Türkler, Berlin'de Sözde Soykırıma Karşı Yürüyecek - Son Dakika

Türkler, Berlin'de Sözde Soykırıma Karşı Yürüyecek

21.04.2015 22:09
Türkler, Berlin'de Sözde Soykırıma Karşı Yürüyecek

Dha DIŞ HABER - Türkler, Berlin'de sözde soykırıma karşı yürüyecek Berlin'de sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı büyük bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

Dha DIŞ HABER - Türkler, Berlin'de sözde soykırıma karşı yürüyecek

Berlin'de sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı büyük bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 20 kadar büyük Türk çatı örgütünün birlikte organize ettiği yürüyüş, 25 Nisan tarihinde An der Urania'da başlayacak ve tarihi Brandenburg Kapısı önünde düzenlenecek bir mitingle son bulacak. Etkinliği gerçekleştirecek olan bazı derneklerin temsilcileri, 'Berlin Dostluk ve Barış Buluşması adı verilen yürüyüş hakkında son detayları görüşmek üzere Berlin Türk Cemaati'nde (TGD) biraraya geldiler.

CUMARTESİ GÜNÜ GÜÇLÜ BİR SES VERMEK İSTİYORUZ

Burada basının sorularını da yanıtlayan temsilcilerden Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, hem Türkiye'de hem de Türkiye dışında yaşayan Türk topumunun kendi milli meselesine sahip çıkması gerektiğini söyledi. Bu meselenin siyasetçiler tarafından değil, tarihçiler tarafından çözülmesi gerektiğine değinen Yılmaz, Cumartesi günü güçlü bir ses vermek istiyoruz, soykırım kelimesinin Türk toplumuna yakıştırılmasını kabul etmiyoruz. Bu nedenle bütün vatandaşlarımızın cumartesi günü Berlin'de gerçekleştirilecek yürüyüşe katılmalarını rica ediyorum. Yürüyüşten sonra yapılacak mitingde de herkes görecek ki Türk milleti tarihte olduğu gibi barıştan, beraberlikten, huzurdan yanadır dedi.

DÜNYA TARİHİ ARTIK DAYATMALARLA YAZILMAMALI

Atatürkçü Düşünce Derneği Berlin Başkanı Olcay Başeğmez'de yaptığı açıklamada asırlardır dünya tarihini tek taraflı olarak yazmaya çalışan batılı ülkelerin Ermeni sorununda da aynı şeyleri yaptığını belirtti. Yüzyıl önce yaşanan acıları kabul ettiklerini kaydeden Başeğmez, Türk milletinin kesinlikle soykırımla suçlanmasına karşı çıktıklarını söyledi. Dünya tarihinin artık mazlum ülkelere dayatmalarla yazılmaması gerektiğinin altını çizen Olcay Başeğmez, Dünya tarihini gerçeklerden uzak tutamayız. Cumartesi günkü yürüyüş bizlerin dostluk ve barışı tüm dünyaya göstermemiz açısından bir gösterge olacaktır. Bütün yurttaşlarımızı bekliyoruz ifadelerini kullandı.

YAŞANANLARIN SOYKIRIM OLDUĞUNU KABUL ETMİYORUZ

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD Berlin Başkanı Sinan Kaplan ise, Ermeni meselesinin 100. yıldönümü vesilesiyle papanın ve Avrupa Parlamentosunun yapmış olduğu açıklamayı kınadıklarını söyledi. Kaplan, 'Biz yaşananların soykırım olduğunu asla abul etmiyoruz. Bundan sonra Ermenilerle dostluk içerisinde birlikte nasıl yaşam sürdürebiliriz bunların çalışması yapılmalı. Bu iddialara en güzel cevabı cumartesi günü Berlin'den vereceğimize inanıyorum dedi.

25 Nisan cumartesi saat 1400'te An der Urania önünde başlayacak olan Berlin Dostluk ve Barış Buluşması yürüyüşüne Almanya Türk Konseyi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Berlin Türk Cemaati, Azerbaycan Koordinasyon Merkezi, İlahiyatçılar Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Berlin Alperen Ocakları Derneği gibi çok sayıda çatı kuruluşu destek veriyor.

Yürüyüşe Berlin dışından da Türk vatandaşlarının katılması bekleniyor.

Son dakika haber: Arıların saldırısına uğradı, hastaneye kaldırıldı Son dakika haber: Arıların saldırısına uğradı, hastaneye kaldırıldı CANLI YAYIN DUYURUSU CANLI YAYIN DUYURUSU
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkler, Berlin'de Sözde Soykırıma Karşı Yürüyecek - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement