Son Dakika Haberleri: Uçhisar'da, Avrupalı Uzmanlarla "Kırsal Kalkınma" Toplantısı Gerçekleştirildi

Uçhisar'da, Avrupalı Uzmanlarla "Kırsal Kalkınma" Toplantısı Gerçekleştirildi

4 yıl önce

Uçhisar Belediyesi, Türkiye ve Avrupa ülkelerinden 19 tarımsal ve kırsal kalkınma uzmanları toplantısına ev sahipliği yaptı.

Uçhisar'da, Avrupalı Uzmanlarla
Uçhisar Belediyesi, Türkiye ve Avrupa ülkelerinden 19 tarımsal ve kırsal kalkınma uzmanları toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantı 7 Eylül tarihinde Uçhisar Belediyesi salonunda Ahiler Kalkınma Ajansı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü ve TKDK Nevşehir Koordinatörlüğü'nün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Prof. Dr. Şinasi Akdemir Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkanı, Prof. Dr. Michel Petit Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü (Fransa), Prof. Dr. Etienne Montaigne Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü (Fransa), Prof. Dr. Jean Paul Chassany Fransa Akdeniz Ormanları Birliği ve Cevennes Milli Parkı Bilim Komitesi Başkan Yardımcısı, Elena Saraceno, AB Komisyonu-BEPA Tarım ve Kırsal Politika Danışmanı (İtalya), Nicolas Mettan, Wallis Cantonu Bölgesel Kalkınma Bölümü (İsviçre), Daniel Ryser (İsviçre), Christina Solari, Girişimci (İsviçre), Christophe Labhart, Agronom (İsviçre), Frédérique Lorenzi, Rural'Est, Ecolimont, Eski AB Komisyonu Uzmanı (Fransa), Prof. Dr. Consuelo Del Canto Universite Autonoma Madrid (İspanya), Marjorie Jouen, Jacques Delors Enstitüsü (Fransa), François de Casabianca, Dynmed, Korsika (Fransa), Claude Duverney, Aost Bölge Tarım Enstitüsü, (İtalya), AB Türkiye Delegasyonu Yetkilisi, Prof. Dr. Ali Koç Akdeniz Üniversitesi İİBF, İktisat Bölümü, Doç. Dr. Şükrü Erdem Akdeniz Üniversitesi İİBF, İktisat Bölümü katıldı.

Toplantıda hoşgeldiniz konuşması yapan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan Uçhisar turizmi hakkında bilgi vererek, belediyenin uluslararası işbirliğine verdiği önemi vurguladı ve ekolojik tarım projesinden söz etti.

Moderetörlüğünü Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Erdem'in yaptığı toplantıya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkan Vekili Prof. Dr. Şinasi Akdemir, Nevşehir İl Müdürü Okan Yılmaz, TKDK Nevşehir Koordinatörü Murat Asiltürk, Ahiler Kalkınma Ajansı Projeler Birim Müdürü Zekeriya Ay, TürkiyeTarım ve Kırsal Kalkınma Politikaları, Nevşehir Bölgesel Kalkınma Strateji ve Projeleri, Kırsal kalkınma Destekleri hakkında sunumlar yaptılar.

Avrupalı uzmanlar, 1972'den bu yana her yıl Avrupa'nın bir bölgesinde yapılan çalışmanın bu yıl Türkiye'de gerçekleştirildiğini, Türkiye'de tarımsal ve kırsal kalkınma politikalarının AB ile uyumlu bir şekilde ilerlediğini, bu çerçevede Türkiye'de politika ve uygulamaları yerinde incelemek istediklerini belirttiler. Avrupalı uzmanlar adına toplantıda açılış konuşması AB Komisyonu BEPA Kırsal kalkınma Danışmanı Elena Saraceno, Türkiye'de AB Katılım Öncesi Destek Programı ve Kırsal kalkınma Destekleri Programları için Ankara'da 2006 ve 2007 yıllarında hazırlık çalışmaları yapıldığını, aradan geçen sürede Türkiye'nin bu alanda aldığı mesafenin Nevşehir'de görüldüğünü belirtti.

İsviçre, Fransa, İtalya, İspanya'dan çalışmaya katılan tecrübeli uzmanlar, Nevşehir'de yürütülen projelerden çok etkilendiler. Uzmanlar, Kozaklı, Ürgüp, Gülşehir'de tarımsal projeleri inceledikten sonra düşüncelerini ilgili kurumlarla paylaşacaklarını söyleyerek, Nevşehir ve Uçhisar'da gördükleri misafirperverlik için bütün kurumlara ve Başkan Karaaslan'a teşekkür ettiler. - NEVŞEHİRTarlasını Süren Çiftçi, Tesadüfen Tarihi Su Tünellerini Buldu O Ses Türkiye'de Bomba İddia: Beyaz ile Hadise Aşk Yaşıyor

Diyarbakır'ın Eğil İlçesinde Bulunan Kral Kızı Barajı'nın Kapaklarından Biri Koptu