Türköne: Cumhurbaşkanı Makamının Benim Üzerinden Yıpratılmasını İstemedim - Son Dakika

Türköne: Cumhurbaşkanı Makamının Benim Üzerinden Yıpratılmasını İstemedim

05.01.2012 17:09
Türköne: Cumhurbaşkanı Makamının Benim Üzerinden Yıpratılmasını İstemedim, System.String[]

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atandığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Mümtazer Türköne, "Cumhurbaşkanı'nın tasarrufuna yönelik yapılan eleştiriler artık çizmeyi aştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atandığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Mümtazer Türköne, "Cumhurbaşkanı'nın tasarrufuna yönelik yapılan eleştiriler artık çizmeyi aştı. Ben de buna alet olmak istemedim." dedi.

İstifasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türköne, Atatürk adına bu ülkede bir ipoteğin olduğunu ifade etti. Türköne, "Benim eleştirel bir bakış açısı taşıdığımı bilerek bu atamayı yaptı. Bunu Türkiye için bir fırsat ve imkan yapmayı amaçladığını gördüm. Fakat sanıyorum benim üzerimden, Cumhurbaşkanı'nın tasarrufuna yönelik yapılan eleştiriler artık çizmeyi aştı. Ben de buna alet olmak istemedim." diye konuştu.

Bu tartışmaları uzatarak bunun üzerinden Çankaya Köşkü'nü yıpratmanın vesilesi olmak istemediğini kaydeden Türköne, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Artık Cumhurbaşkanlığı makamı rahatlamıştır." ifadelerini de şöyle değerlendirdi: "Sonuç itibariyle Cumhurbaşkanlığı makamının benim istifamla birlikte rahatlaması söz konusu değil elbette. Ama sanıyorum Türkiye'de Atatürkçülük adına bu zihni tahakkümün, tasavvurun hangi boyutta olduğu yönünde bir fikir edinmişlerdir sanırım."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özellikle Türkiye'de, Atatürkçülük konusundaki yapılan istismarların farkında olduğu ve bu istismarların önlenmesi, eleştirel aklın çağdaş bilme, ileri medeniyetlere uygun bir düşünce özgürlüğünün gerçekleşmesi adına kendisini bu göreve atadığını anlatan Türköne, Türkiye'de kendini Atatürk zanneden bir sürü Atatürkçü'nün varlığına işaret etti. Türköne, "Bu ülkede Atatürkçülük adıyla 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra devam eden ideolojik tahakkümün sanırım ne durumda olduğu anlaşıldı." dedi.

Türköne: Cumhurbaşkanı Makamının Benim Üzerinden Yıpratılmasını İstemedim

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Türköne: Cumhurbaşkanı Makamının Benim Üzerinden Yıpratılmasını İstemedim - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Spor spikeri Diletta Leotta, sosyal medya paylaşımıyla sırrını açığa çıkardı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı