Türkiye ve İran Beyazperdede Buluştu - Son Dakika
Güncel

Türkiye ve İran Beyazperdede Buluştu

Türkiye ve İran Beyazperdede Buluştu

Türkiye ile İran arasında imzalanan anlaşmayla Van'da çekimlerine başlanan Yarının Adı Başka isimli film, iki ülke sanatçılarını beyazperdede buluşturdu.

19.11.2014 13:17  Güncelleme: 13:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye ve İran "beyazperde"de buluştu- Türkiye ile İran arasında imzalanan anlaşmayla Van'da çekimlerine başlanan "Yarının Adı Başka" isimli film, iki ülke sanatçılarını beyazperdede buluşturdu- Vanlı yönetmen Delazy ile İranlı yönetmen Zadeh'in çekimlerini üstlendiği filmde Volkan Keskin, Zelal Dere, Fırat Tanış, Metin Keçeci ve Selahattin Taşdöğen rol alıyorVAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN - Türkiye ile İran arasında ilk olma özelliği taşıyacak "Yarının Adı Başka" isimli sinema filminin çekimlerine Van'da başlandı.İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra sanatsal ve kültürel ilişkilerin de geliştirilmesi adına bir süre önce Türkiye ve İran arasında ortak film yapımı anlaşması imzalandı.Bu kapsamda, hikayesi Vanlı yönetmen Mustafa Delazy'e, senaryosu ise İranlı yönetmen Moharram Zeinal Zadeh'e ait olan "Yarının Adı Başka" isimli film için Edremit ilçesine bağlı Köprüler Mahallesi'nde çekim platosu oluşturuldu.Yönetmenliğini Delazy ve Zadeh'in üstlendiği filmde Volkan Keskin, Zelal Dere, Fırat Tanış, Metin Keçeci ve Selahattin Taşdöğen gibi oyuncular rol alıyor.Bir çobanın hayatını anlatan ve çekimlerinin yaklaşık 45 gün sürmesi öngörülen film, 2015 yılında vizyona girecek.Yönetmen Delazy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, film sektöründe benimsediği çizginin, İran sinemasının tarzı ile benzer özellikler taşıdığını belirtti.Delazy, Van Gölü Film Festivali'nde tanıştığı İranlı yönetmen Moharram Zeinal Zadeh ile çekimlerini üstlendikleri film sayesinde İran sinemasını Türkiye'ye taşıyacaklarını bildirerek, "Amacımız iki ülke arasındaki sanatsal ve kültürel faaliyetlere katkı sunmak. Bu vesileyle iki ülke sinemasındaki deneyimlerden faydalanmak istiyoruz" dedi.Kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle adından söz ettiren Van'ı, bu film ile ön plana çıkarmak istediklerini anlatan Delazy, filmin Türkiye ile İran arasındaki kültürel kaynaşmanın başlangıcı olacağını ifade etti.İranlı yönetmen Zadeh de filmin sonuçları bakımından iki ülke arasında çok güzel gelişmeler doğuracağına inandığını kaydetti.Filmin tüm sahnelerinin Van'da çekileceğini vurgulayan Zadeh, "Van, coğrafi yapısının güzelliği ile filmimize çok güzel sahneler oluşturuyor. Yaklaşık 30 gün sürmesini hedeflediğimiz çekimleri, işi aceleye getirmemek adına 45 güne çıkaracağız. Ben nerede iş yapmaya başlasam kendimi oralı hissediyorum. Şu anda kendimi bir Vanlı olarak görüyorum. Umarım bu film iki ülke adına hayırlara vesile olur" diye konuştu.Filmde rol alan oyunculardan Metin Keçeci ise bölgenin isminin kültürel etkinlikler ve sanatla duyulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve İran ortak yapımı bir filmde rol aldığı için mutlu olduğunu söyledi. - Filmin çekim sahnelerinden detay- Oyunculardan detay- Oyuncularla röportaj- Yönetmenlerle röportaj

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye ve İran Beyazperdede Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DEM Partili vekil TBMM'de Kürtçe konuştu, ortalık karıştı
  21:32 DEM Partili vekil TBMM'de Kürtçe konuştu, ortalık karıştı

  DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, 21 Şubat Anadil Günü'nde TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşunca mikrofonu kapatıldı. TBMM Başkanvekili Celal Adan, Anayasa gereği konuşmanın Türkçe yapılması gerektiğini söylerken DEM Parti milletvekilleri oturdukları sıralara vurarak tepki gösterdi.

 • TFF, Süper Kupa finali nedeniyle fikstürü kaydırdı
  21:29 TFF, Süper Kupa finali nedeniyle fikstürü kaydırdı

  Süper Kupa finalinin Şanlıurfa'da 7 Nisan'da oynanacak olması nedeniyle Süper Lig'te fikstür 1 hafta kaydırıldı. 32. hafta fikstürünün ileri bir tarihte oynanacağı açıklanırken, ligin bitiş tarihi de değişti. Bu kararla birlikte lig 26 Mayıs'ta bitecek.

 • CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş mal varlığını açıkladı
  21:12 CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş mal varlığını açıkladı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP'nin 31 Mart yerel seçimleri için aday gösterdiği isimler arasında yer alıyor. Yavaş, kendi adını taşıyan resmi sitesinde mal varlığını açıkladı. Ayrıca, seçim harcamalarının CHP Ankara İl Başkanlığı tarafından karşılandığını belirterek diğer belediye başkan adaylarının da mal beyanlarını açıklaması gerektiğini vurguladı.

 • Emekli ikramiyesi komisyondan geçti
  20:00 Emekli ikramiyesi komisyondan geçti

  Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltilmesini öngören madde Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. İkramiyeler ise bayramdan önceki hafta olan 1-9 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçecek. Diğer ikramiye ödemesi ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenecek.

 • Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu
  19:31 Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken farklı yapıda bir taş buldu. Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edilen taş Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili çıktı. 15 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil, koruma altına alındı.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  19:12 Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu
  19:03 Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu

  Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu, New York'taki BM Daimi Temsilciliğine ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, her iki isme de yeni görevlerini telefonla tebliğ etti.

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.


Advertisement