Türkiye, Myanmar'da Ateşkesi Memnuniyetle Karşıladı - Son Dakika

Türkiye, Myanmar'da Ateşkesi Memnuniyetle Karşıladı

18.01.2012 19:03
Türkiye, Myanmar'da Ateşkesi Memnuniyetle Karşıladı, System.String[]

Dışişleri Bakanlığı, Myanmar hükümetinin, ülkedeki en büyük etnik gruplardan biri olan Karen Ulusal Birliği'yle ateşkes anlaşması imzalamasının memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Myanmar hükümetinin, ülkedeki en büyük etnik gruplardan biri olan Karen Ulusal Birliği'yle ateşkes anlaşması imzalamasının memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ateşkes anlaşmasının yanı sıra hükümet tarafından alınan bir kararla çok sayıda siyasi tutuklunun serbest bırakılmasının önemli bir gelişme olduğu belirtilerek, "Myanmar'da 2010 Kasım ayında yapılan genel seçimlerle başlayan demokratikleşme ve reform süreci ile ülkedeki etnik gruplarla uzlaşıya varılmasına yönelik çabaların, ülke bütünlüğüne olduğu kadar Myanmar'ın kalkınmasına ve tüm Myanmar halkının barış ve refahına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Türkiye'nin 2010 yılında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması imzalamış olduğu ASEAN'ın dönem başkanlığını 2014 yılında üstlenecek olan Myanmar'ın, Asya ruhuna uygun olarak uzlaşı ve diyalog temelinde toplumun her kesimini kucaklayıcı adımları atmayı sürdürmesi temenni edilmektedir. 2011 yılında Myanmar'da büyükelçilik açma kararı alan Türkiye, ülkede son dönemde meydana gelen bu olumlu gelişmelerin uluslararası toplum tarafından teşvik edilerek desteklenmesinin yararlı olacağını değerlendirmektedir. Türkiye'nin Myanmar nezdindeki ilk büyükelçisi yakında bu ülkedeki görevine başlayacaktır." denildi.

Türkiye, Myanmar'da Ateşkesi Memnuniyetle Karşıladı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Türkiye, Myanmar'da Ateşkesi Memnuniyetle Karşıladı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü ABD'li ilaç devi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor Meteoroloji 9 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı