Türkiye'nin İlk "Vücut Tarayıcılar'ı Kullanımda! İşte Dev Maliyeti - Son Dakika

Türkiye'nin İlk "Vücut Tarayıcılar'ı Kullanımda! İşte Dev Maliyeti

24.07.2017 16:17

Türkiye'nin ilk 'Havalimanı Vücut Tarayıcılar'ı Atatürk Havalimanı'nda dış ve iç hatlarda kullanılmaya başlandı. Kurulan 10 tarayıcının maliyetinin ise, 6 milyon 400 bin dolar olduğu öğrenildi.

ABD uçuşlarında yaşanan elektronik cihazların THY uçaklarının kabinine alınması yasağı kararının kaldırılması sonrası, güvenlik önlemleri çerçevesinde bir süre önce getirilen ve montajları tamamlanan 10 adet 'Vücut Tarayıcı' cihazı bugünden itibaren hizmete girdi. Dış ve iç hatlarda kullanılmaya başlaman 10 tarayıcının maliyeti ise 6 milyon 400 bin dolar olduğu öğrenildi. Yetkililer yeni cihazlarda diş protezi röntgeni çektirir gibi tarama yapılacağı ve görüntülerin de ekranda çizgi halinde görüleceğini söylediler.

DHMİ'DEN 10 ADET VÜCUT TARAYICI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından Atatürk Havalimanı için 10 adet 'Vücut Tarayıcı' (Body Scanner) alındı. Yeni alınan vücut tarayıcılar konusunda verilen bilgide cihaza giren yolcunun üzerinde cisimlerin ekrana temsili şekil üzerinde belireceği ve operatörün de önündeki ekranda bu şekil üzerinde cisimlerin olduğu noktaların görüntüleyeceğini söyledi.

"AYNI DİŞ PROTEZİ ÇEKİLİR GİBİ GÖRÜNTÜ ALIYOR"

Bir yetkili ise sistemle ilgili şunları söyledi: "Yolcunun üzerindeki plastik, seramik,ve sıvı dahil tüm unsurlar ekranda yolcunun çizgi şekli bir cisim üzerinde görüntüleniyor. Şayet vücut üzerinde herhangi bir unsur varsa operatör bu bilgiyi güvenlikteki arkadaşlarına bildiriyor ve göründüğü noktaları da belirtiyor. Yolcu cihazın içine girdikten sonra iki kez sağlı ve sollu olarak dönüyor. Aynı diş protezi çekilir gibi görüntü alınıyor. Bu görüntü operatörün önüne düşüyor ve operatörde görüntüye göre karar veriyor."

İSTANBUL İÇİN 10, ANKARA VE İZMİR İÇİN 4'ER ADET ALINDI

Yetkililer 'Vücut Tarama' cihazlarının dış hatlarda pasaport kontrolünden sonra, iç hatlarda da güvenlik kontrolu yapılan bölgede konuşlandığını söylediler. Vücut Tarama cihazlarının DHMİ tarafından Atatürk Havalimanı için 10 adet, Ankara ve İzmir için de dörder adet alındığını açıkladılar.

VÜCUT TARAYICILARI HATLARI GÖSTERMİYOR

Vücut Tarayıcılar ilk çıktığında tarayıcıya giren kişinin silüetinde vücut hatlarını gösterdiği için tepkilere yol açınca tarayıcıların fonkisoyu değişmişti. Vücut Tarayıcı AVATAR adı verilen görüntüye yani insan şeklinin çizgilerle ifade edilmiş halini ekrana yansıtıyor.

KADIN İÇİN PEMBE, ERKEK İÇİN MAVİ TUŞ

Vücut Tarayıcına giren bir erkek için ekranda mavi, kadın içinse pembe tuşa basılıp tarama yapılıyor. Kadın için mavi veya erkek için pembe tuşuna basılırsa sinyal veriyor. Yolcunun üzerinde herhangi bir unsur varsa bulunan noktayı gösteriyor.

Türkiye'nin İlk Vücut Tarayıcılar'ı Kullanımda! İşte Dev Maliyeti

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkiye'nin İlk 'Vücut Tarayıcılar'ı Kullanımda! İşte Dev Maliyeti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tamer Karadağlı video çekerken yere kapaklandı Küçükçekmece Gasilhanesinde çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada infial yarattı Cinsel iktidarsızlığa neden olan istilacı aslan balığı, Doğu Akdeniz kıyılarına kadar geldi Sunucu Özlem Yıldız, tedbiri elden bırakmadı: HES kodu olmadan eve almıyorum Kardeşinin paletlerini yaktığı ağabey isyan etti: Evini dükkanını yakacağım, cinayet işleyeceğim Arjantinli efsane futbolcu Maradona son yolculuğuna uğurlandı Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler