Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda - Son Dakika

Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda

11.03.2013 14:38
Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda, System.String[]

Bursa 11.Kitap Fuarı'nda Uluslararası Yazarlar Birliği (P.E.N) Türkiye Merkezi tarafından Türkiye'nin ilk ve tek şiir kütüphanesi Nilüfer Şiir Kütüphanesi'ni konu alan söyleşi düzenlendi."Türkiye'nin şiire açılan penceresi-şiir kütüphanesi"...

Bursa 11. Kitap Fuarı'nda Uluslararası Yazarlar Birliği (P.E.N) Türkiye Merkezi tarafından Türkiye'nin ilk ve tek şiir kütüphanesi Nilüfer Şiir Kütüphanesi'ni konu alan söyleşi düzenlendi.

"Türkiye'nin şiire açılan penceresi-şiir kütüphanesi" başlığı altında şair ve yazar Hilmi Haşal, Uluslararası Yazarlar Birliği İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan ve Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Sorumlusu Zeynep Terzioğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı söyleşide Nilüfer Şiir Kütüphanesi'nin Türkiye'de şiirin hafızası olma ideali ile yola çıktığı ve bu yolda tüm edebiyat çevrelerinin desteğine ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Kütüphanenin oluşumunda, "Şiirin Bursa'daki kaptanı" olarak tanımladığı şair İhsan Üren'in katkılarının önemini belirten Zeynep Terzioğlu, Nilüfer Şiir Kütüphanesi'ni "Şairin Şiir Evreni" gibi çeşitli faaliyetlerle sosyal ve yaşayan bir mekan halinde ayakta tutmak istediklerini söyledi. Terzioğlu, "Tükriye'nin şiir belleği idealini gerçekleştirmek için kütüphanemizi sürekli yeni yayınlar, kayıtlar ve belgelerle besliyoruz" diye konuştu.

Söyleşiyi takip eden Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan ise, dernek arşivinde yer alan ve bugün pek çoğu hayatta olamayan Can Yücel ve Cahit Külebi gibi Türkiye'nin önemli şairlerine ait el yazısı notları, yazışmaları ve ses kayıtlarını içeren önemli bir arşiv kaydını Nilüfer Şiir Kütüphanesi'ne bağışlama sözü verdi.

Söyleşinin ardından Uluslararası Yazarlar Birliği Türkiye Merkezi tarafından Türkiye'nin kültür dünyasına ve Türk şiirine katkılarından dolayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e plaket takdim edildi.

(MŞ)

11.03.2013 14: 17: 43

TSI

NNNN - BURSA

Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda
Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda
Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda
Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türkiye'nin İlk Şiir Kütüphanesi Kitap Fuarı'nda - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu koronavirüse yakalandı Yunan Başpiskoposunun İslam ve Müslümanlar için söylediği hadsiz sözlere tepki yağdı Endonezya için 2021 kabus gibi başladı: Uçak kazası ve depremden sonra şimdi de yanardağ patladı İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü Sağlık Bakanlığı yetkilisi: 15 Mart'ta 27 milyon kişiyi aşılamamız halinde kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırmayı planlıyoruz İstanbul'da kar yağışı kaç gün sürecek? Meteoroloji'den son hava durumu tahmini Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı Almanya'da Pfizer aşısı olan 10 kişi hayatını kaybetti