Ukrayna'daki Gelişmeler - Son Dakika
Güncel

Ukrayna'daki Gelişmeler

Ukrayna\'daki Gelişmeler

Son dönemde 300'den fazla Ahıska Türkü Slavyansk'ı terk etti Slavyansk'ta yaşayan Ahıska Türkleri, doğuda gerginliğin tırmanmasının ardından yöreye savaşın yeniden gelmesinden endişeli.

27.01.2015 12:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleriyle ayrılıkçılar arasındaki çatışmaların yeniden şiddetlenmesi üzerine bölgede yaşayan 300'den fazla Ahıska Türkü evlerini terk etti.

Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Donetsk Temsilcisi Necican Basatov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yaz aylarında ayrılıkçıların kontrolünde kalan, daha sonra Ukrayna hakimiyetinin yeniden sağlandığı Slavyansk'ta yaşayan Ahıska Türklerinin, bölgeye savaşın yeniden dönebileceğinden endişe ettiğini belirtti.

Basatov, Ahıska Türklerinin, bir kez daha bölgeye savaşın döneceği endişesiyle evlerini terk ettiğini kaydederek, "Son dönemde Slavyansk'ta yaşayan 300 Ahıska Türkü, başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere göç etti" dedi.

Ahıska Türklerinin geçen sene Slavyansk'ta meydana gelen çatışmalar nedeniyle tarımla uğraşamadığını ve bundan dolayı ekonomik durumlarının zorlaştığını hatırlatan Basatov, bu sene de tarım sezonu öncesi yöredeki gerginliğin giderek artmasının ziraatla uğraşan Ahıska Türklerini tedirgin ettiğini dile getirdi.

Basatov, Ahıska Türklerinin bölgeden tahliye edilmesi konusunda başta Dünya Ahıska Türkleri Birliği olmak üzere çeşitli makamlara başvurduklarını kaydederek, "70 yıldan bu yana sürgün hayatı yaşayan Ahıska Türkleri, güven içinde yaşayacakları bir yurt, geleceklerine güvenle bakabilecekleri bir mesken istiyor. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip çıkmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Geçen sene yaz aylarında Rus yanlısı ayrılıkçıların 3 bine yakın Ahıska Türkünün de yaşadığı Slavyansk kentini kontrol altına alması üzerine hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasında çatışma çıkmıştı. Çatışmalarda Nikolayevka ve Çervoniy Malaçar köylerinde yaşayan Ahıska Türklerine ait  20'den fazla ev hasar görmüş, 6 ev ise kullanılamaz hale gelmişti. Bunun üzerine, güvenlik gerekçesiyle yaşadıkları yerleri terk ederek diğer bölgelere geçici olarak sığınan Ahıska Türkleri, yöredeki çatışmaların sona ermesi üzerine Slavyansk'a geri dönmüştü. - Kiev

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ukrayna'daki Gelişmeler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  16:53 Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye "Sen tam bir Arap sevicisisin" diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.


Advertisement