Turmepa Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü Akuatik Projesi Kazandı - Son Dakika

Turmepa Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü Akuatik Projesi Kazandı

05.11.2014 10:35
Turmepa Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü Akuatik Projesi Kazandı

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü, akıllı sulama sistemi AKUATİK projesi kazandı.

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü, akıllı sulama sistemi AKUATİK projesi kazandı.

Yıldız Holding'den yapılan açıklamaya göre, Holding'in kurucusu merhum Sabri Ülker'in çevreye olan duyarlılığını devam ettirmek amacıyla oluşturulan ve bu yıl ikinci kez düzenlenen TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü, Harran Ovası'nda dengesiz sulamadan kaynaklanan çölleşmeyi engellemek için geliştirdiği AKUATİK projesiyle GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendisi Murat Aydoğdu aldı. Aydoğdu, 100 bin liralık büyük ödülün sahibi oldu.

Tarlalara yerleştirilen alıcılardan toplanan verileri radyo frekansları aracılığıyla merkezi bilgisayarlara aktaran ve toprağın, nem, tuz ve sıcaklığını ölçen AKUATİK, tarlaya gitmeden ürünün zamanında ve yeterli ölçüde sulanmasına imkan tanıyor.

Geçen yıl 200 proje arasından evsel atıkları kaynağında ayrıştırıp geri dönüşümünü sağlayan "Kaynayştır-Kaynağında Ayrıştır" projesinin kazandığı ödül platformuna, bu yıl 500'ün üzerinde proje başvurdu.

"Su kaynaklarını korumak tüm bireylerin birincil görevlerinden biri olmalı"

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin lider gıda ve içecek şirketi olduklarını belirterek, yılda 2,7 milyon ton hammadde alımı yaptıklarını ve Türkiye'de kullanılan hammaddenin yüzde 6'sının Yıldız Holding fabrikalarında işlendiğini aktardı.

Ülker, "Ülkemize karşı sorumluluğumuzla Türkiye'de yetişen tüm hammaddeleri kendi üreticimizden almayı tercih ediyoruz. Dedem merhum Sabri Ülker'in 'Topraklarımıza, sularımıza, çevremize sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır' sözü, bizim için bu konuda rehber niteliğinde oldu. Hammaddemizi doğadan, topraktan alıyoruz. Onun yaşayan bir canlı olduğunu unutmadan toprağa doğru yaklaşmalı, onu doğru beslemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Özellikle kurak bölgelerde doğru sulama tekniklerinin kaliteli tarım açısından büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Ülker, şunları kaydetti:

"Yanlış uygulamalar, toprakta yaşayan canlılar için de tehlike oluşturuyor. Türkiye'nin en büyük tarım arazilerinin bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu konuda en hassas olunması gereken bölgelerimizden. Bu yıl Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü, teknolojiyle doğru sulamaya fayda sağlayacak, toprağın dengesinin korunmasına destek olacak ve örnek teşkil eden bu projeye vermeyi uygun gördük. Hedefimiz, su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak adına bireysel ve toplumsal örnekleri çoğaltmak. Gelecekte insanlığın en önemli sorunlarından biri su kaynaklarına ulaşılabilirlik olacak. Sınırlı su kaynaklarını korumanın tüm bireylerin birincil görevlerinden biri olması gerektiğini düşünüyoruz."

AKUATİK projesinin sahibi Murat Aydoğdu ise bir araştırmacı için projesinin uygulanabilir olduğunu görmenin önemli ve motive edici olduğunu ifade ederek, proje hakkında şu bilgileri verdi:

"Deneysel aşamadaki AKUATİK Projesi, TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü sayesinde uygulama aşamasına bir adım daha yaklaşmış oldu. Projenin temel çıkış noktası, topraktaki nem ve tuz oran dengesini sürekli ölçerek ekili ürünlerin doğru şekilde sulanmasını sağlamak. Bu bir izleme projesi; sulama zamanı, bu sayede otomatik olarak belirlenebiliyor. TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü, gelecek araştırmalarım için olduğu gibi, benzer projelerin üretilmesi için de teşvik edici olacak."

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü

Açıklamada verilen bilgiye göre, Yıldız Holding ve TURMEPA, 2013 yılında yaşamın kaynağı olan suların korunması, su kirliliğinin azaltılması ve ekosistemin devamlılığının sağlanması için el ele verdi.

"TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü" platformu; gelecek nesillerin su kaynaklarını rahatlıkla kullanabilmesi için kısıtlı kaynaklar dahilinde projeler geliştiren, toplumun bilinmeyen çevre kahramanlarının başarılarını kamuoyu ile paylaşmak ve bu konuda çalışma yapanları teşvik etmek amacıyla geçen yıl oluşturuldu. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Turmepa Sabri Ülker Çevre Ödülü'nü Akuatik Projesi Kazandı - Son Dakika


Advertisement