UKRAYNALI VE SURİYELİ ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİN TÜRKÇE ŞARKI SÖYLEDİ - Son Dakika

UKRAYNALI VE SURİYELİ ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİN TÜRKÇE ŞARKI SÖYLEDİ

24.11.2022 20:22

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin eşi Olena Zelenska'nın himayelerinde Antalya'ya getirilen Ukraynalı kimsesiz çocuklar ile Suriye güvenli bölgeden gelen üstün zekalı çocuklar, Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlediği...

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin eşi Olena Zelenska'nın himayelerinde Antalya'ya getirilen Ukraynalı kimsesiz çocuklar ile Suriye güvenli bölgeden gelen üstün zekalı çocuklar, Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlediği etkinlikte Antalya'da bir araya gelerek barış için Türkçe şarkı söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Kızılay'ı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin eşi Olena Zelenska'nın himayelerinde Antalya'ya getirilen Ukraynalı kimsesiz çocuklar ile Suriye güvenli bölgeden gelen üstün zekalı çocukların katılımı ile Antalya'nın Manavgat ilçesinde 'Huzurun Çocukları Barış İçin Buluştu' isimli etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Ukrayna ve Suriyeli çocuklar dünya barışı için hep birlikte Türkçe olarak 'Bütün Dünya Buna İnansa' isimli şarkıyı seslendirerek, birbirlerine çiçek ve kendilerinin yaptıkları hediyeleri verdi.

'DÜNYAYA TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANITIYORUZ'

Etkinlikte konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Kutalmış Yalçın, 55 ülkede 66 kültür merkezi ile Türk dili, kültürü, tarihi ve sanatını dünyaya tanıttıklarını belirterek, "Türk dili kültürü ve sanatını dünya çapında yaymaya çalışırken, bizim amacımız dost insan sayısını artırmak ve dost insanlarla bağ kurmayı sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu. Yalçın, Cumhuriyetin 100'üncü yılında, Türkiye Yüzyılı projesi kapsamında kültür merkezi sayısını 100'e çıkarmayı düşündüklerini ifade ederek, "Bizler için niceliğin yanında nitelik de önemli. Nitelikli faaliyetleri hayata geçirmeye çalışıyoruz" dedi.

İlk etapta Ukrayna'dan Antalya'ya gelen 1600 çocuğa Türk dili, kültürü, sanatı ve tarihini öğretmeye başladıklarını vurgulayan Yalçın, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe ise yaklaşık 500 çocuğun katıldığını söyledi.

'SAVAŞA EN GÜZEL CEVABI BU ÇOCUKLAR VERDİ'

Türkiye Kızılay'ı Antalya Şube Başkanı Esra Özkoç, 10 yılı aşkındır Suriye'de meydana gelen kriz ile bu yılın başlarında Ukrayna'da yaşanan insani krizde bölge insanlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını ve yardımlarının devam edeceğini belirterek, "Bizler bu çocuklarımızla bayramlarımız paylaşıyoruz, ekmeğimizi paylaşıyoruz, sevgimizi paylaşıyoruz. Ülkemizi ve şehrimizi paylaşıyoruz. En kısa sürede ülkelerindeki krizin sona ermesini ve vatanlarına ve ailelerine kavuşmalarını diliyoruz. Savaşa en güzel cevabı burada Ukraynalı, Suriyeli çocuklarımız kardeşçe bir araya gelerek veriyorlar bence" dedi.

'TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ'

Etkinliğe katılan Azez Yerel Meclis Başkanı Muhammed Hamdan, Türkiye'nin bugüne kadar Suriye'ye verdiği desteğe teşekkür ederek, "Türkiye ve tüm dünya ülkelerine barış içinde yaşamak isteyen Suriyeliler adına mesaj getiriyorum, biz Suriye halkı zulme uğruyor, biz bugün buraya çocuklarımızı getirdik ama binlerce milyonlarca çocuklarımız ve insanlarımız hala bombardıman altında, terör örgütlerini bölgeden uzak tutmak için Türkiye'den yardım istiyoruz" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A MEKTUP

Ukraynalı ve Suriyeli çocuklar, mektup atölyesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 29 Ekim 2023 tarihinde açılmak üzere mektuplar yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektubu okuyan Suriyeli Asinat El Hatab, "Ben Antalya'ya ilk defa geldim. Dağları, denizi, büyük büyük binaları ve oyun alanlarını burada gördüm. Bugün burada sizlerle ve Ukraynalı arkadaşlarımla asla unutamayacağım zamanlar geçirdim. Burada herkes bizi güler yüzle karşıladı. Sizler ihtiyacı olan herkese yardım ettiniz. Bugün de savaşa maruz kalan iki milletin çocuklarını bir araya getirdiniz. Suriye'de her gün her yerde okuduğum 'Kardeşlik sınır tanımaz' cümlesinin ne anlama geldiğini anladım. Bunu bana yaşatarak öğrettiniz. Sadece Türklerle değil aynı kaderi paylaştığımız Ukraynalı arkadaşlarımızla da kardeşlik bağı kurmamızı sağladınız. Türkiye'yi ikinci vatanım gibi hissediyorum" dedi.

UKRAYNALI VE SURİYELİ ÇOCUKLAR ARKADAŞ OLDU

Etkinlikte birbirleri ile kaynaşan Suriyeli ve Ukraynalı çocuklar şarkı söyleyerek dans etti. Hazırlanan atölyelerde çeşitli aktivitelere katılan çocuklar, sıfır atık dönüşüm atölyesi kapsamında hazırladıkları ürünleri Emine Erdoğan ve Olena Zelenska'ya hediye edecek.Antalya'da bulunmaktan mutlu olduklarını dile getiren Ukraynalı ve Suriyeli çocuklar, Türkiye'nin kendilerine uzattığı yardım eline teşekkür ederek, Türk halkını ülkelerinde ki savaş bittikten sonra ülkelerine davet ettiler. (DHA)

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Angela Merkel, Almanya Silahlı Kuvvetleri'ni daha iyi silahlarla donatmadığı konusunda öz eleştiride bulundu Angela Merkel, Almanya Silahlı Kuvvetleri'ni daha iyi silahlarla donatmadığı konusunda öz eleştiride bulundu Sivasspor hazırlıklarına Antalya'da devam ediyor Sivasspor hazırlıklarına Antalya'da devam ediyor Sivasspor, sağanak yağış altında çalıştı Sivasspor, sağanak yağış altında çalıştı

Son Dakika Güncel UKRAYNALI VE SURİYELİ ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİN TÜRKÇE ŞARKI SÖYLEDİ - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement