GAZİMAĞUSA - Türkiye'nin hibe ettiği jeneratörler KKTC'ye ulaştı - Son Dakika

GAZİMAĞUSA - Türkiye'nin hibe ettiği jeneratörler KKTC'ye ulaştı

29.06.2022 12:46

Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) hibe ettiği 25 megavat gücündeki 2 jeneratör bugün ülkeye ulaştı.

Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) hibe ettiği 25 megavat gücündeki 2 jeneratör bugün ülkeye ulaştı.

Gazimağusa Limanı'na getirilen jeneratörler, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Maliye Bakanı Sunat Atun'un katıldığı törenle teslim alındı.

Üstel, burada yaptığı açıklamada, hükümetin, ülkedeki enerji açığı ile yaz aylarında artacak enerji ihtiyacını göz önünde bulundurarak çalışmalar yaptığını söyledi.

Türkiye ziyareti sırasında, KKTC'nin ihtiyacı doğrultusunda 2 jeneratör gönderilmesi konusunda destek aldıklarını ifade eden Üstel, bugün ülkeye gelen jeneratörlerin en geç 10 gün içinde Teknecik Santrali'ne monte edilip devreye gireceğini kaydetti.

Üstel, enerji açığının da böylece ortadan kalkacağını ifade etti.

Yakıt sorununu da tamamen halkın gündeminden kaldıracaklarını aktaran Üstel, Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkının ihtiyaç duyduğu her anda yanında olduğunu kaydetti.

Bakan Ataoğlu ise ülkedeki enerji açığının giderilmesi için destek veren tüm makamlara ve özellikle ana vatan Türkiye'ye teşekkür etti.

Ataoğlu, yeni yatırımların ülkeye ve halka hayırlı olmasını temenni etti.

Enerji arz güvenliği yükselecek

Bakan Atun da hükümetin enerjiye büyük önem verdiğini söyledi.

Enerjide üretim yetersizliği, akaryakıt sıkıntısı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumundaki (KIBTEK) finansal sorunlar olmak üzere üç ana sorun olduğunu ifade eden Atun, kararlılıkla bu sorunlara kalıcı çözümler getirmek için çalıştıklarını ve bu yıl bu sorunlardan kurtulacaklarını vurguladı.

Jeneratörlerin devreye girmesiyle KIBTEK'in üretim kapasitesi 50 megavat artacak ve KKTC'nin enerji arz güvenliği yükselecek.

YORUMLAR
500
Meteoroloji'den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile sarı kodlu uyarı! Ani sel ve su baskınları için tedbirli olunması istendi Meteoroloji'den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile sarı kodlu uyarı! Ani sel ve su baskınları için tedbirli olunması istendi Beşiktaş kaçtı Alanya yakaladı! Kara Kartal, 3 farklı üstünlüğü koruyamayınca sahadan 1 puanla ayrıldı Beşiktaş kaçtı Alanya yakaladı! Kara Kartal, 3 farklı üstünlüğü koruyamayınca sahadan 1 puanla ayrıldı Muhalefet, 'Bir daha iktidara oy vermeyeceğim' diyenleri gözüne kestirdi: İktidara itiraz edenlerin yarısı oy verse kazanırız Muhalefet, 'Bir daha iktidara oy vermeyeceğim' diyenleri gözüne kestirdi: İktidara itiraz edenlerin yarısı oy verse kazanırız
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel GAZİMAĞUSA - Türkiye'nin hibe ettiği jeneratörler KKTC'ye ulaştı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement