Türkiye şehitlerini konuştu - Son Dakika

Türkiye şehitlerini konuştu

Türkiye şehitlerini konuştu
Son Güncelleme: 04.03.2020 10:09

Medya Takip Merkezi (MTM), Şubat ayında yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmelerin nabzını tuttu.

Medya Takip Merkezi (MTM), Şubat ayında yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmelerin nabzını tuttu. Ay boyunca Türk toplumunun gündeminde şehitler vardı.

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) yaptığı araştırmaya göre Şubat ayında yaşanan olaylar arasında Türkiye, en çok İdlib'de şehit verdiği askerlerini konuştu.

TÜRKİYE ŞEHİTLERİNE AĞLADI

Türkiye, yoğun çatışmaların yaşandığı İdlib'den gelen acı haberle yasa boğuldu. Suriye İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Esed rejim güçlerinin yapmış olduğu hava saldırısı sonucu 33 askerimiz şehit olurken 32 askerimiz ise ağır yaralandı. Ateşkesi sağlamak ve güvenli bölge oluşturmak için Şubat ayı boyunca şehit düşen Mehmetçik için medyada 118 bin 534 haberde yas tutuldu. Gezi Parkı eylemlerine ilişkin, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma sonucu da 22 bin 789 habere yansıyarak ayın en çok konuşulan konu başlıklarından oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan ve 7 gün 24 saat hizmet verecek Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nin resmi açılışını gerçekleştirdi. İnşa çalışmalarına 2016'da başlanan kütüphane, 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor. "Türkiye'nin en büyük kütüphanesi" olma özelliğini de taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi medyada 5 bin 971 habere yansıyarak Şubat ayının öne çıkan başlıklarından oldu.

'KOCA YUSUF OPERASYONU' BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Koronavirüs'ün ilk çıktığı Çin'in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarının tahliye edilmesi için 31 Ocak'ta başlayan ve 1 Şubatta son bulan 'Koca Yusuf Operasyonu' başarı ile tamamlandı. Milli Savunma Bakanlığı'na ait bir A-400M kargo uçağı Sağlık Bakanlığı tarafından tahliye işlemine uygun hale getirildi. 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk vatandaş olmak üzere 42 yolcusu bulunan tahliye uçağı 32 saatlik tahliye operasyonunu tamamlayarak Türkiye'ye iniş yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada yolcuların hiçbirinde hastalık belirtisi olmadığını ve 14 günlük bir karantinaya alınacaklarını belirtti. Başarıyla tamamlanan 'Koca Yusuf Operasyonu' medyada 2 bin 327 haberde alkışlandı.


- İstanbul
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkiye şehitlerini konuştu - Son Dakika


Advertisement