Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Alp: "Türkiye-Uganda ilişkileri çok iyi seviyede" - Son Dakika

Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Alp: "Türkiye-Uganda ilişkileri çok iyi seviyede"

04.12.2019 15:24
Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Alp:

Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem Alp, Türkiye ile Uganda arasındaki ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem Alp, Türkiye ile Uganda arasındaki ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu söyledi.

Büyükelçi Alp, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 50'nci yıl dönümü münasebetiyle AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Alp, Türkiye ile Uganda arasındaki ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu belirterek "Diplomatik ilişkilerimizin 50'nci yıl dönümünü kutlarken, ticaret, yatırım, eğitim ve insani yardım, askeri ve savunma iş birliğinin artırılmasına odaklandık." dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için üst düzey birtakım ziyaretlerin düzenlendiğine işaret eden Alp, "Uganda Meclis Başkanı ve Başbakanı'nın yanı sıra bakanlar ve Türkiye-Uganda Parlamentolar Arası Dostluk Komitesi şu anda Türkiye'yi ziyaret ediyor. Üst düzey ziyaretler konusunda iyi gidiyoruz." diye konuştu.

Büyükelçi Alp, iki ülke arasında parlamento, sosyal hizmetler, yüksek öğretim, kültürel merkezlerin açılması ile askeri ve savunma gibi alanlarda iş birliğinin artırılacağını kaydederek bu konularda taslakların hazır olduğunu ve yakında anlaşmaların imzalanacağını söyledi.

Türkiye Maarif Vakfının (TMV) Uganda'da bir ofis kurmaya karar verdiğini aktaran Büyükelçi Alp, "Biz şu anda çalışma kuralları üzerinde adım atıyoruz. Yetkililer arasında taslaklar imzalanır imzalanmaz Yunus Emre Kültür Merkezi (YEE) de açılacak." ifadesini kullandı.

Alp, Türk yatırımcıların Uganda'da dikkat çekmeye başladığını ve bu yıl üretim tesislerinin açıldığını kaydederek Türk inşaat şirketlerinin, ülkenin altyapısını inşa etmeye ilgi gösterdiğini ve bir şirketin de yol yapımı ihalesini kazandığını aktardı.

Büyükelçi Alp, Türkiye'nin Uganda'ya çeşitli konularda insani yardım yaptığına işaret ederek "Uganda halkına çeşitli mesleki eğitimler vermeye devam ediyoruz. Sivil toplum kurumları aracılığıyla Türk hayırseverin yardımlarıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde camiler inşa edildi." dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Alp: 'Türkiye-Uganda ilişkileri çok iyi seviyede' - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler