Türkiye Vodafone Vakfı'ndan 3 Milyon Kişiye 27 Milyon TL Yatırım - Son Dakika

Türkiye Vodafone Vakfı'ndan 3 Milyon Kişiye 27 Milyon TL Yatırım

4 yıl önce

Toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye Vodafone Vakfı, sosyal sorumluluk projelerine bugüne kadar 27 milyon TL yatırım yaptığını açıkladı.

Türkiye Vodafone Vakfı'ndan 3 Milyon Kişiye 27 Milyon TL Yatırım, System.String[]

Toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye Vodafone Vakfı, sosyal sorumluluk projelerine bugüne kadar 27 milyon TL yatırım yaptığını açıkladı.


Vodafone'un, 2007 yılında kurduğu Türkiye Vodafone Vakfı ile Birleşmiş Milletler'in tüm dünyada her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için harekete geçmeye davet ettiği 'HeForShe' dayanışma hareketine destek vermeye başladı. Tüm erkek konukların 'HeForShe' hareketine imza vermeye davet edildiği gecede iş, siyaset ve medya dünyasının tanınmış ebeveynlerinin çocuklarıyla birlikte katıldığı ve ünlü şovmen Beyazıt Öztürk'ün sunduğu bir panel de düzenlendi. Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu gece, ünlü şarkıcı Candan Erçetin'in konseriyle sona erdi.


Geceye Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik (AMAP) Bölge Başkanı Serpil Timuray da onur konuşmacısı olarak katıldı. Kadınların eğitim, sağlık, istihdam ve güvenlik gibi alanlarda erkeklere kıyasla daha az ve kısıtlı imkanlara sahip olduğuna ve bu durumun değişmesi gerektiğine dikkat çeken Timuray, "Vodafone olarak, kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımı için yapılan yatırımların, toplumsal refah ve kalkınmaya yön vereceğine inanıyoruz. Araştırmalara göre, önümüzdeki 10 yılda tüm dünyada 1 milyar kadın, işgücüne katılma potansiyeli taşıyor. 2020 itibariyle, istihdam edilme yaşına gelmiş kadınların önemli bir bölümü, gelişmekte olan ülkelerden çıkacak. Bu kadınlarımızın en büyük yardımcılarından biri ise mobil teknolojiler olacak" dedi.


Araştırmaların, mobil hizmetlerin faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda yaygınlaştırılmasının 2020 yılında 8,7 milyon kadına fayda sağlayabileceğini gösterdiğini belirten Timuray, "Bu veriler ışığında, Vodafone olarak, tüm dünyada, kadınların güçlendirilmesi için programlar yürütüyoruz. Kadınlara desteğimiz, sosyal iş modellerimiz ya da programlarımızla sınırlı kalmıyor. 'Çeşitlilik ve dahiliyet' politikamız doğrultusunda, kadının işgücüne katılımını, kurumsal kültürümüzün çok önemli bir yapıtaşı olarak da görüyoruz. Kadınların güçlendirilmesine yönelik son adımımız olan, Birleşmiş Milletler'in toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için tüm erkekleri harekete geçmeye davet ettiği ve 1 milyar erkeğe ulaşma hedefini belirlediği 'HeForShe' küresel dayanışma hareketine desteğimiz için, bu hedefin yüzde 1'i olan 100 bin erkeğin HeForShe destekçileri arasında yer almasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Vodafone olarak, daha iyi bir gelecek için kadınların hayatın her alanında eşit olarak varlık gösterebildiği bir toplumsal yapıya ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.


Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ise konuşmasında, "Türkiye Vodafone Vakfı ile telekomünikasyon sektöründe bir ilke imza attık. Çünkü, sektörümüzde sosyal sorumluluk projelerine adanmış bu ölçekte başka bir vakıf bulunmuyor. 2007'de Türkiye Vodafone Vakfı'nı kurarken bir söz vermiş ve teknolojiyi hayatın hizmetine sunarak güçlü yatırımlarla Vakfı sürekli güçlendireceğimizi söylemiştik. Bugün, sözümüzü tutmanın ve kuruluşumuzdan bu yana bir yandan 3 milyonu aşkın kişinin hayatına dokunmanın, bir yandan da toplamda 27 milyon TL değerinde sosyal yatırım yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında sürdürülebilirliğin önemine inanıyoruz. Dolayısıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kadınlarımıza destek, engelli gençlerimize de umut olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


KIZLAR BABALARINI, OĞULLAR ANNELERİNİ ANLATTI


Türkiye Vodafone Vakfı Gala Gecesi, açılış konuşmalarının ardından ünlü ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte konuk edildiği ve ağırlıklı olarak HeForShe dayanışma hareketinin ele alındığı bir panelle devam etti. Beyazıt Öztürk'ün moderatörlüğünde gerçekleşen panele Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ve kızı Derin Öğüt, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve kızı Pelin Akın, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve oğlu Yuşa Şahin, Big Chefs Cafe & Brasserie Kurucu Ortağı Gamze Cizreli ve oğlu Ali Üner ile Gazeteci ve Ekonomi Yazarı Vahap Munyar ve kızı Sırma Munyar konuşmacı olarak katıldı.


Panelin ilk konuşmacısı Gökhan Öğüt, iki kız çocuğu babası olduğunu ve kızlarıyla her zaman bir dost olmaya özen gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: "Kız çocuğu babası olmak, büyük bir sorumluluk; çünkü baba-kız ilişkisi, kız çocuğunun nasıl bir genç ve yetişkin bir kadın olacağı üzerinde rol oynuyor. Olumlu bir baba-kız ilişkisi, güçlü ve kendine güvenen kadınların yetişmesinde önem taşıyor. Ben de bu sorumluluğun gereğini yapmaya büyük özen gösteriyorum. Hep şöyle bilinir; ebeveynler çocuklarını etkiler. Oysa, son araştırmalar, tersinin de doğru olduğunu gösteriyor. Özellikle kız çocuğu olan üst düzey yöneticiler, çeşitlilik, çalışan ilişkileri, çevre koruma gibi konularda çok daha başarılı oluyor. S&P 500 şirketleri arasında yapılan bir araştırmaya göre, bir şirket en az bir kız çocuğu olan bir üst düzey yönetici tarafından yönetiliyorsa, kurumsal sosyal sorumluluk ölçümlerinde ortalama yüzde 11,9 daha yüksek puan elde ediyor ve net kazancından kurumsal sosyal sorumluluk projelerine aktardığı miktar %13,4 daha fazla oluyor. Şahsen, bu tespitlere katılıyorum; çünkü, iki kızımdan aldığım ilhamın şirketimizin sosyal yatırımları hakkında verdiğim kararlar üzerinde etkili olduğunu görüyorum".


Türkiye Vodafone Vakfı Gala Gecesi'ne, Vakfın ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER'in öncülüğünde bir yıl önce kurulan Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi'nin ilk mezunlarından Mesiye Akgün de konuk oldu. Merkezin hayatını nasıl değiştirdiğini anlatan Akgün, kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanmasına yönelik ilham verici sözleriyle büyük övgü topladı. Konuşmacılarının yanı sıra konserleriyle de dikkat çeken gecede, ilk olarak, Düşler Akademisi'nin müzik atölyelerinde eğitim alan öğrencilerin ve gönüllü müzisyenlerin kurduğu Social Inclusion Band sahne aldı. Özgün ve başarılı yorumlarıyla dikkat çeken grup, son parçasını genç müzisyen Sırma Munyar ile birlikte seslendirdi. Türkiye Vodafone Vakfı Gala Gecesi'nin kapanış konserini ise ünlü şarkıcı Candan Erçetin verdi.


'HEFORSHE'YE 2 AYDA 12 BİNE YAKIN İMZA


Kadınların ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımı hedefi doğrultusunda tüm dünyada 'HeForShe' hareketine destek verdiği bildirilen Vodafone'un, aynı zamanda bu hareketin özel sektör, kamu ve akademi çevrelerini bir araya getiren '10x10x10 Etki Programı'ndaki 10 şirketten biri olduğu açıklandı.


Vodafone Grubu CEO'su Vittorio Colao da programa üst düzey yönetici kategorisinde 'Etki Şampiyonu' olarak katıldı. Bu doğrultuda bazı önemli taahhütlerde de bulunan Vodafone, kadınların güçlendirilmesine destek olmak üzere iletişim teknolojilerine erişimlerini artıracak, faaliyet gösterdiği ülkelerde kız çocuklarının eğitimine destek sağlayacak ve halihazırda 7 bin 500 üst ve orta düzey yönetici pozisyonunda kadın çalışan oranını 2020 yılına kadar yüzde 30'a çıkaracağı belirtildi. Programa desteğini Kasım 2015'te açıklayan Vodafone Grubu bugüne kadar yaklaşık 12 bin, Vodafone Türkiye ise bin 200 civarında imza topladı. - İSTANBUL

Haber Yayın Tarihi: 08.01.2016 01:37 Kaynak: İHASon Dakika

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Lanet" dediği Çukur dizisinden cevap geldi
Esra Erol'da sosyal medyanın gerçek yüzü ortaya çıktı! Karşısında görünce şaşkına döndü Eşinden farklı cinsel isteklerde bulundu, olumsuz yanıt aldı! 'Bakımsızsın' diye hastanelik etti