Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı'dan György'ün Kütüphanesine Tablo Hediyesi - Son Dakika

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı'dan György'ün Kütüphanesine Tablo Hediyesi

22.09.2017 00:05
Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı'dan György'ün Kütüphanesine Tablo Hediyesi, System.String[]

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, kendi eseri "Eger kenti" konulu resim tablosunu ünlü Macar Türkolog György Hazai'nin kütüphaneye dönüştürülen evine hediye etti.

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, kendi eseri "Eger kenti" konulu resim tablosunu ünlü Macar Türkolog György Hazai'nin kütüphaneye dönüştürülen evine hediye etti.

Kütüphanede düzenlenen programa, Azerbaycan'ın Budapeşte Büyükelçisi Vilayet Guliyev, TİKA'nın Macaristan Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, bilim insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Fakılı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Macaristan'ın yetiştirdiği en büyük Türkologlarından György Hazai'nin vefatından sonra evinin Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile Türkologların faydalandığı çok zengin bir içeriğe sahip kütüphaneye çevrildiğini söyledi.

Kendisinin resmettiği ve Hazai'nin kütüphanesine hediye ettiği tablonun Macaristan'ın Eger kentinde yer alan minareyi konu aldığını kaydeden Fakılı, "Benim de hasbelkader bir resim sergim olmuştu. Hazai'in çocukları, benim sergimde yer alan bir resmi kütüphaneye satmamı ya da hediye etmemi önerdiler. Ben de satışın söz konusu olmayacağını, tabloyu memnuniyetle hediye edebileceğimi kendilerine bildirdim. Hediyeyi kabul ettikleri için kendilerine teşekkür ederim." dedi.

Büyükelçi Fakılı'nın çizimlerinden oluşan ve "Eger kenti" tablosunun da yer aldığı resim sergisi, "Bir Büyükelçinin gözüyle.." ismiyle temmuz ayında Macaristan'da sanatseverlerle buluşmuştu.

2 yıl önce hayatını kaybeden György Hazai, 2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı'na layık görülmüştü.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Fakılı'dan György'ün Kütüphanesine Tablo Hediyesi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından iki AK Partili isim daha Saadet Partili Asiltürk'ü ziyaret etmiş Son Dakika: Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 9,4 oldu Yaşlı adamın baltayla başına vurduğu karısı ağır yaralandı Fabrika atıkları nedeniyle dere yatağından taşan köpükler mahalleliyi tedirgin ediyor Genç çiftin öldürülerek toprağa gömüldüğü köyde jandarma nöbet tutuyor Çobanı evlilik vaadiyle dolandıran ve canlı yayında gözaltına alınan fettan gelin tutuklandı Sokakta donmak üzere olan evsiz kadını polis kurtardı 42 gündür kayıp olan kadının cesedi çuval içinde ormanlık alanda bulundu