Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın "evine" geldi - Son Dakika

Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın "evine" geldi

10.12.2020 14:37

Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın "evine" geldi Tuzla E-Kütüphane uygulaması ile 23 bin eser vatandaşın evlerine taşındı -Başkan Dr.

Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın "evine" geldi

Tuzla E-Kütüphane uygulaması ile 23 bin eser vatandaşın evlerine taşındı

-Başkan Dr. Şadi Yazıcı: "Tuzla'da yaşamak şahane, şimdi her eve bir kütüphane sloganıyla her eve bir kütüphane sığdırdık"

İSTANBUL - Tuzla Belediyesi tarafından, her yaştan insanı okumaya teşvik etmek amacıyla "Tuzla'da Her Eve Bir Kütüphane" projesi hayata geçirildi. Tuzla'da 82 bin aileye kapsayan, kitapları vatandaşların evlerine taşıyan "Tuzla e-Kütüphane" uygulamasında 380 yayın evinden, 33 farklı kategori ve 23 bin eser yer alıyor. Uygulamanın tanıtım toplantısında konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Yaklaşık 380 yayın evinin katıldığı 33 kategoride 23 bin adet kitabı artık cebinizde, evinizde, tabletinizde sığdırarak tatilinize kadar götürebileceğiniz, nereye giderseniz gidin bunu kullanabileceğiniz bir kütüphaneyi oluşturduk" dedi.

Tuzla'da kütüphanesiz ev kalmaması amacıyla hayata geçirilen ve 23 bin eserin vatandaşların evlerine taşındığı "Her Eve Bir Kütüphane" uygulamasının tanıtım toplantısı düzenlendi. Korona virüs tedbirlerine uyularak gerçekleşen tanıtım toplantısında Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı projenin detaylarını anlattı. 7'den 70'e her yaştan vatandaşın faydalanacağı "Tuzla e-Kütüphane" projesi ile birlikte Tuzla'da vatandaşlar 7 gün 24 saat kesintisiz şekilde 23 bin esere hızlı ve kolay bir şekilde erişebilecek. Hukuktan, sağlık bilimlerine, ekonomiden dil ve edebiyata 33 farklı kategoride 23 bin eserin yer aldığı Tuzla e-Kütüphane'ye 82 bin aile için tanımlama yapıldı. Vatandaşlar "Tuzla e-Kütüphane" uygulamasını dijital marketlerden indirdikten sonra TC kimlik numarası ve belediye tarafından sms ile kendilerine gönderilen şifre yardımıyla uygulamaya girebilecek.

"Tuzla'da yaşamak şahane, şimdi her eve bir kütüphane"

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı uygulamanın detaylarını anlatarak, "Yaklaşık 380 yayın evinin katıldığı 33 kategoride 23 bin adet kitabı artık cebinizde, evinizde, tabletinizde sığdırarak tatilinize kadar götürebileceğiniz, nereye giderseniz gidin bunu kullanabileceğiniz bir kütüphaneyi oluşturduk. 'Tuzla'da yaşamak şahane, şimdi her eve bir kütüphane' sloganıyla da her eve bir kütüphane sunacağız. 23 bin kitabı Tuzla'da her eve özellikle de bir genç var ise 18 yaş üstü, onun TC Kimlik Numarası ile eğer yoksa o evin bir bireyi kendi TC Kimlik Numarası ile Tuzla Belediyemizden alacağı bir şifre ile birlikte çok rahatlıkla kullanabilecekler. Şu anda 3 yıl olarak bunu Tuzlamıza sunmuş oluyoruz. Her üç yılda bir bunlar tekrarlanarak hem artacak olan kitap sayısı ile beraber hem de 82 bin eve dağıttık 110 bin aboneye ile beraber belli yerlere vererek, derneklere vakıflara ve toplu şekilde kullanabilecek yerlere vererek daha fazla kişiye ulaşabilecek alt yapıyı sağlayama çalışacağız" dedi.

Pandemi döneminde evde kitap okuyarak zaman geçirilebileceğini belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı," Biz bu uygulamayı pandemi dönemi öncesinde planladık. Pandemi'ye binaen yapılmış bir çalışma değil. Ama pandemi döneminde olmazsa olmaz bir şey" dedi.

"Tuzla'da okumanın yaygınlaşmasını hedefliyoruz"

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı," Tuzla'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapmak istediğimiz, Tuzla'da okumanın ve bilginin yaygınlaştırılmasıdır. 'Bilginin efendisi olabilmek için çalışmanın kölesi olmak' lazım diye güzel bir söz vardır. Bunu başarabilmek için bilgiye ulaşarak, kaynağa ulaşarak okumaya ulaşarak her eve 23 bin kitabı sokarak Tuzla olarak istatistiki olarak iyi bir yere gelmeyi hedefliyoruz" dedi.

Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi
Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi
Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi
Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi
Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi
Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi
Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın evine geldi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tuzla'da 23 bin kitap, vatandaşın 'evine' geldi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'da Marcao, Ankaragücü maçı sonrası hakem yönetimini eleştirdi Mustafa Cengiz, Ankaragücü maçı sonrası MHK'ye istifa çağrısında bulundu Ali Ağaoğlu'nun 1 milyon dolarlı doğum günü pastası topa tutuldu Fatih Terim, 2-1 kaybettikleri Ankaragücü maçının VAR hakemi Cüneyt Çakır'a büyük tepki gösterdi Gündemi değiştirecek iddia: ABD, Rus savaş gemilerini batırmayı planlıyordu İsveç'te bıçaklı terör eylemi: 8 kişi yaralandı Kahvehanelerde oyunlar serbest mi, yasak mı? İçişleri Bakanlığı merak edilen soruya yanıt verdi Bakan Soylu'dan kontrollü normalleşme talimatı: Denetimlerde teknolojiden yararlanın