Uludereli Ailelerden 'Askeri Yargı İstemiyoruz' İmza Kampanyası - Son Dakika

Uludereli Ailelerden 'Askeri Yargı İstemiyoruz' İmza Kampanyası

27.11.2013 18:08
Uludereli Ailelerden 'Askeri Yargı İstemiyoruz' İmza Kampanyası, System.String[]

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınları, soruşturma dosyasının askeri savcılığa sevk edilmesi üzerine, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde başlattığı "Askeri yargı istemiyoruz" imza kampanyasına...

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınları, soruşturma dosyasının askeri savcılığa sevk edilmesi üzerine, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde başlattığı "Askeri yargı istemiyoruz" imza kampanyasına bugün Şırnak Cumhuriyet Meydanı'nda devam edildi.

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 kişi yaşamını yitirdi. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi. Uludere'nin Gülyazı Köyü'nde bulunan barış aktivistleri İbrahim Yaylalı ve Meral Geylani öncülüğünde ölen 34 kişinin aileleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, 'askeri yargı istemiyoruz' adı altında imza kampanyası başlattı. 28 aralık 2013'te sona erecek ve toplanan imzalar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e iletilecek.

Şırnak Cumhuriyet Meydanı'nda barış aktivisti İbrahim Yaylalı, Meral Geylani ve Uludereli aileler tarafından açılın imza kampanyası standı, bir hafta boyunca açık kalacak. Standın açılışında düzenlenen basın açıklamasına yaşamını yitirenlerin yakınları, barış aktivisti İbrahim Yaylalı ve Meral Geylani, BDP İl Başkanı Baki Katar, İHD üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Uludereli aileler adına konuşan İbrahim Yaylalı, olayda, 100 haftayı, 700 günü doldurduklarını belirterek, Aralık ayının birinci haftasında kendisi ile Veli Encü'nün yargılanacağını söyledi. Yaylalı, "Hükümet için katliamları yaparken anlamsız olan sınırlar, katliamda yakınlarını kaybetmiş olan ailelerin Roboski katliamın 500'üncü gününde katliam bölgesini görmek ve katliam bölgesine karanfil bırakmak için gittiğinde birden anlam taşımaya başlamıştır. Bu günden sonra da bizim için sınırların hiç anlamı kalmamıştır. Kürt halkını bölen bu sınırları tanımadığımızı biz de ifade ediyoruz. Bu anlamıyla bedeli ne olursa olsun Kürt halkına zorbaca uygulanan sınırlar ile ilgili olan hiç bir mahkemeyi tanımadığımızı bir kere daha buradan deklare ediyoruz. Roboskili ailelere, devlet katliamdan sonra da hiç bir şekilde saldırısını azatmamış, aynı tonda devam etrimiştir. Her türlü aracı, katliamı meşrulaştırmak için kullanmıştır. Buna açıkca söylemek gerekirse aileler ile hükümetin yaptığı görüşmelerde dahil, Emine Erdoğan'dan alın da Başbakan Erdoğan'ın görüşmeleri, alt-üst komisyonlardan tutun da meclis içerisinde oluşturulan komisyonlara kadar yapılan tüm görüşmeleri Roboski katliamını meşrulaştırmak için kullandılar. En son meclis insan halkarı komisyonu başkanının görüşleri de, meclis çözüm heyetinin Roboski'yi görmemesi de, hep katliamı soğutmak ve katliamı meşrulaştırmak üzerine ve asıl Başbakan'ı aklamak üzere kurulu olduğunu gördük" diye konuştu.

Operasyonda hayatını kaybeden 17 yaşındaki Cemal Encu'nun annesi Hazal Encü ve 21 yaşındaki Hamza Encü'nün annesi Kadriye Encü de Kürtçe yaptıkları konuşmalarda, çocuklarını öldüren katillerin bulunarak adaletin önüne çıkarılmasını istedi.

Uludereli Ailelerden 'Askeri Yargı İstemiyoruz' İmza Kampanyası

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Uludereli Ailelerden 'Askeri Yargı İstemiyoruz' İmza Kampanyası - Son Dakika


Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Son Dakika: Türkiye'de 25 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 168 kişi vefat etti, 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir