Ukrayna Başbakan Yardımcısı Türkiye ile Yeni Bir Sayfa Açtık - Son Dakika

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Türkiye ile Yeni Bir Sayfa Açtık

15.01.2012 12:50
Ukrayna Başbakan Yardımcısı Türkiye ile Yeni Bir Sayfa Açtık

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Politika Bakanı Sergey Tigipko, Türkiye'nin bölgede ve Ukrayna'nın dış politikasında lider konumda olduğunu söyledi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Politika Bakanı Sergey Tigipko, Türkiye'nin bölgede ve Ukrayna'nın dış politikasında lider konumda olduğunu söyledi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Sosyal Politika Bakanı ve aynı zamanda Ukrayna-Türkiye Hükümetlerarası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu Başkanı Sergey Tigipko, Ukrayna'da Türkçe ve Rusya olarak yayımlanan Perspektif dergisine Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin son dönemde olumlu seyir izlediğinin altını çizen Ukraynalı Bakan, şöyle dedi:

"Türkiye'nin jeopolitik konumu, uluslararası alandaki otoritesi, pazar ekonomisinin gelişmesindeki başarılı tecrübesi ve ülkelerimizin ekonomilerinin tamamlayıcılığı stratejik işbirliğinin gelişmesine olumlu etki yapıyor. Ukrayna ve Türkiye bugün, devasa ekonomik ve profesyonel potansiyele, bunun yanı sıra ulaştırma ve enerji alt yapısı güçlü pazarlara sahip iki ülke. Son yıllarda hükümetlerimiz ortak çıkara dayanan işbirliğine önem veriyor. Türkiye'nin Ukrayna için stratejik önemine canlı bir örnek olarak, Ukrayna'nın ihracatında Rusya'dan sonra ikinci sırada geldiğini gösterebiliriz."

Tigipko'nun yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

"Bugün modern dönemlerdeki ilişkilerimizde yeni bir sayfa açıyoruz. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettikleri Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi oluşturuldu. Şüphesiz ki bu durum Kiev ve Ankara'nın, Karadeniz bölgesinde barışın, güvenliğin ve istikrarın tesisi ile bölgenin ekonomik olarak gelişmesi konusunda hem ikili hem de çok taraflı düzeydeki ilişkilerin gelişmesine verdiği önemin bir kanıtıdır. Stratejik ortaklığımızın önemli bir etmeni olarak Ukrayna ile Türkiye arasında, ikili ilişkileri her yönden etkinleştirecek Serbest Ticaret Analaşması'nı imzalamaya hazırlanıyoruz. 6-7 Aralık tarihleri arasında Ukrayna ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin ilk ayağı gerçekleşti. Bu adıma son birkaç yılda gerçekleştirilen dört raund'luk verimli istişare ve ciddi hazırlık çalışmaları öncülük etti. Müzakere sürecinin kendisi kolay ve hızlı olmayacağını gösteriyor. Türk tarafı, diğer tüm güçlü partnerlerimiz gibi Ukrayna pazarına Türk mallarının girmesi için maksimum fayda sağlayacak ortam oluşturmaya çalışıyor. Biz ise Ukrayna ihracatının yapısını ve yerel üreticimizi koruyabilmek için tüm imkanları kullanmak zorundayız. Serbest ticaret rejimine geçmeden önce tüm hassas mal gruplarında genel bir analiz yapmak zorundayız. Öte yandan her durumda bu süreç Ukrayna'nın AB ile sürdürdüğü serbest ticaret görüşmeleri ve Türkiye'nin AB ile girdiği Gümrük Birliği üyeliği çerçevesinde gerçekleşecek."

"TÜRKİYE BÖLGESEL LİDER"

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Politika Bakanı Sergey Tigipko, Türkiye Ukrayna'nın dış politikasında lider konumda bulunduğunu anlattı. Tigipko, Türkiye'nin, Akdeniz ve Ortadoğu'ya giden en uygun ulaştırma hatlarının Türkiye üzerinden geçmesi sebebi ile de Türkiye Asya ve Ortadoğu bölgesinde kilit ülke konumunda bulunduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Ukrayna'nın Türkiye ile olan yakınlaşmasının ardında yatan sağlam temelleri şöyle sıralayabiliriz Enerji hatlarının Ukrayna'dan geçisinin sağlanması, ekonomilerin karşılıklı olarak tamamlayıcı karaktere sahip olması, Karadeniz Ekonomik İşbirliği çerçevesinde işbirliği ve daha birçok konu. Bütün bunların yanı sıra, Türkiye kendine ait yatırımcı sistemi ile bölgesel bir lider konumunda bulunuyor. Türkiye'nin bölgedeki güçlenen pozisyonunun, modern teknolojik gelişimi, kendine has modernleşme tecrübesi ve özel sermayesi ile ilişkili olduğunu söylemek mümkün. Ukrayna'daki Türk iş dünyasının faaliyetlerinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bu faaliyetlerin gelecekte de aynı şekilde sürmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugüne kadar çok sayıda yatırım projesini hayata geçirdiler. Her şeyden önce, en modern stadyumu (Donetsk'teki Donbass Arena) rekor derecede kısa bir sürede inşa eden ENKA'ya değinmek isterim. Sonra EURO – 2012 çerçevesinde Doğuş tarafından üstlenilen ve inşaatı devam eden Borispol Havaalanı terminali var. Onur, Ukrayna'da yüzlerce kilometre modern yol inşa etti. Çukurova (Turkcell) Holding Ukrayna'daki yüksek teknolojili mobil iletişimi geliştiriyor. Bugün Ukrayna'da Türk sermayeli yaklaşık 600 şirket bulunuyor. Türkiye ekonomimize yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Bu rakamın yüzde 48'i makine imalatı, yüzde 14'ü finans, yüzde 11'i ticaret, yüzde 10'u inşaat, yüzde 9'u iletişim ve yüzde 7'si emlak sektörlerinde gerçekleşti. Ukrayna'daki toplam Türk yatırımı (üçüncü ülkelerden gelenlerle birlikte) bugün 2 milyar doları aşmış durumda. Umarım Türk iş dünyasının Ukrayna'daki büyüme eğilimi önümüzdeki dönemde de sürecektir."

GÜMRÜKLERDE İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Politika Bakanı Sergey Tigipko, 2011'in ilk 9 aylık döneminde Ukrayna ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacmindeki artışa bakıldığında kriz öncesi döneme yaklaşıldığını bildirirken, "Burada Türkiye'nin Ukrayna'nın ihracatında ikinci sırada bulunduğuna bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. 2011'in 9 aylık döneminde iki ülke arasındaki dış dış ticaret hacmi 3,9 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakam 2010'un aynı döneminin ticaret verilerinde yüzde 29 daha fazla. Burada Ukrayna lehine 1,8 milyar dolarlık bir ticaret açığı söz konusu. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticaret ilişkilerinin yeni dönemde daha iyi bir seviyeye çıkarılması için iki ülkenin gümrük makamları arasındaki işbirliğinin daha etkin hale getirilmesi önem taşıyor. Amacımız, işbirliğimize ilişkin güncel konuları çözüme bağlamak için, AB standartları temelinde net bir karşılıklı etkileşim mekanizması oluşturmak. Bu, ürün portföyünün fiyat parametrelerinin ve istatiksel muhasebesinin belirlenmesi ve uygulanmasını, bitki sağlığı kontrollerinin yapılmasını ve kaçakçılık ve diğer yasa dışı faaliyetlerle etkin mücadelenin gerçekleştirilmesini kapsıyor. Karadeniz'de petrol arama faaliyetleri çerçevesindeki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla, Neftegaz ve TPAO görüşmeler yapıyor, birinci öncelikli projeleri belirliyorlar" dedi.

VİZESİZ REJİM YOLDA

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Politika Bakanı Sergey Tigipko, bu yıl, iki ülke vatandaşlarının 30 günü geçmeyen karşılıklı seyahatlerinde vizesiz rejim öngören hükümetlerarası anlaşmaya imza attıklarını ifade ederken, "Bu belgenin imzalanması, ülkelerimiz arasında karşılıklı insani ilişkilerin, iş ilişkilerinin etkinleştirilmesini sağlayacak ve bu hem Ukrayna'nın hem de Türkiye'nin yararına olacaktır" diye devam etti.

Kaynak: DHA
AB, Rusya'ya kaçırılan Ukraynalı çocukların bulunması meselesine odaklanacak AB, Rusya'ya kaçırılan Ukraynalı çocukların bulunması meselesine odaklanacak Skoda 2030 Stratejisi'nde büyümeye odaklanacak Skoda 2030 Stratejisi'nde büyümeye odaklanacak AB, Rusya'ya kaçırılan Ukraynalı çocukların bulunması meselesine odaklanacak AB, Rusya'ya kaçırılan Ukraynalı çocukların bulunması meselesine odaklanacak

Son Dakika Güncel Ukrayna Başbakan Yardımcısı Türkiye ile Yeni Bir Sayfa Açtık - Son Dakika


Advertisement