Türü tehlike altında olan vaşak, ayağından asılmış şekilde ölü olarak bulundu - Son Dakika

Türü tehlike altında olan vaşak, ayağından asılmış şekilde ölü olarak bulundu

3 ay önce

Rize'de türü tehlike altında olduğu bilinen vaşak, ayağından iple demirliklere bağlanmış şekilde ölü olarak bulundu. İlçe Jandarma Komutanlığı ve Milli Parklar Müdürlüğü konunun aydınlanması için çalışma başlattı.

Rize'de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşak, ayağından iple demirliklere bağlanmış şekilde ölü olarak bulundu.

KONUNUN AYDINLANMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde türü tehlikede olduğu bilinen vaşak, ayağından asılmış şekilde ölü olarak bulundu. Mollaveyis köyünde bir işletmenin önünde fark edilen vaşak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Ayağından iple demirliklere bağlanmış şekilde ölü olarak bulunan vaşak için ilçe Jandarma Komutanlığı ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri konunun aydınlanması için çalışma başlattı. Yetkililer tarafından alınan Vaşak, incelenmek üzere laboratuvara getirildi.

"EN AĞIR CEZAYI ALMALARI GEREKİYOR"

Hayvanın fotoğraflarına ulaşan MHP Çamlıhemşin İlçe Başkanı Eyüphan Zararsız, konuyu yetkili mercilere bildirdiğini ve konuyla ilgili detaylı çalışmanın yürütüldüğünü ifade etti. Zararsız, yaptığı açıklamada, "Hayvanı o şekilde görenler hemen fotoğraflarını çekip bana ihbarda bulundular. Ben ilçede hayvan sever olarak bilinen biriyim. Hemen Kaymakam beye ve İlçe Jandarma Komutanlığına konuyu ilettim. Milli Parklar yetkilileri ölü hayvanı inceledi ve olay yerinden kaldırdı. Allah'ın adaleti var. Bunu yapanlarda buna göz yumanlarda Allah'ın önünde hesap verecek. Yetkili taraflarca soruşturma devam etmektedir. Dünyada nesli tükenmekte olan bu canlı için milyonlarca km yol kat edip fotoğrafını çekmek için seyahat eden yerli yabancı fotoğraf sanatçıları var. Allah bize böyle bir can nasip etmiş bu canı yok edenler cezasını adalet önünde çekmeleri gerekiyor. Özellikle ayak bileğinden bağlayıp oraya asanlar en ağır ceza ile cezalandırılması gerekiyor. Yetkilileri göreve davet ediyorum" dedi.

KAHRAMANMARAŞ'TA VAŞAK TÜFEKLE ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde nesli tükenme tehlikesi bulunduğu için koruma altında olan vaşak, av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. İhbar üzerine bölgeye giden Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş şube Müdürlüğü ekipleri, vaşağın av tüfeği ile vurulduğunu belirledi. 3-4 gün önce öldürüldüğü tahmin edilen vaşak araziye gömülürken, hayvanı öldüren kişiyi tespit edip, yakalamak için çalışma başlatıldı.

Türü tehlike altında olan vaşak, ayağından asılmış şekilde ölü olarak bulundu
Haber Yayın Tarihi: 21.11.2019 12:37 Kaynak: İHASon Dakika

Emekliye 1.250 lira! İşte banka banka promosyon ücretleri
Bir düğüne katılan oyuncu Bige Önal, rüzgarın esmesiyle frikik verdi Eski NBA oyuncusu Delonte West, yol ortasında dövüldü

Son Dakika Haberleri