Uludereli Aileler AİHM'e Götüreceğiz - Son Dakika

Uludereli Aileler AİHM'e Götüreceğiz

07.01.2014 14:50
Uludereli Aileler AİHM'e Götüreceğiz, System.String[]

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen ve 34 kişinin ölümüne neden olan hava operasyonunu soruşturan Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermesi ailelerin sert tepkisine neden oldu.

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen ve 34 kişinin ölümüne neden olan hava operasyonunu soruşturan Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermesi ailelerin sert tepkisine neden oldu. Aileler, faillerin ortaya çıkarılmasını isteyerek, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini söyledi. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonuyla ilgili yaptığı soruşturmaya takipsizlik kararı vermesi, ölenlerin aileleri tarafından tepkiyle karşılandı.

BAŞBAKAN SÖZ VERMİŞTİ

Operasyonda oğlu Erkan Encü'yü kaybeden ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Şırnak Şerafettin Havalimanı'nın açılışı sırasında bir araya gelen Felek Encü, karara sert tepki gösterdi. Encü, Başbakanla görüştüğümüzde bize söz vermişti. Failleri bulacağız demişti. Bir grup toplantısında aynen şöyle diyordu Başbakan, 'Roboski olayı Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmaz' ne oldu da bu gün bu karar verildi. Ne oldu bak, failler karanlık dehlizlerde gizlenmeye çalışılıyor. Biz hırsız değildik, biz soyguncu değildik. Bizim çocuklarımıza kaçakçı diyorlar. Evet biz kaçakçıyız ama soyguncu, hortumcu değiliz. Biz Kürt olduğumuz için bu katliama maruz kaldık. Hükümet ben yapmadım diyor, Genelkurmay ben yapmadım diyor, o zaman neydi bu depremiydi, doğal bir afetmiydi Bu uçaklar Türk uçağı değimliydi. Esad'ın mı Saddam'ın mı uçakları bombaladı. Bu pilotlar Türk pilotu değimliydi. O pilotlara sorsunlar. Bizi o bombalar değil. Bu ülkenin sessizliği katletti dedi.

Olayda oğlu Serhat Encü'yü yitiren Halime Encü, Sürekli televizyon karşısında olumlu bir adım atıldığına yönelik bir haber bekliyorken, sabah öğrendik ki dosyayı kapatmak istiyorlar. Haberi alır almaz bir kere daha yüreğimiz acıyla doldu. Hiç mi vicdanları yok. Bu devlete, bu adalete lanet olsun. İşlediklerin katliamın hesabını veremeyecekleri için dosyayı kapatmak istiyorlar. Dosyayı askeri savcıya sevk etmeleri bile skandal bir karardı. Bir an evvel dosyamızı bize versinler. Biz AİHM'ye götüreceğiz. AKP hükümetinin adaleti yok. Biz adaletin olduğu yerlerde hakkımız arayacağız. Kendileri işlediği için kapatmak istiyorlar. Yeter artık bu katliamın üstünü kapatmak için uğraşmasınlar dedi.

Operasyonda ölen Cemal Encü'nün annesi Hazal Encü, kararı öğrendikleri andan beri ağladıklarını belirterek, Bu sabah 34 kez daha bizi katlettiler. Sabahtan beri ağlıyoruz, bu yargıçların hiç mi vicdanı yok Hiç mi Allah'tan korkuları yok Bu devletin uçakları değimliydi katliamı yapan Nasıl biz karar veremeyiz diyorlar. Bu ülkede hiç mi vicdan sahibi yargıçlar yok Onlar istedikleri için kapatmaya çalışsınlar biz bu katliamın hesabını sormaya ant içtik. Biz çocuklarımızın hesabını er yada geç soracağız dedi.

Operasyonda ölenlerden Hamza Encü'nün annesi Kadriye Encü ise tarifsiz acılar yaşadıklarını ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi.

Olayın ardından Uludere'nin Gülyazı Köyü'ne yerleşen insan hakları savunucusu İbrahim Yaylalı ise olayın faillerinin aklanmaya çalışıldığını söyledi. Yaylalı, Meclis komisyonunun çalışmalarından sonra da olayın kapatılmaya çalışıldığını söylediklerini belirterek, Katliamcı cellattan adalet beklenemez. Aileler ve biz dostlarını bu tür kararlarla ve açıklamalarla yıldırmaya çalışıyorlar. Ama çok iyi bilsinler ki nafile bir çabanın içerisindeler. Biz iki yıllık mücadelede fiili olarak, ailelerin direnişi ve adalet arayışı, bir yandan da aklama sürecinin şahitliğini yaptık. Biz başından itibaren bölgenin de tecrit altına alınmaya çalışıldığına dikkat çektik. Şimdi bu karara karşı tüm duyarlı kesimleri ayaklanmaya, ve katliamın sorumlularından hesap sormaya çağırıyorum dedi.

Uludereli Aileler AİHM'e Götüreceğiz

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Uludereli Aileler AİHM'e Götüreceğiz - Son Dakika


Son Dakika

Kısıtlamaya uymayan kardeşler terör estirdi: 3 polis yaralı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Emre Bol'dan Diagne'yle ilgili çirkin yorum: Ülkesinde timsah yiyordu, Türkiye'de topçu oldu Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü