Son Dakika Haberleri: Erdoğan ile Putin'in İdlib Mutabakatı Sonrası ABD ve İran'dan İlk Çıkış

Erdoğan ile Putin'in İdlib Mutabakatı Sonrası ABD ve İran'dan İlk Çıkış

4 ay önce

Tahran yönetimi, Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye ve Rusya arasında ulaşılan silahsız çözümün memnuniyet verici olduğunu açıkladı. Anlaşmaya ilk uluslararası tepkiyi ise ABD verdi. Dışişleri Bakanlığı, İdlib'deki çatışmasızlığın kalıcı olmasını umduklarını belirtti.

Türkiye ve Rusya'nın iç savaşın düğümünü çözecek İdlib'de silahsız bölge kurulması için anlaşmaya varması, dünyada ses getirmeye devam ediyor. Suriye'de Şam rejimini destekleyen İran, anlaşmadan memnuniyet duyduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı ise, İdlib'deki çatışmasızlığın kalıcı olmasını umduklarını belirtti.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

Anlaşmaya ilk uluslararası tepkiyi ABD verdi. Dışişleri Bakanlığı, İdlib'deki çatışmasızlığın kalıcı olmasını umduklarını belirtti. Bakanlık sözcüsü,"Türkiye ile Rusya'nın, İdlib'e askeri bir saldırıyı önlemeye yönelik adımlar attığını görmekten cesaretlendik. Suriye'de şiddeti azaltacak her samimi çabayı memnuniyetlekarşılıyoruz" dedi.

TÜRKİYE VE RUSYA İDLİB KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLADI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin'in dün gerçekleştirdikleri zirvede, İdlib için anlaşmaya varılmıştı.

SİLAHLARDAN ARINDIRILMIŞ BİR BÖLGE OLUŞTURULACAK

Buna göre, muhaliflerin elindeki tek vilayette 15 Ekim'den itibaren 15-20 kilometrelik silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulacak. Bu bölgedeki temas hattında Türk ve Rus askerleri koordineli bir şekilde devriye gezecek. Ağır silahların çekileceği bölge için Türk ve Rus askerleri ortak denetim mekanizması kuracak.

RADİKAL GRUPLAR BÖLGEDEN ÇIKARILACAK

Ayrıca, İdlib'deki muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek, Türkiye ve Rusya'nın belirlediği radikal gruplar ise bölgeden çıkarılacak.
Fatih Portakal'dan Kendisine "Edepsiz" Diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yanıt Geldi Şeyma Subaşı'nın Başına Talih Kuşu Kondu

Bakan Soylu: Bir Tane Okulun Etrafında Uyuşturucu Satıcısı Görün, İstifa Etmeyen Namerttir