Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı - Son Dakika

Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı

02.07.2011 12:05
Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı, System.String[]

Bursa'nın Değirmenlikızık Mahallesi'nde imamlık yapan 40 yaşındaki Mahmut Söylev, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı kartını alarak Türkiye'nin ilk rehber imamı oldu.

22 yıldır imamlık yapan Söylev, profesyonel rehberlik yapmak için emekli olmayı bekliyor.

Merkez Yıldırım İlçesi Değirmenlikızık Mahallesi'nde imam olarak görev yapan 3 çocuk babası Mahmut Söylev rehberlik yapmaya, 2002 yılında görev yaptığı Osmanlı Köyü Cumalıkızık'taki Kınalı Kar dizisi çekimleri izlemeye gelen yabancı turistlerle sohbet ederek başladı. Dizide de 'İmam' rolünü de oynayan Söylev, Bursa'da 'Rehber imam' olarak tanınmaya başladı.

Turist rehberliğini seven İmam Mahmut Söylev, kendini yetiştirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Bursa'da 8 ayrı dil için açtığı rehberlik kurslarına katıldı. Arapça turist rehberliği kursuna katılan Söylev, 4, 5 ay aldığı eğitimlerin ardından sınavı da başarıyla vererek Türkiye'nin ilk Go kartlı profesyonel rehber imamı oldu.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu ifade eden Söylev, 7 yıl imamlık yaptığı Cumalıkızık Köyü'nde Kınalı Kar dizisi ile birlikte köye gelen yabancı turist sayısının arttığını ve köye gelen turistlerin kendisine köy tarihi ile ilgili sorularına cevap verememesinin ardından dil bilmediği için utandığını söyledi.

Söylev, "Köye gelen turistlerle sohbet ederek İngilizce'yi öğrenmeye başladım. Önce basit cümlelerin ardından köy tarihini İngilizce gelen turistlere anlatmaya başladım. Bu benim imam olduğumu öğrenen turistlere ilginç geliyordu. Hatta ilk önce 'cami hocası mı yoksa okulda eğitim veren hoca mı' diye soruyorlardı. 15 yıl önce başlayan bu merak bende bir ilgiye dönüştü" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı kurslarda Arapça rehberlik eğitimi aldığını kaydeden Söylev, sınavı geçerek kartını almanın kendisi için çok büyük bir mutluluk olduğunu vurguladı. İl Müftülüğü'nün de kendisini desteklediğini dile getiren Söylev, Türkiye'nin Go kartlı ilk rehber imamı olduğuna dikkat çekti.

TÜRSAB onaylı İngilizce başarı belgesi de bulunduğunu dile getiren Söylev, imamlık görevinden emekli olduktan sonra profesyonel olarak yurtiçi Arapça turist rehberliği yapacağını sözlerine ekledi. - Bursa

Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı
Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı
Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı
Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı
Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkiye'nin İlk Rehber İmamı Kartını Aldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kayınpeder, çocuğunu görmeye gelen damadına cadde ortasında kurşun yağdırdı Dayakçı hala, 7 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kararttı! Kangren yüzünden kolunu kaybetti Dünyaya umut olan aşıyı bulan şirketin CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaştırıp bulamayacağından emin değiliz Son Dakika! Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun "Takip ediliyorum" açıklamasına yanıt: Tamamen gündemi değiştirme çabası ve iftiradır Erdoğan ile Bilal Göregen'in montaj videosunu gerçek zanneden Seren Serengil alay konusu oldu Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Aşk mesafe dinlemedi! Tayland'dan Gelibolu'ya gelin geldi Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu