Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 4 Kişi Öldü - Son Dakika

Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 4 Kişi Öldü

22.05.2015 19:29
Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 4 Kişi Öldü, System.String[]

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkese rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda üç Ukrayna askeri ile bir sivilin öldüğü bildirildi.

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkese rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda üç Ukrayna askeri ile bir sivilin öldüğü bildirildi.

Devlet Başkanlığı İdaresi'nin Terörle Mücadele Operasyonu meselelerinden sorumlu Sözcüsü Andrey Lisenko, doğudaki durumun son günlerde gerginliğini koruduğunu kaydederek, ayrılıkçıların Donetsk ve Mariupol bölgelerde konuşlanmış ordu birliklerine saldırılar düzenlediğini, silahlı kuvvetlerin de bu saldırılara karşılık verdiğini söyledi.

Lisenko, ayrılıkçıların son 24 saatte düzenlediği saldırılarda Minsk mutabakatı gereği cephe hattından çekilmesi gereken ağır silahların da kullanıldığını belirtti. Lisenko, çatışmalarda üç askerin öldüğünü, 12 askerin yaralandığını kaydetti.

Ayrılıkçıların Mariupol yakınlarındaki Şirokino kasabası, Donetsk'ın batı kısmı ile Avdeevka, Opitnoe ve Vodyanoe kasabalarına tank ve ağır silahları da kullanarak saldırılar düzenlediğini ifade eden Lisenko, bunun sonucunda bir sivilin hayatını kaybettiğini, iki sivilin ise yaralandığını açıkladı.

Lisenko, ayrıca son 24 saatte ayrılıkçılara ait 23 insansız hava aracının istihbarat uçuşu yaptığını dile getirdi.

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna hükümeti arasında 12 Şubat'ta Minsk'te imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen bazı bölgelerde çatışmalar hala sürüyor. Taraflar ateşkes ihlallerinde birbirini suçluyor.

Doğuda ateşkesin sağlanmasına yönelik Rusya ile Ukraynalı askeri yetkililerin oluşturduğu Ortak Koordinasyon Merkezi'nin Ukrayna Grubu Sözcüsü Ruslan Semenyuk ise daha önce taraflar arasında yoğun çatışmaların meydana geldiği Donetsk Havaalanı'nda enkaz altından bugün dört Ukraynalı askerin cesedinin çıkartıldığını duyurdu.

Semenyuk, doğudaki ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk Havaalanı'nda enkazda yapılan incelemeler sırasında bulunan Ukrayna askerlerinin cesetlerinin çıkartılmasında AGİT gözlemcileri ile Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlilerinin de hazır bulunduğunu kaydetti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 4 Kişi Öldü - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı