Türkiye Kayak Federasyonu Eski Başkanı Hakkında 'Yolsuzluk' İddiası - Son Dakika

Türkiye Kayak Federasyonu Eski Başkanı Hakkında 'Yolsuzluk' İddiası

02.05.2015 14:37
Türkiye Kayak Federasyonu Eski Başkanı Hakkında 'Yolsuzluk' İddiası, System.String[]

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu, genel kurul için imza toplayan eski Başkan Özer Ayık hakkında ‘yolsuzluk ve zimmet’ suçlamasında bulundu.

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu, genel kurul için imza toplayan eski Başkan Özer Ayık hakkında ‘yolsuzluk ve zimmet’ suçlamasında bulundu. Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada, “Genel kurulu toplamak için imza toplayan sayın Özer Ayık'ın aslında genel kurulu toplamaya çalışmaktaki maksadının kendisi ve arkadaşları hakkında açılan yolsuzluk, zimmet, haksız ve yersiz ödeme yaparak Federasyonu zarara uğratmak, ihalede edimin ifasına fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, dolandırıcılık ve bir sporcunun taksirli ölümüne sebebiyet vermekten açılan dava, soruşturma ve icra takiplerini engelleme amacı taşıdığı düşünülmektedir.” denildi.

Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu, eski başkan Özer Ayık tarafından toplanan imzalar ile genel kurulun toplanması talep edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. ‘Federasyon olarak, yetkili kurullarımızda değerlendirmeler yapılarak yasal gereklilik en kısa zamanda yapılacaktır.’ denilen açıklamada, “Genel kurulun, ne zaman olursa olsun, toplanmasından öncelikle yönetim kurulumuz mutlu olacaktır. Yönetim kurulumuz görevi devraldığı zamandan bu güne kadar yaptığından ve yapacağından emin bir şekilde yoluna devam etmektedir. Yönetim kurulu, genel kurula hesap vermekten, yapılan hizmetleri anlatmaktan da onur duyacaktır.” ifadeleri yer aldı.

‘Bazı gerçeklerin kayak camiası ve kamuoyu ile paylaşılma zamanının geldiği anlaşılmaktadır.’ denilen açıklamada şöyle denildi: "Genel kurulu toplamak için imza toplayan sayın Özer Ayık 'ın aslında genel kurulu toplamaya çalışmaktaki maksadının kendisi ve arkadaşları hakkında açılan yolsuzluk, zimmet, haksız ve yersiz ödeme yaparak Federasyonu zarara uğratmak, ihalede edimin ifasına fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, dolandırıcılık ve bir sporcunun taksirli ölümüne sebebiyet vermekten açılan dava, soruşturma ve icra takiplerini engelleme amacı taşıdığı düşünülmektedir.

Şöyle ki;

- Gençlik Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu müfettişleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde Özer Ayık ve arkadaşlarının Federasyonun paralarını zimmete geçirdikleri, haksız ve yersiz ödeme yaparak Federasyonu zarara uğrattıkları, bir çok usulsüzlük yaptıkları tespit edilmiştir. Federasyon bütçesinden çıkan bu paranın ilgililerden tahsil edilmesi ve gereğinin yapılması bakanlık müfettişlerince Federasyon'dan talep edilmiştir. Bunun üzerine Federasyonumuz hukukçuları tarafından Ankara 13.İcra Müdürlüğü 2015/6985, yine Ankara 13. İcra Müdürlüğü 2015/6984, yine Ankara 13.İcra Müdürlüğü 2015/6983 Esas sayılı dosyalar ile Özer Ayık ve imza toplayan arkadaşlarının zimmetlerine geçirdikleri, Federasyon kasasından usulsüz olarak çıkan bu paranın tahsili amacı ile icra takibi yapmışlardır. Halen icra dosyası derdest olup konuyla ilgili Hukuki ve Savcılık soruşturma süreçleri devam etmektedir.

- Sayın Özer Ayık'ın başkan olduğu dönemde Federasyon tarafından ithal kayak malzemesi alınması için ihale açılmış ihale her nasılsa Federasyon tarafından bir çok kez malzeme alınan şirket tarafından kazanılmış arkasından sözleşme imzalanmıştır. Yapılan incelemelerde ihalede bir çok usulsüzlük olması bir yana malzeme alınmadan ilgili şirkete malzeme alınmış gibi ödemeler yapıldığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığınca 2014/4171 Hazırlık numarası ile soruşturma başlatılmıştır. Savcılık tarafından yapılan soruşturmada, Gümrük ve Ticaret bakanlığına yazılan yazıya verilen cevapta ihaleyi kazanan şirketin hiçbir zaman söz konuu olan malzemeleri ithal etmediği cevabı verilmiştir. Yani Federasyon tarafından usulsüz yapılan ihalede, ithal edilmeyen, Federasyon'a teslim edilmeyen malzemelere ödemeler yapılarak zimmet, edimin ifasına fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanma, ilgili şirket yetkilileri açısından Türk Ceza Kanunu'nun 157. maddesi bağlamında dolandırıcılık suçu işledikleri Savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişilerce tespit edilmiştir. Eski başkan sayın Özer Ayık ve arkadaşları ile ilgili, Savcılık tarafından yapılan soruşturmada müfettişler ve bilirkişi raporunda tespit edilen çok ciddi usulsüzlükler sebebiyle adli işlemler derinleştirilerek devam etmektedir.

- Milli Kayakçımız Aslı Nemutlu, Erzurum Konaklı Kayak Merkezi'nde yapılması planlanan Alp Disiplini Birinci Etap Yarışması öncesinde 12 Ocak 2012'de Bayanlar Süper-G Pisti'nde antrenman yaparken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmiş, olayın ardından eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında "Taksirli ölüme sebebiyet vermek" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılma talebi ile dava açılmıştır. Açılan davada bilirkişiler sanık Özer Ayık ve arkadaşlarını kusurlu bulmuş mahkemeler karar aşamasına geldiklerinde her defasında hakimler reddedilerek karar verilmesi engellenmeye çalışılmıştır. Kayak camiasının, hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük sebebi ile soruşturma ve inceleme yürütülenlere yargı tarafından aklanmadan pirim vermeyecek kadar bilinçli ve dürüst olduğundan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Sonuç olarak gelinen bu süreç ile ilgili yapılan değerlendirmelerimiz ve elimizde bulunan bilgilerin bir kısmını kayak camiasının ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Spor Türkiye Kayak Federasyonu Eski Başkanı Hakkında 'Yolsuzluk' İddiası - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Efsane dizi Lost'un Danielle Rousseau'su Mira Furlan yaşamını yitirdi Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Son Dakika: Türkiye'de 24 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 140 kişi vefat etti, 5 bin 277 yeni vaka tespit edildi Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti Türkiye'de insanlar doğduğu kentte yaşasaydı en kalabalık il Şanlıurfa olacaktı Milli Savunma Bakanlığı, F-16'daki Sniper Pod'a yansıyan dolunayın görüntüsünü paylaştı