Son Dakika Haberleri: Türkiye ve İngiltere Arasında İş Birliği

Türkiye ve İngiltere Arasında İş Birliği

2 yıl önce

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Kurumun, araştırmacıların kapasitesini artırmaya yönelik olarak İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi tarafından hazırlanan Yenilik Liderleri Burs programına katıldığını ve 24 başarılı...

Türkiye ve İngiltere Arasında İş Birliği, System.String[]

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Kurumun, araştırmacıların kapasitesini artırmaya yönelik olarak İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi tarafından hazırlanan Yenilik Liderleri Burs programına katıldığını ve 24 başarılı girişimcinin İngiltere'deki eğitimden yararlandığını ifade etti.


Türkiye ve İngiltere'nin birlikte yürüttüğü Katip Çelebi-Newton Fonu kapsamında hazırlanan Yenilik Liderleri Bursu Programı'nın mezunları TÜBİTAK'ta bir araya geldi.


Ergin, düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, girişimciliği her seviyede teşvik ettiklerine dikkati çekti.


TÜBİTAK'ın, 2014 yılında başlatılan Newton Fonu'nun ortağı olduğunu bildiren Ergin, "Fon 2021 yılına kadar yıllık 8 milyon İngiliz sterlini tutarında destek almış ve Türkiye ile olan ortaklığına, Katip Çelebi-Newton Fonu ismi verilmiştir. Fon kapsamında, Türkiye ve İngiltere, bilim insanları, araştırmacılar, üniversiteler, araştırma merkezleri ve özel sektör temsilcileri arasında ortaklıklar kurmak amacıyla bilim ve teknolojide ikili iş birliği yapılıyor. TÜBİTAK, araştırmacıların kapasitesini artırmaya yönelik olarak İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi tarafından hazırlanan Yenilik Liderleri Burs programına katıldı ve 24 başarılı girişimci İngiltere'deki eğitimden yararlandı." diye konuştu.


Ergin, kalkınma konularında ortak araştırma iş birliğine gidildiğine değinerek, "Şimdiye kadar British Council ile 225 başvuru ve 26 desteklenen projeyle 5 akademik çağrı başlattık ve 14 milyon Türk lirası harcadık." ifadelerini kullandı.


Son 10 yılda, Ar-Ge'ye ayrılan payda önemli artış meydana geldiğini vurgulayan Ergin, bunun daha da artması için gereken çalışmaların yapıldığını anlattı.


Türkiye'de 26 ilde 79 kuruma ulaşıldı


İngiltere Dışişleri Bilim Başdanışmanı Prof. Dr. Robin Grimes da bilim ve yenilikçiliği, uluslararası iş birliğinin gelişmesi hususunda bir araç olarak değerlendirdiğini söyledi.


Türkiye ile ortak çalışmalar yapmanın uzun vadede İngiltere'nin ekonomik büyümesine ve refah düzeyine katkı sağlayacağının altını çizen Grimes, "Bu amaca uygun olarak, ana hedefimiz Türkiye'de muhataplarımızla sürdürülebilir bir üst düzey diyalog oluşturmaktır." şeklinde konuştu.


Grimes, Türkiye'nin, bilim topluluğunun büyümesini desteklemek amacıyla yenilikçi adımlar attığını ifade ederek, "TÜBİTAK'ın iş birliğine olan bağlılığı ve çabaları sayesinde somut sonuçlar ortaya çıkmaya başlamış ve bu olay tek başına bu verimli birlikteliğin bir kanıtı olmuştur. Bu kapsamda Türkiye'de 26 ilde 79 farklı kuruma ulaşıldı." dedi.


Yenilik Liderleri Burs Programı kapsamında akademisyenlerin girişimcilik kapasitelerini artıracak ve araştırma konusunu ticarileştirmeye yönelik eğitimler sağlanmasının yanı sıra diğer ülkelerin araştırmacılarıyla aralarında iş birliği ağının oluşturulması amaçlanıyor.


İlk defa 2015 yılında programa dahil olan Türk girişimciler, TÜBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Teknogirişim Sermayesi Desteği alan kişiler arasından seçilmişti.

Haber Yayın Tarihi: 26.09.2017 01:10 Kaynak: AAGelin ve damadın nikah şekeri yerine dağıttığı fidanlar tüm misafirleri şaşırttı
Adana'nın yeni gözdesi ciğer bezi! Kilosu 10 liradan satılıyor, talep patlaması var Ahmet Davutoğlu'ndan sonra AK Parti'de istifalar: Eski milletvekilleri ve il başkanları da partiden ayrıldı