Tayland'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz - Son Dakika

Tayland'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz

27.01.2023 11:06

Türkiye-Tayland Karma Ekonomik Komisyon 4'üncü Dönem Toplantısı için Türkiye'ye gelen Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwiani'den dikkat çeken bir teklif geldi. Gıda, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda işbirliği yapabileceklerini söyleyen Pramudwiani, "Tayland, Türkiye için üretim merkezi olabilir." dedi.

Türkiye ile Tayland arasındaki son Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı "Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı" başlığı altında düzenlendi. İki ülke arasındaki mutabakat zaptını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Pramudwinai imzaladı.

Taylan'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz

20 YIL SONRA TEKRAR BİR ARAYA GELİNDİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Tayland Uluslararası İşbirliği Ajansı (TICA) arasında da işbirliği protokolü imzalandı. Son Karma Ekonomik Konseyi toplantısının üzerinden 20 yıl geçtiğini anımsatan Pramudwinai, bugünün Türkiye-Tayland ilişkilerinin yeniden tesisinin 65'inci, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümüne denk gelmesinden memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Pramudwinai, Türkiye ve Tayland'ın birçok konuda aynı fikirde olduğunun altını çizerek "Dünya bugünkü zorluklarla karşılaşmayı sürdürecek. Önümüzde salgınlar, iklim değişikliği ve jeopolitik çatışmaların arttığı öngörülemez bir gelecek var. Bu durumlar da teknolojik zorluklar, tedarik zincirinde aksamalar, ekonomi ve enerji alanlarında güvensizliğe yol açacak." diye konuştu.

Taylan'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz

"TÜRKİYE İÇİN ÜRETİM MERKEZİ OLABİLİRİZ"

Türkiye'nin Yeşil Mutabakat Eylem Planının sürdürülebilirlik konusundaki önemine işaret eden Pramudwinai, "Karşılıklı tarım ihracatımızı, helal ürünler ve sertifikasyonu konusunda işbirliğimizi artırarak gıda güvenliği konusunda da işbirliği yapabiliriz. Ayrıca yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda özel sektör yoluyla enerji işbirliği yapabiliriz. Tayland, Türkiye için üretim merkezi olabilir." dedi.

"BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ"

Pramudwinai, iki ülke arasındaki ticaretin serbest, verimli, sürdürülebilir ve dengeli olması gerektiğini vurgulayarak "Bu nedenle de serbest ticaret anlaşmasının sonuçlandırılmasını hızlandırmak için birlikte çalışmalıyız. Böylece ikili ticaretimiz daha dengeli ve çeşitli hale gelir." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çakıralp, Tunus Dışişleri Bakanı Ammar ile görüştü Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çakıralp, Tunus Dışişleri Bakanı Ammar ile görüştü Bakan Çavuşoğlu, Barzani Yardım Vakfı Başkanı Musa Ahmed Barzani ile görüştü Bakan Çavuşoğlu, Barzani Yardım Vakfı Başkanı Musa Ahmed Barzani ile görüştü

Son Dakika Güncel Tayland'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz - Son Dakika


Advertisement