Tütev'de Hızlı Okuma Semineri - Son Dakika

Tütev'de Hızlı Okuma Semineri

18.02.2012 19:00
Tütev'de Hızlı Okuma Semineri, System.String[]

2009 Yılı Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu Mehmet Çamlıbel, Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Samsun Şubesi'nde "Hızlı Okuma Semineri" verdi.

2009 Yılı Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu Mehmet Çamlıbel, Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Samsun Şubesi'nde "Hızlı Okuma Semineri" verdi.

Mehmet Çamlıbel, yavaş okuma ve göz hareketlerindeki kontrolsüzlüğün dikkat dağınıklığına sebep olduğunu söyledi. Okurken kelimelerin karmaşıklaşması, göz bulanıklığı, anlama sıkıntısı çekme, okuduğunu hatırlayamama, okurken başka şeylere dalma, okumada durma, düşünme ve geriye dönüş problemi yaşayanların hızlı okuma öğrenerek bu sorunlarını giderebileceğini anlatan Çamlıbel, okuma hızının artmasının anlamayı negatif etkilemediği, aksine konsantrasyonu artırarak anlama oranını da yükselttiğini söyledi. Bir yılda ders kitapları hariç Amerika'da 72 bin, Almanya'da 65 bin, İngiltere'de 48 bin, Fransa'da 39 bin, Brezilya'da 13 bin, Türkiye'de ise 13 bin farklı kitap basımı yapıldığını açıklayan Çamlıbel, Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4.5 kişi kitap okurken, Japonya'da kişi başına 25, Fransa'da 7 kitap düştüğüne dikkat çekti. Çamlıbel, Türkiye'de kitap okumanın teşvik edilmesi gerektiğinin önemine işaret etti.

Hızlı okuma tekniklerinin hızlı okumayı sağlamak için; "her bir kelime bloğu içinde okunan kelime sayısını artırmaya çalışır (görme açısının genişletilmesi), her bir okuma bloğunun okunma süresini azaltmaya çalışır (görsel algılama ve beynin algılama hızının artırılması), okunan blokların kayıpsız olarak beyne yerleştirilmesini hedefler (beynin hafızaya yerleştirme ve hatırlama becerilerinin geliştirilmesi),

yukarıda belirtilen maddelerin sonucu olarak geri dönüşlerin ve tekrarlı okumaların minimuma indirilmesi (konsantrasyonun artırılarak anlama oranının yükseltilmesi)" becerilerini geliştirmeye çalıştığını söyleyen Çamlıbel, seminere katılanlara da uygulamalar yaptırdı.

Mehmet Çamlıbel, şampiyonaya hazırlık amaçlı hızlı okuma eğitimine başladığında okuma hızının dakikada 161 kelime iken anlama oranın da yaklaşık yüzde 40 olduğunu, aldığı hızlı okuma eğitimi sonunda 635 kelime/dakikalık okuma hızına ve yüzde 87'lik anlama oranına ulaştığını dile getirdi.

Çamlıbel, 2009 yılındaki Türkiye Şampiyonası'nda 678 kelime/dakikalık okuma hızı ve yüzde 60 anlama oranı ile birinci olduğunu ifade etti.

Teknik elemanların yoğun ilgi gösterdiği seminer sonunda TÜTEV Şube Başkanı Dursun Aksoy, teknik elemanlara yönelik 3 haftalık bir Hızlı Okuma Eğitimi'nin TÜTEV'de gerçekleştirileceğini, başvuru yapacakların bu eğitime dahil edileceğini belirtti. - SAMSUN

Tütev'de Hızlı Okuma Semineri
Tütev'de Hızlı Okuma Semineri
Tütev'de Hızlı Okuma Semineri

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tütev'de Hızlı Okuma Semineri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Uzun zamandır ortalarda olmayan Mehmet Çilingiroğlu, ABD'den bombayı patlattı: Koronanın kesin tedavisi bulundu Fransa'dan sonra İngiltere ve Avusturya'da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi İzmir depremiyle ilgili provokatif paylaşım yapan 2 kişi tutuklandı Galatasaray'da Ankaragücü maçında Marcao ve Saracchi sakatlandı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Son Dakika: İzmir'deki depremde ölü sayısı 39'a yükseldi Ünlü sunucu İkbal Gürpınar koronavirüse yakalandı, yoğun bakıma alındı