Son Dakika Haberleri: Türkiye'nin 'En Uzunu' Olacak

Türkiye'nin 'En Uzunu' Olacak

6 yıl önce

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Türkiye'de eşi bulunmayan 104 metre uzunluğunda yangın merdivenine sahip itfaiye aracı alacak.

Türkiye'nin 'En Uzunu' Olacak, System.String[]
 İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Türkiye'de eşi bulunmayan 104 metre uzunluğunda yangın merdivenine sahip itfaiye aracı alacak. Yüksek yapılardaki yangın ve her türlü ihtiyaç durumunda kullanılacak araçta, olay yerinin gözlemi için uzaktan kumandalı video kamera da bulunacak.

İzmir"in kent merkezinde yapılanmanın çeşitlenmesi ve İzmir Yeni Kent Merkezi gibi alanlarda bina uzunluklarının artacak olması düşüncesiyle harekete geçen İzmir İtfaiyesi, Türkiye"de hiçbir itfaiyede bulunmayan 104 metrelik yangın merdivenine sahip itfaiye aracı için ihaleye çıkıyor. Yüksek yapılarda yangın başta olmak üzere her türlü afete karşı kullanılması planlanan araç, Türkiye'nin en yüksek itfaiye aracı olma ünvanını taşıyacak. Büyükşehir Belediyesi, 104 metrelik aracın yanısıra, iki adet de 42 metrelik merdivenli araç alacak. Kentin değişik semtlerindeki yüksek binalarda yangın söndürme, tahliye ve kurtarma olaylarında kullanılacak olan 104 metrelik hidrolik itfaiye aracının azami yatay ulaşım mesafesi en az 28 metre olacak. Aracın şnorkel olarak adlandırılan gövdesi ise 360 derece dönebilecek. Kurtarma sepeti, ihtiyaç durumunda yerden en yüksek noktaya en çok 8 dakikada çıkacak. Tüm hareketleri, kablosuz ve telsiz bağlantılı olarak da ana kumanda merkezinden kontrol edilebilecek olan araçta, olay yerinin gözlemi için uzaktan kumandalı video kamera bulunacak. Aracın 104 metrelik merdiveninin 34 metresi kırılmalı olacak, dolayısıyla ulaşılması zor olan dar sokaklarda 70 metreden sonra yatay olarak da çalışabilecek. 42 metrelik tam otomatik şanzumanlı itfaiye araçlarındaki merdiven ise teleskopik olarak açılıp kapanacak.

Haziran ayı sonunda gerçekleşecek olan ihalenin ardından, 104 metrelik araç bir yıl içinde, 42 metrelik araçlar ise 8 ay içinde itfaiye hizmet filosuna katılacak. Söz konusu araçları kullanacak olan itfaiye personeline eğitimler düzenli olarak verilecek. - İZMİR


Yıllarını Sanata Adayan Nalan Varol, Müge Anlı'da Kansere Yakalandığını Duyurdu ABD'den Bir Geri Adım Daha: Afrin Oeprasyonu İlişkileri Etkilemez!
Rusya'dan Afrin Operasyonunun Seyrini Değiştirecek Yalanlama: Askerlerimizi Çekmedik!