Ülke Sporunun Doğal Kaynakları Amatörlerdir - Son Dakika

Ülke Sporunun Doğal Kaynakları Amatörlerdir

07.09.2012 12:07
Ülke Sporunun Doğal Kaynakları Amatörlerdir, System.String[]

Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Mithat Ertaş, Mersin'de herkesin Mersin İdman Yurdu'na yardım yaptığını ifade ederek, "Biz Mersin İdman Yurdu düşmanı değiliz."

Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Mithat Ertaş, Mersin'de herkesin Mersin İdman Yurdu'na yardım yaptığını ifade ederek, "Biz Mersin İdman Yurdu düşmanı değiliz. Şehrimizin profesyonel tek takımını herkes gibi bizde seviyoruz. Ama bütün kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör yardımlarını oraya yapıyor. Bu da amatör sporun önünü kesiyor. Bu bizi sıkıntıya sokuyor" dedi.

Bu hafta sonu başlayacak Süper Amatör Lig ve Mersin'deki amatör liglerle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Başkan Ertaş, yeni sezonun tüm kulüplere hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da amatör ligin renkli ve kaliteli geçeceğine inandığını ifade eden Ertaş, "Bu hafta Süper Amatör Kümeyi başlatacağız. Akabinde U-15 Ligini başlatacağız. Daha sonraki haftalarda da Birinci Amatör Kümeyi başlatacağız. Tüm futbolun emekçilerinin katkı ve destek sağladığı, birbirini seven ve sayan bir lig temenni ediyoruz. Bizim uzun yıllardan beri amacımız Bölgesel Amatör Lig'inden (BAL) 3. Lige bir takım çıkarmaktı. Bu yıl BAL Ligi'nde Meskispor, Akdeniz Belediyespor ve Toroslar Belediyespor bizi temsil edecek. Mersin'de eksik olan 3. Lig'i bu takımlardan biriyle doldurmayı hedeflemekteyiz" diye konuştu.

"AMATÖRLERİN ULAŞIM, MALZEME VE TESİS GİBİ SIKINTILARI VAR"

Amatör sporun aslında parasız yapılan spor diye geçtiğinin altını çizen Ertaş, "Ama maalesef paranın, maddiyatın girmediği yer kalmadı. Buna paralel kulüplerimiz ulaşımda, malzemede ve tesiste sıkıntılar yaşıyor. Ulaşım konusunda belediyelerimiz sağ olsunlar bizlere her zaman destek oluyorlar. Bugün ne kadar sıfır lisansta ve vize lisanstan para alınmasa da aktarma bedellerinin yukarda olması, amatör futbolcuların ilimizde bir hayli yüksek para almasından dolayı kulüplerimiz zorlanıyor. Bu sıkıntılara rağmen kulüplerimiz özenli bir şekilde gerek alt yapıdan gelen topçularıyla gerekse biraz yaşlı dediğimiz futbolcularla bunları kaynaştırarak sezonu götürmeye çalışıyorlar. Umarım bunlarda başarılı olurlar" şeklinde konuştu.

"AMATÖRLÜK OLMADAN PROFESYONELLİK OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Ülke sporunun doğal kaynaklarının amatörler olduğuna vurgu yapan Ertaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amatörlük olmadan profesyonellik olması mümkün değildir. Bizim amacımız amatör spora özellikle amatör futbola Futbol Federasyonu içerisinde daha fazla pay ayrılması gerekiyor. Bunun da ilk adımlarını gördük. Bu yıl BAL Ligi'ndeki takımların deplasman masraflarının karşılanması için bir çalışma oldu. Ayrıca bazı illerin profesyonel takımları yok. Bu illerde BAL Ligi'nde mücadele eden takımların Spor Toto Türkiye Kupası'na dahil edilmesi amatörlük adına olumlu şeylerdir. Önümüzdeki sezonlarda amatörlerin Futbol Federasyonu'ndan hak ettiği payı alacağına inanıyorum."

"YARDIMLARIN HEPSİ MERSİN İDMAN YURDU'NA YAPILIYOR"

Mersin'de bütün kurum ve kuruluşlar ile özel sektörün yardımlarını hep Mersin İdman Yurdu'na yaptığını belirten Ertaş, "Biz Mersin İdman Yurdu düşmanı değiliz. Mersin İdman Yurdu ilimizin profesyonel temsilcisidir ve çok severiz. Baktığımız zaman yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının ve kuruluşlarının, özel sektörlerin bütün yardımları oraya yapılıyor. Ama bu maalesef amatörlerin önlerine geçiyor. Bu durum bizi sıkıntıya sokuyor. İlimizde inşallah önümüzdeki dönem bunu aşmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Ertaş, yerel yönetimlerin, belediyelerin destekleri olmadan amatör spor yapmanın ve yaptırmanın zor olduğunu kaydederek, "Birkaç gönüllü, kahraman arkadaşımız çıkıyor götürebildikleri yere kadar götürüyor. Aslında bu kişiler çok güzel bir görev yapıyor. Birçok çocuğu sokak köşelerinden, madde bağımlılığından kurtararak futbol sahalarına, spor salonlarına çekmeye çalışıyorlar. Bu konuda bizler kadar, bizim özverimiz kadar yerel yönetimlerin ve belediyelerin de destek olmasını istiyoruz" dedi. - MERSİN

Ülke Sporunun Doğal Kaynakları Amatörlerdir

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ülke Sporunun Doğal Kaynakları Amatörlerdir - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Meteoroloji 9 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Almanya'da otomobil kalabalığa daldı: 1 ölü, 3 ağır yaralı 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne layık görülen isimler belli oldu Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici