Son Dakika Haberleri: Türkiye'den Barzani'yi Bypass Edecek Hamle: Ovaköy Kapısı Hızlıca Hayata Geçirilecek

Türkiye'den Barzani'yi Bypass Edecek Hamle: Ovaköy Kapısı Hızlıca Hayata Geçirilecek

1 ay önce

Kuzey Irak'a sınır kapılarını kapatıp Habur Sınır Kapısının Bağdat'a devir sürecini başlatan Türkiye, Barzani'yi bitirecek Ovaköy Sınır Kapısını da hızlıca hayata geçirecek.

Türkiye'nin,  Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri  Mesud Barzani'nin korsan referandum kararının ardından yaptırım seçenekleri gündeme gelmeye başladı. Habur'un karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı'nın devralınması için  Bağdat'la süreci başlatan  Türkiye, Ovaköy Sınır Kapısı'nı da açarak  Barzani yönetimini devre dışı bırakacak.

HEDEF BARZANİ'NİN TAMAMEN ÇIKARILMASI

Barzani Yönetimi,  Irak Merkezi hükümetinin başta sınır kapılarının devri ve  Kerkük'ün boşaltılması olmak üzere tüm çağrılarına kulak tıkayınca  Irak ordusu ile Peşmerge arasında çatışmalar başladı.  Barzani'nin  PKK'lı teröristleri de soktuğu  Kerkük'te devam eden çatışmalar sonucu  Barzani'nin  Kerkük'ten tamamen çıkarılması hedefleniyor. Bu gelişmeler karşısında  Türkiye de  Irak topraklarındaki  PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında  Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olunduğu mesajını verdi.

İKMAL HATTI DURDURULACAK

Son gelişmeler karşısında  Türkiye'nin masadaki yaptırımları bir an önce devreye sokmasının önemine işaret ediliyor.  Türkiye'nin Habur'u  Barzani yönetimine kapatması halinde IKBY'ye ikmal hattı tamamen duracak.  Barzani'ye, devleti ayakta tutacak bütün ticaretin durdurulması, Habur'dan sevkiyatların sadece insani yardım ve  Irak'taki Türk askerinin ihtiyaç duyduğu malzemelerinin sevkiyatıyla sınırlı tutulması gerektiği belirtiliyor.

İLK ADIM GÜMRÜK MEMURLARI

Bu doğrultuda da Habur sınır kapısının idaresini  Barzani yönetiminden devralmak üzere bekleyen Merkezi Yönetimin görevlendirdiği 40 gümrük memurunun  Türkiye'nin yardımıyla ve gerektiğinde askeri müdahaleyle Halil İbrahim Kapısına yerleştirilmesinin ilk adım olarak atılması gerekliliğine işaret ediliyor.

BARZANİ KÖŞEYE SIKIŞACAK

Habur'a yönelik bu yaptırımın ardından  Bağdat ile ticaretin hızla tesisi için de Ovaköy Sınır Kapısının açılması ve bu kapıdan ticaretin başlatılması bekleniyor. Ovaköy kapısının hem  Barzani'yi köşeye sıkıştıracağı hem de bölgenin toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan planları bozacak bir alternatif olarak büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Askeri kaynaklar, bölgenin sonucu öngörülemeyen yeni bir çatışma ortamına evrilmemesi için yaptırımların önemine dikkat çekiyor.

KORİDORA TİCARET KALKANI

Türkiye tarafından  Bağdat yönetimine önerilen Habur'a alternatif sınır kapısı Ovaköy uzunca bir süredir iki ülkenin gündeminde ve kapının tesisi için gerekli çalışmalar da yapılmış durumda. Ovaköy'ü  Telafer kuzey batısından  Musul'a bağlayacak olan ticaret yolunun  Musul'a giden ana yola bağlanması için 120 kilometrelik bir stabilize yol, uluslararası ticaret yolu haline getirilecek. Türk işadamlarının hızla yapmaya hazır olduklarını belirttikleri yolun güvenliğinin de  Irak ve Türk askeri koordinasyonuyla sağlanması bekleniyor. Ovaköy ticaret yolu,  Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelen tehditlere karşı da önemli bir stratejik hamle olacak. Bu yol ile  Irak Kuzeyi-Sincar bağı tamamen koparılacak,  Suriye ve  Irak terörist koridoruna bir ticaret kalkanı saplanmış olacak,  PKK ve PYD terör örgütleri arasındaki ikmal tamamen kesilmiş olacak,  Barzani 2005 Anayasası'nda belirlenmiş sınırlarına hapsedilmiş olacak.  Bağdat hükümetinin Kuzey  Irak üzerindeki etki ve yetkisi daha fazla hissedilecek.

(Kaynak: Yenişafak)

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Motosiklet Camiasının İki İsmi Hayatını Kaybetti, Acun Ilıcalı Yıkıldı! Akıncı Üssü Davasında 13 Sanık Tahliye Edildi!
Son Dakika! NATO Tatbikatındaki Skandalla İlgili Soruşturma Başlatıldı