Son Dakika Haberleri: Yusufeli Barajı'nda Gövde İnşaatının Yüzde 25'i Tamamlandı

Yusufeli Barajı'nda Gövde İnşaatının Yüzde 25'i Tamamlandı

3 gün önce

Tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3. en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nın gövde inşaatının yapımında 100 metreye yaklaşıldı.

Türkiye'nin en büyüğü olacak Yusufeli Barajı'nda gövde inşaatının yüzde 25'i tamamlandı.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında temelden 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, çift eğrili ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın 3. en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES projesinin gövde inşaatının yapımında 100 metreye yaklaşıldı.

600 BİN KİŞİNİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYACAK

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Baraj Gövde Betonu dökülmesi çalışmaları devam ediyor. Tamamlandığında kurulu gücü 558 MW, yıllık enerji üretimi ise 1 milyar 888 milyon kWh/yıl olacak olan baraj, 600 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak. Bittiğinde Eyfel kulesinden sadece 25 metre kısa olacak barajda günde 7 bin metreküp, ayda ise 200 bin metreküp beton dökülmesi planlanırken, bugüne kadar 1 milyon metreküpün üzerinde beton dökümü gerçekleştirildi. Son beton dökümüyle barajın gövde yüksekliği 100 metreye yaklaşırken, bu sayı ile gövdenin yüzde 25'nin tamamlanmış oldu.

GÖVDESİNDE 4 MİLYON METREKÜP BETON KULLANILACAK

Yusufeli Barajı'nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metreküp beton ile Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde 20 santimetre kalınlığında beton yol yapılabilirken, yüksekliği ise gökdelenlerle yarışıyor.

Haber Yayın Tarihi : 15.05.2019 11:46 Kaynak: İHAKapadokya'da Harabe Bir Evin Altından Yeraltı Şehri Çıktı Hat Kalemi Yapıp Tanesini 300 Liradan Satıyor 500T'de 3 Saat Susuz Kalınca Hayatının Buluşunu Yaptı Medipol Başakşehir'den Galatasaray Maçı Öncesi Şampiyonluk Mesajı