'Türkler Üzerinden Siyaset Yapmayın' - Son Dakika

'Türkler Üzerinden Siyaset Yapmayın'

\'Türkler Üzerinden Siyaset Yapmayın\'
Son Güncelleme: 12.01.2012 12:14

Belçika'nın Flaman bölgesi hükümet Başbakanı Peeters, Türk toplumunun siyaset malzemesi yapılmasını sert dille eleştirdi

Flaman hükümeti Başbakanı Kris Peeters (CD&V), aşırı sağcı parti Vlaams Belang'ın (Flaman Menfaati) Türkler'e yönelik "Geri dönün" kampanyası yürütmesini eleştirirken "Türkler üzerinden siyaset yapılmasını kınıyorum" dedi.

Belçika'nın Flaman bölgesi hükümet Başbakanı Kris Peeters, Türk toplumunun siyaset malzemesi yapılmasını sert dille eleştirdi. Peeters, aşırı sağcı Vlaams Belang Partisi (Flaman Menfaati) yetkililerinin Türkiye ziyareti sonrası " Emirdağ'ın sana ihtiyacı var" kampanyası başlatıp aralık ayı sonunda da Gent'teki Türk mahallesinde "Geri dönün" broşürleri dağıtmaya çalışmasının kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi. Flaman Hıristiyan Demokrat Parti'li (CD&V) Peeters, Brüksel'deki makamında şu açıklamayı yaptı:

DAYANIŞMA İSTİYORUZ

"Ben bu tür yaklaşımları ve Türkler üzerinden siyaset yapılmasını kesinlikle kabul etmiyorum. Özellikle burada çok iyi bir şekilde entegre olmuş Türk toplumu üzerinden geri dönüş siyasetinin uygulanmasını yanlış buluyorum. Bu tür kampanyaları kınıyorum. Biz kesinlikle parti olarak insanların dayanışma içerisinde olmasını istiyoruz. Hem yabancı toplumu, hem de buradaki yerleşik toplumun kaynaşmasından yanayız. Türk toplumu da bu kaynaşmanın en güzel örneğini oluşturmaktadır."

TÜRK TOPLUMU DİNAMİK

Gent, Genk veya Anvers gibi kentleri içinde bulunduran Belçika'nın Flaman bölgesindeki Türk toplumunun kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Başbakan Peeters "Türkler dinamik ve aktif bir toplum. Bu nedenle biz Belçika'daki Türk toplumunu çok benimsiyoruz. Benim sorumlu olduğum Flaman bölgesinde 100 bin Türk yaşıyor. Bunların büyük çoğunluğu ticaretle uğraşıyor. Geçen yaz resmi bir temas için Türkiye'de bulundum. Cumhurbaşkanı ve farklı bakanlarla görüştüm. Orada da Türk toplumunun girişimci ve aktif olduğunu bizzat tespit ettim" dedi.

ŞİDDETE YER YOK

Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz (Sosyalist Parti), Vlaams Belang Partisi'nin başlattığı kampanya sonrası sağduyu çağrısı yaparken "Bu insanların zihniyetini ve amaçlarını yabancı toplumu çok iyi biliyor, bunların gerçek yüzünü ve amacını basında olsun, Gent belediye meclisinde olsun parti olarak herzaman dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Gerceklere tahamülsüzlükerini şahsıma Gent Kraliyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmaları en güzel örneğidir. Vatandaşlarımıza çağrım, bu ırkıçılara en güzel cevap şiddete başvurmadan aklı selim davranarak kanunlar çerçevesinde her alanda tepkimizi koymaktır. Yaklaşan yerel seçimlerden dolayı hızla eriyen ve oy kaybeden bu partiye fırsat vermemek lazım" dedi.

Flaman Menfaati yetkilileri kasım ayında Ankara ve Afyon'un Emirdağ ilçesinde temaslarda bulunmuş ve daha sonra Türklere yönelik bir geri dönüş kampanyası başlatmıştı. Flaman Menfaati Partisi'nden milletvekilleri Johan Deckmyn ve Tanguy Veys "Emirdağ 'ın sana ihtiyacı var" kampanyası çerçevesinde hazırlanan "Geri dönün' broşürlerini, Gent'te Türklerin yoğun yaşadığı Sleepstraat'ta aralık ayı sonunda dağıtmak istemiş, ancak caddenin girişinde toplanan Türk gençlerinin tepkisi üzerine bunu başaramamıştı. Broşür dağıtılmak istenen gün caddede bulunan Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz daha sonra aşırı sağcılar tarafından "İnsanları tahrik etmekle" suçlanmıştı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Türkler Üzerinden Siyaset Yapmayın' - Son Dakika


Advertisement