Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci - Son Dakika

Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci

08.06.2016 11:45
Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci, System.String[]

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) iki yılda bir kurucu başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına düzenlediği Ulusal Beste Yarışması'nın dokuzuncusu, Yarışma Konseri ile sona erdi.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) iki yılda bir kurucu başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına düzenlediği Ulusal Beste Yarışması'nın dokuzuncusu, Yarışma Konseri ile sona erdi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleşen konserde, İzmirli Besteci Murat Cem Orhan, 'Şeyh Bedrettin Destanı' adlı esiri ile birinciliği kazandı.

Yarışma Konseri'nin ikinci yarısında ilk iki beste yarışmasının birincisi, günümüzün seçici kurul üyesi Hasan Uçarsu'nun 30'ncu Uluslararası İzmir Festivali için besteleyerek İzmir'e armağan ettiği 15 dakikalık eseri 'İzmir, Güzel İzmir'in dünya prömiyeri de yapıldı. 'İzmir, Güzel İzmir', izleyenler tarafından çok beğenildi.

'Konser Şarkıları' dalında düzenlenen dokuzuncu yarışmanın Gürer Aykal başkanlığında Turgay Erdener, Mehmet Ergüven, Rengim Gökmen, Mesut İktu, Hasan Uçarsu, Serdar Yalçın ve Yarışma Genel Sekreteri Serdar Ongurlar'dan oluşan Seçici Kurul'un değerlendirmeleri sonucunda yarışmaya katılan 30 eserden finale kalan 12 eser, AASSM'de yapılan konserde Şef Serdar Yalçın yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solistler; Ayşe Şenoğul (soprano), Başak Karataş, H. Zeliha Kökçek (mezzosoprano), Mehmet Alp Özkazanç (tenor) ve Doğukan Kuran (bariton) tarafından seslendirdi.

Derecelendirme sanatseverlere dağıtılan keypadler yardımıyla elektronik ortamda gerçekleşti ve orkestra üyelerinin ve Seçici Kurul üyelerinin oylarının da toplanmasıyla birinciliği Murat Cem Orhan'ın, sözleri Nazım Hikmet'e ait olan, Bariton Doğukan Kuran'ın seslendirdiği 'Şeyh Bedrettin Destanı' adlı eseri kazandı. İkinciliği İsmail Sezen'in, sözleri Şefik Kahramankaptan'a ait olan, soprano Ayşe Şenoğul'un seslendirdiği 'Yeraltı Kraliçesinin Şarkısı' adlı eseri aldı. Üçüncülük ödülü Utar Artun'un, sözleri Nazan Nihal Artun'a ait olan, soprano Ayşe Şenoğul'un seslendirdiği 'Hiçlik' adlı bestesinin oldu.

Yarışmada birinci mansiyon İvan Celac'ın, sözleri Işık Kurt'a ait olan, soprano Ayşe Şenoğul ile mezzosopranolar Başak Karataş ve H. Zeliha Kökçek'in seslendirdiği 'Şarkı Söylerken Yaşarım' adlı bestesinin, ikinci mansiyonu, söz ve müziği Berkant Gençkal'a ait olan mezzosoprano Başak Karataş'ın seslendirdiği 'Te Pö' (Gece) adlı bestesinin, üçüncü mansiyon ise Oğuz Usman'ın sözleri Yunus Emre'ye ait olan mezzo soprano Başak Karataş'ın seslendirdiği 'Yakarış' adlı şarkısına verildi.

Kazanan bestecilere ödülleri Eczacıbaşı Ailesi adına Faruk Eczacıbaşı, Seçici Kurul Başkanı Gürer Aykal ve İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper tarafından verildi.

- İzmir

Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci
Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci
Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci
Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci
Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ulusal Beste Yarışması'nda, 'Şeyh Bedrettin Destanı' Birinci - Son Dakika


Son Dakika

Afrikalı adam, Louvre Müzesi'ndeki ahşap heykeli eline alıp haykırdı: Sömürgeciler tarafından bizden çalınanları almaya geldim Bahar Candan, "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu Son dakika: Kamu bankalarından yeni destek paketi: KOBİ'lere 100 bin liraya kadar kredi verilecek Metro raylarına düşen ve üzerinden 2 vagon geçen kızın mucize kurtuluşu Nefes kesen operasyon! Sınır dışı edilen suç örgütü lideri lüks otelde yakayı ele verdi Kardeşi tarafından öldürülen Melek Aslan'ın eski sevgilisinden dehşete düşüren ifade: Ailesine 'parayla ilgili gerekeni yapın' dedim yanlış anlamışlar TMSF altın sondaj çalışmaları kapsamında müjde vermeye hazırlanıyor Macron, İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası utanmadan bir de Arapça tweet attı