Son Dakika Haberleri: Tutuklu Polislerden 20'si Tahliye Oldu (2)

Tutuklu Polislerden 20'si Tahliye Oldu (2)

3 yıl önce

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yasa dışı dinleme ve casusluk iddialarıyla haklarında dava açılan emniyet mensuplarından eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Hayati Başdağ dışındaki tutuklu 19 polisin tahliyesine karar verdi.

Tutuklu Polislerden 20'si Tahliye Oldu (2), System.String[]
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yasa dışı dinleme ve casusluk iddialarıyla haklarında dava açılan emniyet mensuplarından eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Hayati Başdağ dışındaki tutuklu 19 polisin tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tahliye gerekçesi olarak, tutuklulukta geçirdikleri süre ve sabit ikametgah sahibi olmalarını gösterdi. Daha önce tahliye edilen tutuklu sanıklardan Ahmet Özdik'in, 12 Mayıs'ta ameliyat olduğu ve avukatının sağlık raporu sunması sonucu dosya üzerinde yapılan inceleme sonrasında tahliye edildiği öğrenildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 721 sayfalık iddianamenin okunmasına devam edildi. Okuma işleminin devamına ara veren mahkeme heyeti, sanıkların taleplerinin alınmasına geçti. Bunun üzerine söz alan tutuklu sanıklar tahliye talebinde bulundu.

Duruşmada söz alan emniyet mensubu Tolga Güzeltaş, terör örgütleriyle görevi boyunca mücadele ettiğini ifade ederek, "Takibini yaptığımız bir hücre evinde bombalar, silahlar bulduk. Onlarla eyleme geçecek şahısları yakaladık. Bu şahıslar iki yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye oldular. Biz ise mahkeme kararını yerine getirdiğimiz için iki yıldır tutuklu yargılanıyoruz. Başka söyleyeceğim bir şey yok." dedi.

Hüseyin Danacı ise, 23 aydır tutuklu yargılandığını belirterek, "Yargılanmaktan korkmuyorum. Tutuklu yargılamak tedbirdir ama bu bizim için artık cezaya dönüştü. Tutuklanmamıza delil olarak sunulan evraklar, aslında bizim beraatimiz yönünde sunduğumuz delillerdir." ifadelerini kullandı.

Tutuklu bir diğer sanık Ramazan Orkun Altınışık da "Delilleri karartma şüphesiyle tutuklu yargılanıyoruz. Zaten bütün deliller toplanmış. Delil olarak hakkımızda iddianameye konulan evraklar zaten sizde. İstesek de ulaşamayız." diye konuştu.

Sanıkların taleplerine ilişkin mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı Yavuz Pehlivan, tutuklu yargılanan 19 sanığın tahliye edilmesine, Ali Fuat Yımazer, Erol Demirhan ve Hayati Başdağ'ın ise bu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

DOSYA İNCELEMESİ AŞAMASINDA TAHLİYE EDİLDİ

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Halil Hilal Seyfi, Özgür Nikbay, Ali İhsan Tezcan, Muhammed Ali Iklı, Metin Canbay, Harun Aydın, Hasan Hüseyin Danacı, Şeref Bolat, Tolga Güzeltaş, Mehmet Dilaver, Muhammed İkbal Kayaduman, Abdulhalim Sönmez, Hikmet Kopar, İsmail Torlar, Mesut Yılmaz, Erkan Palaz, Fatih Kıncır, Ramazan Orkun Altınışık ve Selahattin Ergin'in, tutuklulukta geçirdikleri süre ve sabit ikametgah sahibi olmaları nedeniyle tahliye edilmelerine ve haklarında yurt dışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına da hükmetti. Ayrıca bugün tahliye edildiği belirtilen tutuklu sanıklardan Ahmet Özdik'in, 12 Mayıs'ta ameliyat olduğu ve avukatının sağlık raporu sunması sonucu dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda daha önceki bir tarihte tahliye edildiği öğrenildi. Mahkeme heyeti, Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Hayati Başdağ'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Davaya müdahillik talebinde bulunan iş adamları İnan Kıraç, Mehmet Ali Yalçındağ ve Aydın Doğan ile gazeteci Fatih Altaylı ve eski emniyet müdürü Emin Arslan'ın da aralarında bulunduğu 15 kişinin müdahillik taleplerinin ise iddianamenin okunmasından sonra değerlendirilmesine hükmeden heyet, önceki duruşmada hakkında sanıkların fotoğrafını çektiği şeklinde iddialar bulunan müşteki Atilla Aktin ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gereğinin yapılması için bildirimde bulunulmasına karar verdi.

Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının ardından, dün görülen duruşmada yaşanan ve sanık avukatlarının salondan çıkmasıyla sonuçlanan tartışmalarla ilgili açıklama yapan üye hakim, "Biz sadece milletin hakimiyiz. Allah'tan korkuyor ve millet adına karar veriyoruz." dedi.

Duruşma 23 Eylül'e ertelendi.Tek Celsede Boşanan Şeyma Subaşı ve Acun Ilıcalı Fotoğraflarını Silmeye Kıyamadı Anne Kaz, Yavruları İçin Kendisini Pitonun Önüne Attı

Fabrika İşçisinin Vücuduna Demir Çubuklar Saplandı