Ukrayna'ya en az 100 adet Leopard 1 tankı gönderilecek - Son Dakika

Ukrayna'ya en az 100 adet Leopard 1 tankı gönderilecek

07.02.2023 23:39
Ukrayna'ya en az 100 adet Leopard 1 tankı gönderilecek

Almanya, Ukrayna'ya önümüzdeki aylarda en az 100 Leopard 1 tipi tank gönderileceği açıklandı.

Almanya, Ukrayna'ya önümüzdeki aylarda en az 100 Leopard 1 tipi tank gönderileceği açıklandı.

Almanya, Leopard 2 tanklarının ardından Leopard 1 tanklarının da Ukrayna'ya ihracatına onay verdi. Almanya'nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Ukrayna'nın başkenti Kiev'de görüştü. Ziyaretin ardından açıklama yapan Pistorius, 2024'ün ilk veya ikinci çeyreğine kadar en az 100 Leopard 1 ana muharebe tankının Ukrayna'ya teslim edileceğini ifade etti. Pistorius, Ukrayna'nın, birkaç Avrupa ülkesinden eski Leopard 1A5 ana muharebe tankı alacağını ifade etti.

Pistorius'un Kiev ziyareti, göreve gelmesinden bu yana ilk büyük yurtdışı gezisiydi. Güvenlik nedenleriyle gizli tutulan ziyarette Pistorius, Zelenskiy'nin yanı sıra Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ile de bir araya geldi. Reznikov, Twitter'da kendisini Pistorius ve maket bir tankla gösteren bir fotoğraf paylaştı ve "İlk Leopard-2 Kiev'e geldi" ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ukrayna'ya gerçekte kaç Leopard 1A5 ana muharebe tankı teslim edileceği, gerekli onarım çalışmalarına bağlıdır" denildi.

Almanya, Hollanda ve Danimarka savunma bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada, Ukrayna'ya gönderilmesi planlanan Leopard 1 tankları için "gerekli lojistik destek ve eğitimin" sağlanacağı belirtildi. - KÖLN

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Kral Charles: 'Almanya'nın Ukrayna'ya geniş çaplı askeri destek sağlama kararı cesurca' Kral Charles: 'Almanya'nın Ukrayna'ya geniş çaplı askeri destek sağlama kararı cesurca' Zelenski'nin Avusturya Ulusal Meclisi'ndeki konuşmasına vekillerden protesto! Zelenski'nin Avusturya Ulusal Meclisi'ndeki konuşmasına vekillerden protesto! İngiltere Kralı III. Charles Almanya Federal Meclisi'ne hitap etti: 'Avrupa'nın güvenliği tehdit altında' İngiltere Kralı III. Charles Almanya Federal Meclisi'ne hitap etti: 'Avrupa'nın güvenliği tehdit altında'

Son Dakika 3. Sayfa Ukrayna'ya en az 100 adet Leopard 1 tankı gönderilecek - Son Dakika


Advertisement