Türkiye'nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol, Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Türkiye'nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol, Hayatını Kaybetti

07.09.2017 13:00
Türkiye'nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol, Hayatını Kaybetti, System.String[]

Türkiye'nin ilk kadın bakanı Türkan Akyol, 89 yaşında hayatını kaybetti. Akyol, Nihat Erim'in kurduğu hükümette sağlık bakanı olarak görev almıştı.

Türkiye'nin ilk kadın bakanı Türkan Akyol, tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybetti.

SAĞLIK BAKANLIĞI YAPMIŞTI

12 Ekim 1928 tarihinde doğan Türkan Akyol, 26 Mart 1971 - 13 Aralık 1971 arası Sağlık Bakanlığı yapmıştı.

NİHAT ERİM HÜKÜMETİNDE, GÖREV ALDI

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Dahiliye, Göğüs Hastalıkları Uzmanlığı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliği ve Rektörlüğü, XVIII. Dönem İzmir Milletvekilliği ile Sağlık ve Sosyal Yardım, Devlet Bakanlıkları yaptı. Evli ve iki çocuk annesidir.

12 Mart 1971 Silahlı Kuvvetler muhtırasının ardından 19 Mart'ta Nihat Erim'in kurduğu 33. Hükümette sağlık bakanı olarak görev aldı. 1993 yılında Tansu Çiller'in kurduğu 50. Hükümette DYP-SHP koalisyonundan SHP milletvekili olarak bakanlık yaptı. Bursa'da 16 Ocak 1995 tarihinde sağlık bakanlığına bağlı olarak açılan göğüs hastalıkları hastanesine eski sağlık bakanına atfen Türkân Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi adı verilmiştir.

Türkiye'nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol, Hayatını Kaybetti
Türkiye'nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol, Hayatını Kaybetti

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye'nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol, Hayatını Kaybetti - Son Dakika


Son Dakika

Acun'un takımı Fortuna Sittard, kupada Nijmegen'e uzatmada 3-2 yeilerek elendi Sosyal medyada, 21'inci yüzyılın 21'inci yılı için binlerce paylaşım yapıldı Esnafın üşümesin diye üzerine battaniye örttüğü kişi, iş hanında ölü bulundu Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Eşinin ölüm haberini alan kadın, kalp krizi geçirip hayatını kaybetti Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu