Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor - Son Dakika

Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor

12.01.2012 13:48
Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor, System.String[]

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı, Erzurum'da 3 buçuk ay süreyle 'Olay yeri inceleme ve kimlik tespit temel eğitim kursu' düzenledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı, Erzurum'da 3 buçuk ay süreyle 'Olay yeri inceleme ve kimlik tespit temel eğitim kursu' düzenledi. Kursta başarılı olan polis memurlarına törenle sertifikaları verildi. Kurs mezunları, olay yeri inceleme uzman yardımcısı olmaya hak kazandı. Polislere eğitim veren Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, olay yeri inceleme ve kimlik tespitinde teknolojinin iyi bir noktaya geldiğini, ancak dikkat ve insan unsurunun teknolojinin üstünde olduğunu belirtti.

Olay yeri inceleme ve kimlik tespiti temel eğitimi kursuna Rize, Iğdır, Sivas, Bingöl, Konya, Kars, Muş ve Trabzon'dan 8 polis memuru ve bir amir katıldı. Kursiyerlere, Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı, Erzurum Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü, Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli alanında uzaman amir ve memurlar, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü'nde görevli uzman personel tarafından teorik ve pratik eğitimler verildi. Kursiyerler, kan lekelerinin yorumlanması, adli fotoğrafçılık, olay yerinde vücut izleri ve parmak izi, biyometrik kimliklendirme yöntemleri gibi birçok farklı konuda eğitimler aldı.

Olay yeri inceleme uzman yardımcısı olan kursiyerler için yapılan sertifika töreninde konuşan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Ahmet Nezih Kök, teknolojide çok büyük ilerlemelerin kaydedilmiş olmasına rağmen insan faktörünün göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Olay yeri inceleme konusunda eğitimler veren Kök, Türkiye'nin çok kısa sürede iyi bir noktaya geldiğine vurgu yaptı. Kök, "Suçlular artık çok iyi planlar yapsa da arkalarında bıraktıkları ufacık bir ipucu onların yakayı ele vermelerine yetiyor. Bir saç teli, bir sigara izmariti suç işleyenin kimliğini açıkça ortaya koyuyor." şeklinde konuştu.

İl Emniyet Müdürü Turgut Yıldız ise sertifikalarını alan kursiyerlere başarılarını devam ettirme temennisinde bulundu.

Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor
Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor
Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor
Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Ufak Bir İpucu Suçlunun Tüm Kimliğini Ortaya Çıkarabiliyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Oyuncu Berk Atan'ın İzmir'de yaşayan ailesi depreme evlerinde yakalandı 5'er kiloluk kırlangıç balıkları 500'er liradan satışa sunuldu Marmara Bölgesi'nde kuvvetli sağanak bekleniyor Nitrojen tüplü otomobile 1.280 lira ceza kesildi İzmir'den güzel haberler de geliyor! Hülya teyze, 17 saat kaldığı enkazdan yürüyerek çıktı Son Dakika! İzmir'de 5 şiddetinde artçı bir deprem meydana geldi Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu İzmir'deki depremde denizde meydana gelen girdap kameralara yansıdı