Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimler Rusya'ya katılmak için referandum düzenliyor (2) - Son Dakika

Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimler Rusya'ya katılmak için referandum düzenliyor (2)

23.09.2022 19:18

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için planlanan referandumlar başladı.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için planlanan referandumlar başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, sonuçlarını destekleyeceklerini belirttiği referandumlar 27 Eylül'e kadar sürecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, referandum kararlarına tepki göstererek, "Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek." ifadesini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da "Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız." açıklamasında bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden ise referandumların, Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın "ciddi bir ihlali" olduğunu söylemişti.

Referandum sonucunda Rusya'nın söz konusu bölgeleri ilhak etmesi beklenirken Rus yetkililer, referandumun ardından Rus toprağı olarak kabul edilecek bölgelerin savunması için stratejik nükleer silahlar da kullanabilecekleri uyarısında bulunuyor.

YORUMLAR
500
İtalya'da başbakan olması muhtemel Meloni, Rusya'nın 'ilhak' kararına tepki gösterdi İtalya'da başbakan olması muhtemel Meloni, Rusya'nın 'ilhak' kararına tepki gösterdi Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Bugün özel, tarihi bir gün yaşıyoruz' Rusya Devlet Başkanı Putin: 'Bugün özel, tarihi bir gün yaşıyoruz' NATO: Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhakı gayrimeşru ve yasa dışı NATO: Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhakı gayrimeşru ve yasa dışı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimler Rusya'ya katılmak için referandum düzenliyor (2) - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement