Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor - Son Dakika
Engelliler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların rahat ulaşım sağlaması için yoğun bir çaba sarf ediyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bu zamana kadar yapılan çalışmaları aktaran bakanlık, ''Turuncu Masa'dan 52.050 yolcu yararlandı, 'Erişebilirlik Belgesi' almış havalimanı sayısı 40'a yükseldi, 'Millî Tren Projesi' engelli bireylerin kullanımına göre projelendirildi, Demiryolu 'Erişilebilir Ulaşım' çalışmaları ile 1 milyon 142 bin engelli yolcu seyahat etti'' açıklamasını yaptı.

03.12.2023 12:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engellilerin, hava, demir ve kara yolları ulaşım ağından daha kolay yararlanabilmesi amacıyla çeşitli projeler yürütüyor. Bakanlık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan çalışmaları aktardı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; 2021'de yürürlüğe giren Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı ile her yerde, herkes için ve her zaman ulaşımda erişilebilirliğin sağlanması ve tüm yeni ulaşım girişimlerinin tamamen erişilebilir hale getirilmesi doğrultusunda çalışıldığı ifade edildi.

YOLCU DOSTU HAVALİMANI PROJESİ

Bakanlık, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin ulaşımda erişilebilirlik ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunulduğunu belirtti. Bu kapsamda, her noktaya ulaşımın sağlanmasının yanı sıra her bireye ulaşmak amacıyla 'Erişilebilir Hizmet Ağı' oluşturma çalışmaları yapıyor. Ülkemizde bugüne kadar 'Erişilebilirlik Belgesi' almış toplam 40 havalimanı bulunuyor. Bu kapsamda, söz konusu havalimanlarında da erişilebilirlik standartlarına uygun danışma, pasaport, bilet satış ve check-in bankoları ile erişilebilir tuvaletler oluşturuldu. Ayrıca erişilebilirlik standartlarına uygun rampa ve basamaklar tesis edildi, hissedilebilir yer zemin döşemeleri yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor

Erişilebilirlik standartlarına sahip engelli otoparkı oluşturulurken engelli yolcuların ücretsiz olarak bu hizmetten faydalanabilmeleri sağlanıyor. Terminallerde diğer katlara erişimi sağlayan rampalar, İngilizce ve Türkçe sesli uyarı veren ve Braille kabartmalı butonları bulunan, tekerlekli sandalyeliler tarafından da kullanılabilecek ölçülerde asansörler hayata geçirildi. Terminal içinde ve dışında standartlara uygun tahsis edilmiş engelli telefonları bulunuyor. Terminal içindeki yeme içme mahallerine ulaşımda kot farklılıkları giderildi. Engelli yolcuların dinlenmeleri için yeterli sayıda koltuk grubu planlandı.

İSTANBUL HAVALİMANI 'ERİŞEBİLİRLİK HİZMETLERİ' İLE DE ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye'nin uluslararası alandaki etkisini ve etkinliğini artıran İstanbul Havalimanı aynı zamanda 'Erişebilirlik Hizmetleri' ile de öne çıkıyor. İstanbul Havalimanı'nda bulunan çok özel misafir odasında istairport.com web sitesinden başvuru yaparak 'Çok Özel Misafir Kartı' alan Demans, Cerebral Palsi, Otizm ve Down Sendromlu yolcular; uçuş kapıları bölgesinde bulunan 'Çok Özel Misafir' odalarında sakin bir zaman geçirebiliyor ve İGA Buggy araçlarından bir refakatçileriyle beraber ücretsiz faydalanabiliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor

KARAYOLLARI, KALDIRIMLAR VE YAYA GEÇİTLERİNDE 'ENGELSİZ ULAŞIM' UYGULAMALARI

Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğundaki devlet ve il yollarında da engelli bireylerin faydalanabileceği şekilde tasarlanmış yaya rampası veya asansör içeren yaya üst geçit tipleri uygulanırken mevcut yaya üst geçitleri bünyesinde ilave asansör yapıldı.

Yol ağlarında çeşitli noktalarda hemzemin yaya geçitlerinin orta refüjleri ve yaya yolları engellilerin kullanımına uygun olarak düzenlenirken yeni ve mevcut yaya kaldırımları ve hemzemin yaya geçitlerinde engelli bireylerin kullanımına uygun hissedilebilir yüzey, orta refüj düzenlemeleri, rampalar ve butonlu sinyalizasyon uygulamaları hayata geçiriliyor.

Yaya kaldırımları, tekerlekli sandalye kullanıcılarının manevra yapmak için daha geniş alan ihtiyacı göz önüne alınarak tasarlanıyor.

DEMİRYOLU 'ERİŞİLEBİLİR ULAŞIM' ÇALIŞMALARI İLE 1 MİLYON 142 BİN 142 ENGELLİ YOLCU SEYAHAT ETTİ

YHT ve ana hat trenlerinde 2023 yılının başından bugüne kadar 1 milyon 142 bin 142 kişi engelli yolcu seyahat etti. TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, işlettiği yüksek hızlı, anahat ve konvansiyonel trenlere bilet satışının yapıldığı bilet satış sistemini yenileyerek, engelli vatandaşların seyahatlerinin her aşamasında destekleyici uygulamaları hayata geçirdi.

TCDD tarafından demir yolu taşımacılığında yatırımlar devam ederken yüksek hızlı trenler (YHT) ve diğer ana hat trenlerinde toplam 275 tekerlekli sandalye alanı oluşturuldu. Ana hat ve bölgesel trenler için 43 seyyar rampa yaptırılarak, kullanılmaya başlandı. YHT'ler için 20 rampa alımı ve dağıtımı yapıldı.

Temin çalışmaları devam eden Millî Tren Projesi ve yeni imal edilecek araçlar engelli yolcuların erişimine uygun olarak projelendirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor

TURUNCU MASA ERİŞİLEBİLİR ULAŞIM HİZMET NOKTASI

Hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin Hızlı tren terminallerinde güvenli dolaşımını sağlamak amacıyla 'Turuncu Masa Erişilebilir Ulaşım Hizmet Noktası' uygulaması da hayata geçirildi.

Uygulamayla, söz konusu bireyler gar/istasyon girişinde belirlenen yerden alınarak, trendeki seyahat edeceği koltuğa yerleştiriliyor ve seyahat sonunda trenden alınarak gar/istasyon çıkışındaki hizmet noktası butonunun bulunduğu noktaya kadar ulaştırılıyor. Uygulama Yüksek Hızlı Tren (YHT) garlarında 2019'dan itibaren kullanılıyor. Tüm ulaşım türlerinde hizmet veren terminallerde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yolcu yoğunluğu olan ana hat ve YHT garlarında hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla 19 YHT iş yerinde ( Ankara, Eryaman YHT Garı, Eskişehir, Konya, Selçuklu, Karaman, Pendik, Söğütlüçeşme, Bostancı, Halkalı, İzmit, Polatlı, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, Gebze, Kırıkkale, Yozgat, Sivas ) 58 personel ile yardım almak isteyen yolculara "Turuncu Masa" hizmeti veriliyor. Turuncu Masa hizmetinden Ekim 2023 ayı dahil 52 bin 50 yolcu yararlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor

ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM HİZMETLERİNDE İNDİRİM

Engelli vatandaşlar; şehir içi ve şehirler arası ulaşım hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli faydalanabiliyor. Engelli vatandaşlar; demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Şehirlerarası otobüslerden %30 indirimli yararlanabiliyor. %40 ve üzeri oranda engelli olan yolcular, promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde %20 indirim ve tüm dış hat biletlerde %25 indirim uygulanıyor.

E-DEVLET'TEN 'ENGEL KALDIRAN' HİZMETLER

e-Devlet'te Engel Yok projesi kapsamında gerçekleştirilen Engelsiz Çağrı Merkezi projesi bünyesinde işaret dili bilen e-Devlet Çağrı Merkezi çalışanları ile görüntülü olarak destek sağlanabiliyor. e-Devlet Kapısı kullanıcısı işitme engelli vatandaşların, ihtiyaç duydukları çağrı merkezi hizmetini mobil uygulamalar üzerinden de alabilmeleri için, 'e-Devlet Kapısı Engelsiz İletişim Merkezi' hayata geçirildi.

ENGELLİ BİREYLERİN ERİŞİMİNİ ENGELLEYENLERE; 306 BİN 457 CEZAİ İŞLEM UYGULANDI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kaldırım ve otoparklarda hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin erişimini engelleyen işgallere ilişkin yapılan denetimlerin arttırıldığı belirtildi. Bu kapsamda engelli otoparkı ve kaldırım işgalleri illerde yetkili kurumlar tarafından denetleniyor. 2022 Nisan ile 2023 Ekim döneminde bu konuda 1 milyon 253 bin 295 denetim yapılmış olup; 306 bin 457 adet cezai işlem uygulandığı belirtildi.

Son Dakika Engelliler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engelli vatandaşların yanında! Ulaşımdaki engeller tek tek kalkıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden kentte ziyaretler gerçekleştirdi
  19:51 AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden kentte ziyaretler gerçekleştirdi

  AK Parti'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden, Engelsiz Yaşam Merkezi, Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları, Huzurevleri semti esnafı, Çüngüş ve Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. Bilden, Diyarbakır'ı engelsiz bir şehir yapma ve işsizlik sorununu çözme hedeflerini açıkladı.

 • Engelli Erişebilirlik Semineri: Engelli vatandaşlar için erişilebilirlik önemli
  16:08 Engelli Erişebilirlik Semineri: Engelli vatandaşlar için erişilebilirlik önemli

  Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeki Yıldırım, düzenlenen 'Engelli Erişebilirlik Semineri'nde yaptığı konuşmada, sadece kamu binalarının değil, esnafın dükkanlarından, yeni yapılan bina ve sitelere, turizme açık bölgelere ve iş yerlerine, otobüs ve dolmuşlara da Engelli Erişilebilir Yönetmeliği'ne uygun olması gerektiğini belirtti. Seminere Sinop Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat, Sinop Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turgay Altun ve vatandaşlar da katıldı.

 • Görme Engelli Çiftin Nikahında Elektrikli Scooter Sürprizi
  15:48 Görme Engelli Çiftin Nikahında Elektrikli Scooter Sürprizi

  Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Bandırma Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Uçar, nikah masasına oturmaya hazırlanan görme engelli çifte bir sürpriz hazırlayarak, elektrikli scooterı gelin arabasına dönüştürdü. Nikahın ardından Turgay Tepe ve Saliha Atakök çifti scooter ile sahil turu yaparak, Çadır Kafe'de düzenlenen düğün eğlencesine katıldı.

 • A Milli Kadın Futsal Takımı Almanya'ya 8-1 mağlup oldu
  13:28 A Milli Kadın Futsal Takımı Almanya'ya 8-1 mağlup oldu

  Erzurum'da düzenlenen 20. İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'nda (Deaflympics) mücadele eden A Milli Kadın Futsal Takımı, ilk maçında Almanya'ya 8-1 mağlup oldu. Milliler, müsabakanın ilk yarısını 4-0 yenik kapattı. İkinci yarıda bir gol atan milliler, kalesinde ise 4 gol daha görerek karşılaşmadan 8-1 mağlup ayrıldı. Takımın ikinci maçı 3 Mart Salı günü Kenya ile yapılacak.

 • AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, istihdam garantili mesleki eğitim kurslarıyla işsizlik sorununu çözecek
  12:30 AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, istihdam garantili mesleki eğitim kurslarıyla işsizlik sorununu çözecek

  AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden, kentteki işsizlik oranının Türkiye ortalamasından yüzde 50 daha fazla olduğunu belirterek, istihdam garantili mesleki eğitim kurslarıyla kentin ara eleman ve kalifiye sorununu çözeceklerini söyledi. Ayrıca, engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve sanatla buluşturmak için projeleri olduğunu da ifade etti.

 • Sinop'ta kamu personeline Türk işaret dili eğitimi verildi
  29 Şub Sinop'ta kamu personeline Türk işaret dili eğitimi verildi

  Sinop'ta, kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli olabilmesi için kamu personeline Türk işaret dili eğitimi verildi. Vali Mustafa Özarslan, Halk Eğitim Merkezi'nde eğitim alan personeli ziyaret ederek bilgi aldı. Özarslan, kamu kurumlarını vatandaşların kendi evleri gibi gördüklerini belirterek, hizmet almak için bu kurumlara gelen her vatandaşın bir misafir gibi karşılanması gerektiğini vurguladı.

 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey projelerini tanıttı
  29 Şub Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey projelerini tanıttı

  CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, projelerini anlattı.

 • Erzurum'da İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları Başladı
  29 Şub Erzurum'da İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları Başladı

  Erzurum'da düzenlenecek olan 20. İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları için meşale yakıldı. Sporcular, farklı branşlarda dereceye girmek için mücadele edecekler.

 • Türkiye, İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak
  29 Şub Türkiye, İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak

  Erzurum'da düzenlenecek olan 20. İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları için hazırlıklar tamamlandı. 36 ülkeden 1003 sporcu, 6 branşta ülkelerini temsil etmek için mücadele edecek. Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yapacağı organizasyon, pandemi nedeniyle ertelenmişti. Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Genel Koordinatörü Kasım Avcı, organizasyonun başarılı bir şekilde ilerlediğini belirtti ve Türkiye'nin bu organizasyonu yapmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

 • Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli Vatandaşlara Ulaşım Hizmeti Sunuyor
  29 Şub Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli Vatandaşlara Ulaşım Hizmeti Sunuyor

  Samsun Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlar için 'Engelsiz Ulaşım Aracı' hizmeti sunarak hayatlarını kolaylaştırıyor. 2023 yılında 576 engelli bireye 4 bin 830 defa ücretsiz ulaşım hizmeti sağlandığı belirtildi.

 • İlkadım Belediye Başkanı, Altı Nokta Körler Derneğine Beyaz Baston Hediye Etti
  28 Şub İlkadım Belediye Başkanı, Altı Nokta Körler Derneğine Beyaz Baston Hediye Etti

  İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Altı Nokta Körler Derneği'ne 40 adet beyaz baston hediye etti. Dernek üyelerinin isteğini karşılayan Başkan Demirtaş, dernek başkanı ve üyelerle bir araya gelerek, beyaz bastonları teslim etti.


Advertisement