Türkiye'nin İlk 3 Boyutlu Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi - Son Dakika

Türkiye'nin İlk 3 Boyutlu Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi

05.01.2012 17:20
Türkiye'nin İlk 3 Boyutlu Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi, System.String[]

Kocaeli'de doğu-batı, kuzey-güney ve düşey deprem hareketleriyle üç boyutlu simülasyon ortamı sunan platformun yer aldığı merkez 7 Ocakta hizmete girecek.

Kocaeli'de doğu-batı, kuzey-güney ve düşey deprem hareketleriyle üç boyutlu simülasyon ortamı sunan platformun yer aldığı merkez 7 Ocakta hizmete girecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde Kocaeli'de çok sayıda insanın hayatını kaybettiği ve büyük acıların yaşandığı belirtilerek, kentte benzer acıların yaşanmaması ve deprem bilincinin artırılması amacıyla eskiden Seka Lojmanı olarak kullanılan binanın sismoloji ve deprem eğitim merkezine dönüştürüldüğü belirtildi.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğüne bağlı 215 metrekarelik alandaki merkezde depremin birebir yaşanacağı simülasyon platformunun yer aldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Öğrencilere, engellilere ve sivil toplum kuruluşlarına deprem eğitimi verilecek platform 3 boyutlu olarak depremi yansıtmasıyla dikkati çekiyor. Doğu-batı, kuzey-güney ve düşey olarak deprem hareketlerinin oluşturulduğu platform 25 kişiye eğitim verilecek şekilde hazırlandı. Ev ortamındaki bir mekan şeklinde hazırlanan simülasyon platformu Kocaeli, Düzce, İstanbul gibi birçok depremi birebir yansıtabiliyor. Merkez, Türkiye'de belediyeler arasında teknolojisi bakımından bir ilk olma özelliğine sahip. Depremin meydana getirdiği yatay ve düşey kuvvetleri ve depremin etkisini ortaya çıkaracak merkez, gerekli ölçüm teknikleri ve cihazlarını bünyesinde barındıracak. Merkez, bu yönüyle Kocaeli'nin deprem risk haritalarını ortaya çıkaracak. Bütün ilçelerde kurulan 21 deprem istasyonunun takip edileceği merkezin açılışı 7 Ocak Cumartesi günü yapılacak."

- KOCAELİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Türkiye'nin İlk 3 Boyutlu Sismoloji ve Deprem Eğitim Merkezi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret