Son Dakika Haberleri: Türkiye'nin İade Ettiği DEAŞ Liderlerinden El İtavi İdama Mahkum Edildi

Türkiye'nin İade Ettiği DEAŞ Liderlerinden El İtavi İdama Mahkum Edildi

4 ay önce

2018 yılı başında Türkiye'de yakalanıp Irak'a iade edilen DEAŞ lideri Bağdadi'nin yardımcısı olarak görev yapan İsmail Elvan Selman El İtavi hakkında idam kararı verildi.

Türkiye'nin İade Ettiği DEAŞ Liderlerinden El İtavi İdama Mahkum Edildi, System.String[]

Irak yargısı, DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin 'baş yardımcılarından' biri hakkında, terörizm ile ilgili suçlamalar nedeniyle idam kararı verdi.

TÜRKİYE TARAFINDAN İADE EDİLMİŞTİ

İsmail Elvan Selman El İtavi isimli DEAŞ üyesi bu yılın başlarında Türkiye tarafından Irak'a iade edilmişti. El İtavi, örgütün Suriye'de dağıtılması sonrası kaçarak Türkiye'ye gitmişti.

BAĞDADİ'NİN YARDIMCISI OLARAK GÖREV YAPIYORDU

Abdül Sattar Bayraktar isimli savcılık sözcüsü idam kararı ile ilgili, "Bağdat'taki Karkh ceza mahkemesi, DEAŞ liderliğinin en bilindik isimlerinden biri olan ve Bağdadi'nin yardımcısı olarak görev yapan kişiyi asılarak idama mahkum etti" dedi.

ORTAK OPERASYONLA YAKALANDI

Bir Iraklı yetkili, El İtavi'nin, ABD, Irak ve Türk istihbarat birimlerinin ortak operasyonu ile Şubat ayında yakalandığını açıkladı. Irak'ın Ramadi kentinde doğan İtavi'nin, bazı görevlerin yanında örgütün dini fermanlarından sorumlu bakanlık görevini yürütmekle de suçlanıyordu.

BAĞDADİ'NİN SURİYE'DE SAKLANDIĞINA İNANILIYOR

Irak, üç yıl süren askeri operasyonların ardından 2017 Aralık ayında, DEAŞ'a karşı zafer ilan ettiğini duyurdu. Iraklı bir istiharat yetkilisi Mayıs ayı içinde yaptığı açıklamayla, daha önce çeşitli kereler öldürüldüğü iddia edilen örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi'nin hayatta olduğunu ve Irak sınırının Suriye tarafında saklandığını açıklamıştı.

DEAŞ lideri, yeni olduğu düşünülen bir ses kaydı ile geçen ay cihad çağrısı yapmıştı.
İstanbul'da Beklenen Kar Yağışı Başladı! İş Çıkış Saatine Dikkat Elon Musk Çılgın Projesini Hayata Geçirdi! Yaptığı Tünel ile Ulaşımda Çığır Açacak

Son Dakika! ABD'nin Suriye'deki Tüm Askerlerini Çekmeyi Düşündüğü Açıklandı