Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı - Son Dakika

Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı

25.01.2017 11:39
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı, System.String[]

Bayraklı Belediyesi, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında 24 yıl önce suikast sonucu yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu düzenlediği panelle andı.

Bayraklı Belediyesi, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında 24 yıl önce suikast sonucu yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'yu düzenlediği panelle andı.

Bir suikast sonucu 24 yıl önce hayatını kaybeden Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu anısına Havuz Düğün Salonu'nda panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu yaparken, 68'liler Platformu Başkanı Gazeteci-Yazar ve Şair Okan Yüksel, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dirik konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Uğur Mumcu'yu hasretle andıklarını belirtti. Başkan Karabağ, "Bir ilçe belediye başkanı olarak Cumhuriyet değerlerini yaşatmak için elimizdeki imkanları kullanıyoruz. Bunları hisseden kişilerin belediye başkanı olması lazım. Uğur'ların söylediklerini hissedenlerin partimizde yönetici, milletvekili olması lazım. Bu iş örgütlü mücadeleyle olur" dedi.

Mumcu'yu anlattılar

Panelin moderatörlüğünü yapan Sancar Maruflu, geçtiğimiz günlerde Nazım Hikmet Sevgi, Dostluk, Emek, Barış ve Karşılıksız Hizmet Üstün Başarı Ödülü'nü Başkan Karabağ'ın aldığını hatırlattı. Maruflu, "Bu ödülü alan 10 kişiden bir tanesi Uğur Mumcu. Uğur Mumcu'yla birlikte Mumcu'ya verilen ödülü aldı Hasan Karabağ. İnşallah çok daha güzel günler göreceğiz. Uğur'un yıllar önce söyledikleri çok önemli. Tehlikeyi görmüştü, ikazını yapmıştı. Ama bu uğurda hayatını da kaybetmişti" diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner ise "Uğur Mumcu araştırmacı gazeteciliğinin yanı sıra emekten yana bir insandı. Onu 24 yıl önce aramızdan aldılar. 24 yıldır insanlarımız artan bir sevgiyle özlemle gerçek gazeteciliği arar oldu Uğur Mumcu'nun şahsında. Uğur Mumcu hep gerçekleri yazdı. Hukukçu kimliğiyle araştırmacı gazeteciliğini birleştirdi, halkına doğru bilgi sundu. 31 kitap yazdı 31 kitabını da belgelere dayandırdı. Halkına hiç bilgi kirliliği sunmadı" ifadelerini kullandı.

"Mumcu'yu her sabah selamlayarak işe başladık"

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dirik, Uğur Mumcu'yla çalışma fırsatını iki yılla kaçırdığını söyledi. Dirik, şöyle konuştu:

"95'ten itibaren Cumhuriyet'te çalışmaya başladım. Bizim kapatılan İzmir büromuzun girişi basın şehitleri müzesi gibidir. Ergenekon sürecinden sonra İlhan Selçuk, Ahmet Tane Kışlalı, Onat Kutlar ve Uğur Mumcu'nun fotoğraflarıyla doludur. Dolayısıyla 22 yıldır her sabah Mumcu'yla selamlaşarak işe başladık."

Konuşmaların ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Yunus Kırılmış, saz eşliğinde türkü söyledi. Soğuk Heykel Atölyesi de önünde daktilo ve fotoğraf makinesiyle Uğur Mumcu'yu canlandırdı. - İZMİR

Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı
Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Uğur Mumcu Bayraklı'da Anıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ukrayna önce Türk SİHA'sı satın aldı sonra SİHA'ları yok edecek silah geliştirdi: Cobra-AntiDrone Vedat Muriqi'in Parma'ya attığı gol, resmi kayıtlarda rakip oyuncuya yazıldı Otobüs şoförü, bulduğu içi altın dolu çantayı sahibine teslim etti Survivor 2020'de ikinci olan Barış Murat Yağcı, şarkı çıkarıyor Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor Tarım ve Orman Bakanlığı: Bakanlığın, İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan talimatı yoktur Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz