Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Perde 53'üncü Kez Açılacak - Son Dakika

Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Perde 53'üncü Kez Açılacak

SİNEMA tarihinin en köklü film festivallerinden Uluslararası Antalya Film Festivali, önümüzdeki cumartesi günü sanatçıların halkı selamladığı geleneksel kortejle başlayacak.

Uluslararası Antalya Film Festivali\'nde Perde 53\'üncü Kez Açılacak
11.10.2016 - 13:14,

SİNEMA tarihinin en köklü film festivallerinden Uluslararası Antalya Film Festivali, önümüzdeki cumartesi günü sanatçıların halkı selamladığı geleneksel kortejle başlayacak. Antalya, 53 yaşına basan festivalle bir hafta boyunca sinemanın merkezi olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel'in ev sahipliğinde, Elif Dağdeviren'in direktörlüğünde bu yıl 53'üncüsü düzenlenecek Antalya Uluslararası Film Festivali 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, halkın sanatçılarla buluştuğu ve en renkli bölümlerinden biri olan geleneksel kortejle 15 Ekim Cumartesi günü saat 17.00'te başlayacak. Klasik araçlarla vatandaşları selamlayacak sanatçıların oluşturduğu kortej, Cam Piramit önünde başlayacak, Akra Barut Otel önünde sona erecek.

GÖSTERİMLER AKM'DE, TÖRENLER EXPO'DA

Film gösterimleri her yıl olduğu gibi bu yıl yine AKM, Migros ve MarkAntalya'daki salonlarda yapılacak. Festivalin ödül törenleri ise bu yıl ilk kez 5 bin 300 kişilik 2016 Expo Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. Expo Kongre Merkezi'nde 1 6 Ekim Pazar günü açılış töreni, 23 Ekim Pazar günü ise kapanış töreni yapılacak. Antalya Film Forum Kapanışı ve Yaratıcı Ödülleri ise 22 Ekim Cumartesi akşamı Rixos Land of Legends'ta yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Bu üç tören için yaklaşık 250 kişi görev alacak.

12 FİLM ÖDÜL PEŞİNDE

Festivalde Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na bu yıl 60 film başvurdu. Festivalin bu en ilgi çekici kategorisinde 60 film arasında 12 film yarışmada ödül almak için jürinin karşısına çıkacak. Yarışacak filmlerin 8'i yönetmenlerin ilk, 2'si ikinci filmleri olurken, 2 belgesel de heykelciği almak için yarışacak. 5 liralık biletle izlenebilecek yarışma filmleri şu şekilde:

"Albüm (Mehmet Can Mertoğlu), Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Eşik (Ayhan Salar), Genç Pehlivanlar (Mete Gümürhan), Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var (Rıza Sönmez), Rauf (Barış Kaya ve Soner Caner), Rüya (Derviş Zaim), Rüzgarda Salınan Nilüfer (Seren Yüce), Siyah Karga (Tayfur Aydın), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu) ve Toz (Gözde Kural)"

ULUSLARARASI KATEGORİNİN FİLMLERİ

Dünyanın dört bir yanından bugüne ve insanlığa dair farklı konuları ele alan filmler festivalin uluslararası seçkisinde ödül almak için yarışacak. Bu yıl İngiliz yönetmen Hugh Hudson başkanlığındaki 'Uluslararası Uzun Metraj Jürisi' tarafından yapılacak değerlendirmede en iyi filme, Altın Portakal ile 50 bin euroluk para ödülü verilecek.

Festivalin, Uluslararası Yarışma kategorisinde yarışacak filmler de şöyle:

"48 Kavşağı (Udi Aloni- İsrail, Almanya, ABD), Açık Kapı (Marina Seresesky- İspanya), Baba ve Oğul (Jan P. Matuszynski- Polonya), Başkasının Evi (Russudan Glurjidze- Gürcistan, Rusya, İspanya, Hırvatistan), Kol Saati (Kristina Grozeva, Petar Valchanov- Bulgaristan, Yunanistan), İtiraflar (Roberto Ando- İtalya, Fransa) Kayıp Kral (Peter Brosens- Jessica Woodworth- Belçika, Hollanda, Bulgaristan), Takım Ruhu (Christophe Barratier-Fransa), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu- Türkiye, Polonya, Fransa), Toz (Gözde Kural-Türkiye, Afganistan).

YARATICI ÖDÜLLER TÖRENİ

Bu yıl 22 Ekim Cumartesi akşamı Yaratıcı Ödüller adı verilen törende En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi İlk Film gibi ödüller sahipleriyle buluşacak. Aynı zamanda Antalya Film Forum'un da kapanışı olan bu tören, Rixos Land of Legends'da yapılacak.

İKİ SİNEMA YILDIZI GELİYOR

Amelie filmiyle sevilen karakterlerden biri olan Fransız yıldız Audrey Tautou, son filmi Sonsuzluk'la festivale konuk olacak. Tautou'ya, açılış gecesinde Onur Ödülü verilecek. Festivale katılacak yabancı yıldızlarından biri de Gerard Depardieu olacak. Altın Küre ödüllü sanatçı, kapanış törenine katılacak.

DENİZ ÇAKIR'DAN SERGİSİ

Festivalin bu yılki ana sergisi 'Rabarba' olacak. Fotoğraf sanatçısı Serdal Güzel ve ünlü oyuncu Deniz Çakır'ın bu özel projesi, 2009-2011 yılları arasında üç yıl dublaj stüdyolarında, seslendirme yaptıkları sırada fotoğraflanan ses ustalarının siyah beyaz fotoğraflarından oluşuyor.

KISA FİLM VE BELGESELLER

Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Ulusal Belgesel Seçkisi'nde 16 belgesel izleyici ile buluşacak. Ulusal Kısa Film Seçkisi'nde de 10 film Uluslararası Yarışma filmlerinden önce gösterimde olacak. Her iki seçkide yer alan filmler, seyircilerin oylarıyla İzleyici Ödülü'nün sahibi olacak.

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR BELGESELİ

Festivalin Ulusal Belgesel Seçkisi'nde çok özel bir eser yer alıyor. 15 Temmuz darbe girişiminde darbeci general Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in hayatının anlatıldığı belgesel izleyicinin karşısına çıkacak. Yönetmen Mesut Gengeç, adı parklara, okullara verilen Halisdemir'in bugüne kadar medyada yer almayan hayatından birçok kesiti 'Ben Ömer' belgeseliyle aktarıyor. Çekimleri Niğde'nin Çukurkuyu ilçesi ve İstanbul'da gerçekleşen belgeselde, Ömer Halisdemir'in ülkesini korumak için en zor görevlerin üstesinden gelişini ve 15 Temmuz gecesi gözünü kırpmadan yaşadıkları anlatılıyor.

SANATÇILAR FESTİVAL YOLUNDA HALKLA

Festivalin Genel Direktörü Elif Dağdeviren, bu yıl Cam Piramit'i festival merkezi olarak konumlandırdıklarını söyledi. Cam Piramit'le AKM arasındaki yolu da festival boyunca şenlik alanına döndüreceklerini belirten Dağdeviren, "Bu yolda her gün ünlü oyuncular, yönetmenlerle sohbet saatleri, fotoğraf çekimleri, kitap imza günleri, mini konserler ve gelenlerin ailece çok keyifli vakit geçireceği birçok keyifli etkinlik düzenleyeceğiz" dedi.

ANTALYA FİLM FORUMU

Festival kapsamında düzenlenen Antalya Film Forum'un da iki yılda sinema endüstrisinin tanıdığı ve saygı duyarak katılmak istediği bir platform haline geldiğini ifade eden Dağdeviren, Zeynep Atakan direktörlüğündeki Film Forum'un başlangıç aşamasındaki filmlerin nitelikli yapımlara dönüşmesi için destek amaçlı olduğunu kaydetti. Film TMR (Film Talent Marketing Rounds/Yarının Filmleri) diye yeni bir platform oluşturduklarını aktaran Dağdeviren, "Bu da tamamlanmış Türk filmlerinin iletişim ve pazarlama platformu olarak sektöre destek verecek. Bu sene başlayıp, önümüzdeki yıldan itibaren tıpkı Antalya Film Forum gibi bir dünya markasına döndürmek için çalışacağız. Böylece her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden Antalya'ya gelmek için talepler artacak. Bu durumdan sadece sektörün değil, Antalyalı oteller ve restoranların da çok mutlu olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

DARBE FİLMLERİ VE GÖÇMENLER

Elif Dağdeviren, bu senenin farkındalık projelerinden olan göçmenler sorunu ile darbe filmleri için iki ayrı film programı yaptıklarını söyledi. Göçmen sorununun insani boyutunun altını çizmek için 'Hiçbir Yerin İnsanları', darbeler gerçekleşince halkların başına gelenleri anlatmak için de 'Güneş Tutulması' başlıklı film programları yapacaklarını dile getiren Dağdeviren, şöyle konuştu:

"Bu seneden itibaren yarışma filmleri kadar kıymet verdiğimiz yeni ulusal filmleri izleyici ödülü ile buluşturmak üzere Rengahenk diye bir program yapıyoruz. Tabi yine izleyici ödülü için yarışacak zengin bir belgesel ile kısa film seçkilerimiz bulunuyor. Bunun yanı sıra klasikleşmiş Onuruna, Anısına, Geceyarısı Filmleri, Dünya Panaroması gibi bölümlerimiz de olacak."

1964'TE BAŞLAYAN YOLCULUK

Antalya Belediye Başkanı Avni Tolunay'ın 1964 yılında Altın Portakal Film adıyla başlattığı festivalin adından geçen yıl, 'Altın Portakal' sıfatı çıkartılarak, 'Uluslararası Antalya Film Festivali'ne dönüştürüldü. Bu yıl 53'üncü yıldönümünü kutlayacak Uluslararası Film Festivali, tarihinde kesintilere de uğradı. 1979 yılında 16'ncısı düzenlenirken, Sansür Kurulu'nun yarışmaya katılan bazı filmleri yasaklayıp, bazı bölümleri de sansürlemek istemesi üzerine bütün yapımcılar festivalden filmlerini çekti. Festivalde o yıl sadece kısa metraj film yarışması gerçekleştirildi. 17'nci Altın Portakal Film Yarışması ise 12 Eylül 1980 askeri darbe nedeniyle düzenlenemedi.

TARIK AKAN EN ÇOK ÖDÜL ALAN OYUNCU

Altın Portakal'ın en fazla ödül alan yönetmeni, sinema dünyasının duayenlerinden Atıf Yılmaz oldu. Atıf Yılmaz, 6 kez Altın Portakal'ı havaya kaldırdı. 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü Hülya Koçyiğit 5, Türkan Şoray 4 kez kazandı. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan isim ise 6 kez ödül heykelciğini alan yakın zamanda hayata gözlerini yuman Tarık Akan oldu.

- Antalya

Kaynak: DHA
YORUMLAR
1000

Son Dakika Güncel Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Perde 53'üncü Kez Açılacak - Son Dakika


Advertisement