Türkiye'nin 54'üncü Sıradaki Vergi Rekortmeni Esnaf Çıktı - Son Dakika

Türkiye'nin 54'üncü Sıradaki Vergi Rekortmeni Esnaf Çıktı

08.05.2014 17:15
Türkiye'nin 54'üncü Sıradaki Vergi Rekortmeni Esnaf Çıktı

Türkiye'nin vergi rekortmenleri listesinde 54'üncü sırada yer alan Adnan Turgut, bez satan bir esnaf çıktı. Olay hatadan dolayı gerçekleşti.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıkladığı Türkiye'nin vergi rekortmenleri listesinde 54'üncü sırada yer alan Adnan Turgut, Antalya'da pazarcılara bez satan bir esnaf çıktı. Olayın muhasebeci hatasından kaynaklandığı, mükellefin düzeltme beyanının da Ankara'da işleme sokulmadığı saptandı.

3 SIFIR FAZLA ATTILAR

Antalya'da yaklaşık 6 ay önce bir apartman altında 110 metrekare işyeri açan Adnan Turgut'un, 3 bin lira olması gereken gelir vergisi tahakkukunda, muhasebe ve Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan kaynaklanan üç sıfırın fazla atılmasıyla Türkiye'nin vergi rekortmenleri listesinde ilk 100 arasına girdiği ortaya çıktı. Malatya'dan Antalya'ya yaklaşık bir yıl önce göç eden ve pazarcılık yapmaya başlayan Adnan Turgut, yaklaşık 6 ay önce Güvenlik Mahallesi'nde bir apartmanın altında 110 metrekarelik işyeri açtı.

LİSTEDE 54. SIRADA YER ALDI

Pazarcılık yaparken, pazarcılara parça bez ve giyim eşyası satmaya başlayan 41 yaşındaki Adnan Turgut, tabelası bile olmayan ve küçük bir kağıt parçasına 'Turgut Tekstil' ismini verdiği işyerindeki 6 aylık faaliyetiyle Türkiye'nin ünlü vergi rekortmenleri arasında yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı, 2013 yılı vergilendirme dönemine ilişkin verilen gelir vergisi beyanları sonucunda Adnan Turgut'a tahakkuk ettirilen verginin 3 milyon 416 bin 219 lira olduğunu açıkladı. Bu rakamla 'Turgut Tekstil' dükkanının sahibi Adnan Turgut, Türkiye vergi rekortmenleri arasında 54'üncü sırada gösterildi.

ARKADAŞI HABER VERDİ

Bir arkadaşının adını gazetelerde yayınlanan ilk 100 listesinde görmesi ve telefonla araması üzerine bunu öğrenen Adnan Turgut, şoke oldu. Gidip hemen gazete aldığını ve internetten de yaptığı araştırmada, adının, işyerinin ve adres bilgilerinin doğru kendisine ait olduğunu gören Turgut, o anı şöyle anlattı.

"CİROM 12 BİN LİRA"

"İlk 100'ün içindeydim, 54'üncü sıradaydım. Parça bez ve bazı giyim eşyaları toptancılığı yapıyorum. Burayı 6 ay önce açtım, daha önce pazarcılık yapıyordum. Küçük bir çapta işyerim var ve bu kadar dereceye yükselmedim henüz. Aylık cirom 10- 12 bin lira. Benim ödeyeceğim vergi 3 bin 416 lira civarında. Hatanın nereden kaynaklandığı tam olarak bilmiyorum. Muhasebecimizle konuştum yanlışlık olduğu ve düzeltileceğini söyledi."

"MİLYONDA BİR ŞANS BANA VURDU"

Gazetede ödeyeceği verginin 3 milyon 416 bin 219 lira olarak yazıldığını görünce ne yapacağını şaşırdığını anlatan Adnan Turgut, "Böyle bir yanlışlık nasıl yapılır? Şaştım kaldım. Nasıl olur ilk 100'e girmek. Milyonda bir şans bana vurdu sanırım. Keşke olsa da o kadar vergi verebilsek. Vergiden kaçmıyoruz ama bu derecede vergiyi ödemem mümkün değil. Ben sadece Antalya'da pazarcılara mal veren bir esnafım" diye konuştu.

"ANKARA DÜZELTME BEYANINI İŞLEME SOKMAMIŞ"

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, "Ortada bir hata var. Mükellef veya muhasebecisi rakamsal hata yapmış. Bunu fark edince düzeltme beyannamesi vermiş. Biz de onu Ankara'ya bildirdik. Fakat işleme girmemiş. Listede de 54'üncü sırada yer almış. Vatandaş düzeltme yaptığı beyanname üzerinden vergisini ödeyecek" dedi.

ANTALYA'DA TEK

Muhasebecinin yaptığı ve sonradan düzeltildiği belirtilen yanlış beyan nedeniyle Ahmet Turgut, Antalya'nın da vergi rekortmeni göründü. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, 2013 yılı vergilendirme dönemine ilişkin verilen Gelir Vergisi beyanları sonucunda Türkiye genelinde en çok vergi beyan eden ilk 100 mükellef arasında Antalya'dan sadece Adnan Turgut, 'Giyim eşyalarının bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan satışını yapan aracılar' olarak 54'üncü sırada yer aldı. 

Manavgat Belediyesi'ne ait 4 plaja mavi bayrak verildi Manavgat Belediyesi'ne ait 4 plaja mavi bayrak verildi 'Spor Turizmi Devlet Destekleri' tanıtım toplantısı 'Spor Turizmi Devlet Destekleri' tanıtım toplantısı Antalya TSO ve Bağdat Ticaret Odası arasında işbirliği Antalya TSO ve Bağdat Ticaret Odası arasında işbirliği
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkiye'nin 54'üncü Sıradaki Vergi Rekortmeni Esnaf Çıktı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement