Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru" - Son Dakika

Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru"

15.12.2017 20:03

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rumeli Gençlik Topluluğu tarafından "Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru" konferansı düzenlendi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rumeli Gençlik Topluluğu tarafından "Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru" konferansı düzenlendi.

TÜ Devlet Konservatuvarı Salonunda düzenlenen konferansta konuşan gazeteci-yazar Yusuf Kaplan, Türkiye'nin bölgesi ve İslam coğrafyası için önemli bir devlet olduğunu, Türkiye'nin mazlum ülkelere karşılıksız yardım ettiğini anlattı.

Farklı ülkelerin Türkiye'nin iyiliği için dua ettiğini ifade eden Kaplan, şunları kaydetti:

"Yeryüzü coğrafyasında kendisine dua edilen tek ülke biziz. Bir sürü sorun yaşamamıza rağmen şu anki halimizle bile an itibariyle dünyanın dört bir köşesinde mazlumların imdadına koşan sadece biziz. Hiçbir maddi, askeri, stratejik teknolojik beklentimiz yok. Bizdeki maya ne Avrupa ne Afrika ne Asya ne Amerika da yok. İlave olarak inanılmaz bir niteliğe ve özelliğe sahip. Batı ülkelerinde maya kültüre dayanır bizde ise hikmete dayanır. Bu işin temeli hikmettir."

Balkan coğrafyasının Türkiye için kritik bir değere sahip olduğunu ve Türkiye'nin Balkanlara büyük önem verdiğini belirterek, "Balkanlar düştüğü an Türkiye düşer. Balkanları kaybettiğimiz an Türkiye'yi koruyamayız. Çünkü Türkiye bir çınardır. Balkanlar'dan Kafkaslar'a, Kırım'dan Yemen'e kadar uzanan dalları vardır. Dolayısıyla bu dallar yaşamadığı zaman kökün kuruduğuna hükmedebilirsiniz. Kök biterse ağacın dallarının da yaşamadığını görürsünüz. Türkiye'de rüzgar esse Balkanlar'da fırtına gibi hissediliyor. Bu acayip bir şey. Mesela 15 Temmuz darbe girişiminde Balkanlar'daki insanlar inanılmaz üzüldü." diye konuştu.

Konferansa, TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru
Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru
Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru
Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru' - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durduruldu Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu Herkes bu tehlikeyi göz ardı etmişti! ABD'li yetkililer, halkı aşı dolandırıcılarına karşı uyardı Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Son Dakika: Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak