Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı - Son Dakika

Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı

05.06.2016 14:04
Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı, System.String[]

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nce her yıl Haziran ayında şair Cahit Zarifoğlu anısına düzenlenen Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği’nin 12.’si gerçekleştirildi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nce her yıl Haziran ayında şair Cahit Zarifoğlu anısına düzenlenen Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği'nin 12.'si gerçekleştirildi.

Kültür Park Amfi Tiyatro'da Osman Bozdemir ve Vural Kaya tarafından hazırlanan şenlikte, Zarifoğlu'nun Katıraslan kitabının yanı sıra, çeşitli hediyeler, topaç ve elma şekeri çocuklara dağıtıldı. Enes Savaş'ın sunumuyla gerçekleştirilen programda, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu çocuklarla bir araya gelerek Zarifoğlu'nu anlattı.

Köseoğlu konuşmasında, "Çocuk edebiyatı deyince bizlerin bizim gibi düşünenlerin aklına ilk gelen isimlerden biridir Cahit Zarifoğlu. Zarifoğlu'nu çocuk edebiyatında öne çıkaran olay, sanatının doruk noktasında iken çocuk kitabı yazmış olmasıdır. Zarifoğlu inancı gereği, şairliğinin yanında çocuğu öncelemiş ve çocuklar için kitap yazmıştır. Bu çaba onun bir meselesi olduğunu göstermektedir. Zarifoğlu'nun meselesi; savunduğu, inandığı düşünce ve dünya görüşünün tekrar yeni nesiller üzerinde ortaya çıkacağı beklentisidir. Bu beklenti hepimizin beklentisidir. Bu uğurda 12 yıldır durmadan Cahit ağabeyi anıyor ve anlatıyoruz. Buradan programımıza katkı veren başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere Selçuklu Belediyesine, katılımcı okullarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim" dedi.

ŞENLİK RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Çok sayıda çocuğun anne ve babasıyla birlikte katıldığı şenlik, renkli görüntülere sahne oldu. Özel Armağan İlköğretim Okulu ve TYB Konya Çocuk Kulübü öğrencilerinin İstiklal Marşı'nın on kıtasını da okumasıyla başlayan şenlik, Mustafa Karaciğan İlköğretim Okulu 3. sınıf izcilerinin öğretmenleri Emine Altınışık rehberliğinde Zarifoğlu'nun şiirlerini işaret diliyle okuması ve kısa tiyatro gösterisiyle devam etti. Özel Model İlköğretim Okulu anasınıfı öğrencilerinden oluşan mehter takımı dinleyenleri kös sesleriyle coştururken Özel Armağan İlköğretim Okulu 1-A sınıfı öğrencilerinin Silifke yöresine ait halk oyunu izleyicilerden büyük beğeni topladı. Daha sonra sahne alan Meram Gödene TOKİ İmam Hatip Ortaokulu İlahi Grubu seslendirdiği ilahilerle programa ayrı bir hava kattı. Çocuklarla Konya'nın unutulmaya yüz tutan oyunlarının oynandığı programın sonunda sevgi, dostluk ve kardeşliğin hakim olduğu bir dünya temennisiyle ettikleri dua ve uçurdukları balonlar programa damgasını vurdu. - KONYA

Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı
Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı
Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tyb Konya Şubesi Cahit Zarifoğlu'nu Unutmadı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Diyanet'ten 'Cuma namazı' açıklaması: Karantina şartlarına riayet edilmesi dinen zorunludur Nesrin Cavadzade, oyuncu sevgilisi Gökhan Alkan'ın evdeki yarı çıplak halini paylaştı Kendisini reddeden kadını, üvey babasıyla birlikte olduğunu duyunca benzin döküp yaktı Bilal Göregen'in söylediği şarkı, Portekiz Ligi'nde stat hoparlöründen çalındı Çorumlu çiftçinin tarlada bulup 100 bin TL'ye satışa çıkardığı taş vaftiz teknesinin sırrı çözüldü Yargıtay, sağlıkçıların nöbet ücretinin fazla mesai ve hafta tatili ücretinden mahsup edilmesinin önüne geçti Gaz şikayetiyle gitti, karnından çıkan doktorları bile şaşırttı: 3 yenidoğan bebek büyüklüğünde ABD'de senato savunma bütçesine onay verdi, Türkiye'ye yaptırımın önü açıldı