Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı" - Son Dakika

Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı"

06.11.2018 20:33

Erzurum'da, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), Erzurum Ticaret Borsası (ETB) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EcoAvrasya) öncülüğünde "Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı" yapıldı.

Erzurum'da, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), Erzurum Ticaret Borsası (ETB) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EcoAvrasya) öncülüğünde "Türkiye- Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı" yapıldı.

Palandöken Dağındaki bir otelde düzenlenen toplantı, Kazakistan'ın tanıtım görüntüsünün izlenmesiyle başladı.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, toplantıda yaptığı konuşmada, Kazakistan ve Türkiye'nin 200 milyonluk Türk dünyasının en önemli kardeş cumhuriyetleri olduğunu söyledi.

Kardeşliği daha da güçlendirmek gerektiğine dikkati çeken Saparbekuly, "Günümüzde Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi sadece 2 milyar dolar. Oysa bizim Çin ve Rusya ile olan ticaretimiz 30 milyar doları geçmekte. Kazakistan'ın Türk dünyaları ile olan dış ticaret hacmi toplam Türk dünyasındaki cumhuriyetleri beraber aldığınızda yüzde 7'yi bile geçmez. Aynı şey Türkiye için de söylenebilir. Bu bizim için büyük bir imtihandır. Bu bizim çalışmamız gereken bir projedir." diye konuştu.

Saparbekuly, Kazakistan'ın en zor zamanlarında Türk iş adamlarının ülkelerine gelip yatırım yaparak ticaretin gelişmesine, hizmet ve finans sektörünün gelişmesine katkı sağladığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin Kazakistan'a yaptığı yatırım 2 milyar doları geçti. Aynı şekilde bizim Türkiye'ye yaptığımız yatırım 1 milyar doları geçti. Türkiye'nin, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünde mutlaka gelişmiş 10 ülke arasında olacağına inanıyoruz. Kendi açımızdan da 2030'a kadar dünyanın ilk 30 ülkesi arasında olma hedefimiz vardır. Kazakistan, bağımsızlığından beri siyasi ve ekonomik açıdan istikrarlı bir şekilde gelişen bir ülkedir. Dış politikamızda komşularımızla sınır problemlerini çözdük. Komşularımızla ilişkilerimiz mükemmel seviyededir."

"Dünyada köprü niteliğinde bir coğrafyada yaşıyoruz"

Erzurum Valisi Okay Memiş de Kazakistan'la ilgili olarak sadece dost ülke kelimesinin yeterli olmadığını ve kardeş ülke olunduğunu söyledi.

Kazakistan'la güçlerin birleştirilmesi gerektiğini anlatan Memiş, "Yaşadığımız coğrafyada karşılaştığımız sorunlarla mücadele ederken bu kardeşlik bağından daha fazla faydalanmak zorundayız. Çünkü bu tür bağlar ticarette ve karşılıklı ekonomik ilişkilerde ciddi anlamda güven oluşturuyor." dedi.

Memiş, ülkenin en önemli avantajının insan kaynağı olduğundan bahsederek, şunları dile getirdi.

"Her zaman doğal kaynağın olması yeterli olmuyor. Müslüman ülkelerde ve Arap coğrafyasında 50 metreden su kuyusu için sondaj vuruluyor ve petrol çıkıyor. Ancak bu petrolü işleyecek teknolojisi ve insan kaynağı olmadığı için maalesef emperyalist güçlerin insafına kalıyor ülkeler. Onun için bizim ülkemizin en önemli kaynağı yetişmiş insan kaynağı. Türkiye çok stratejik bir ülke. Napolyon 'Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu' diyor. Dünyada köprü niteliğinde bir coğrafyada yaşıyoruz. Bulunduğumuz coğrafya, biraz da bu stratejinin verdiği avantajlarla başımız beladan kurtulmuyor. Savaşlar özellikle doğrudan ülkelerin askeri birlikleri veya taşeron dediğimiz terör örgütleriyle değil ekonomik olarak da yapılıyor. Son zamanlarda yaşadığımız bu ekonomik kökü dışarıda olan baskıya karşıda bu dostluklar, kardeş ülke olma buralarda daha çok devreye giriyor. Krizi fırsata çevirebiliriz."

"Kazakistan'da bize uygun bir şehirle kardeş şehir olmayı da düşüncemize koyduk"

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise günümüzde devletler arasında önemli ilişkilerin olduğunu söyledi.

Her ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu kaydeden Sekmen, "Erzurum kış turizmine açık bir şehir. Aynı zamanda burası yüksek irtifalı bir kamp merkezi. Birçok takım kamp yapacak yer arıyor. Biz birbirimize yakın olursak inanıyorum ki bu da ilişkimizi geliştirir. Hayvancılık konusunda gerek ülkemizin et ihtiyacı konusunda gerekse de birbirimizden fikir alış verişi yaparak hayvanları değerlendirme konusunda çalışmalar yapılabilir. Organik tarım konusunda da işbirliği yapılabilir. Yer altı bakımından biz de çok zengin bir şehiriz. Kazakistan'da bize uygun bir şehirle kardeş şehir olmayı da düşüncemize koyduk. İnşallah bunun kararını alarak devreye sokacağız." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, slayt eşliğinde Kazakistan hakkında bilgi verdi.

Toplantıya, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, EcoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve iş adamları katıldı.

Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı
Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı
Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı
Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye-Kazakistan Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkanları Toplantısı' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi