Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi - Son Dakika
Güncel

Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi

Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Sezgin, yüksek eğitimli olmanın sağlık okur-yazarlığının yüksek olduğu anlamına gelmediğini belirterek, "Örneğin Türkiye'nin sağlık okur-yazarlığı oranı, toplumun yüksek eğitimli olmasına rağmen ilkokul iki düzeyinde.

12.01.2017 19:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Sezgin, yüksek eğitimli olmanın sağlık okur-yazarlığının yüksek olduğu anlamına gelmediğini belirterek, "Örneğin Türkiye'nin sağlık okur-yazarlığı oranı, toplumun yüksek eğitimli olmasına rağmen ilkokul iki düzeyinde. Her ülkenin sağlık okur-yazarlığı düzeyine göre sağlık iletişimi çalışması yapması gerekiyor." dedi.

Türkiye Organ Nakli Vakfı'nın (TONV) koordinatörlüğü, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) desteğiyle yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi kapsamındaki dördüncü medya çalıştayı tamamlandı.

Gün boyu farklı başlıkta gerçekleştirilen oturumlarla, organ nakli, bağışı, konunun medyadaki yansımaları, etik boyutu gibi unsurlar ele alındı.

Moderatörlüğünü, Anadolu Ajansı sağlık muhabiri Hatice Şenses ile sağlık muhabirleri Dilşad Dede Taşkın ve Elif Nur Güder'in üstlendiği "Organ Bağışı ve Naklinde Medyanın Rolü ve Etkisi" başlıklı oturumda konuşan Doç. Dr. Deniz Sezgin, "Sağlık İletişimi" başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Sezgin, sağlık iletişiminin pek çok düzeyde ele alınıp incelenebileceğini aktararak, "Hepimizin kendiyle ilgili, sağlıkla ilgili inançları, düşünceleri vardır. Buradan başlarsak kurumların, toplumların ve toplulukların bilgilendirilmesi anlamında baktığınızda bireyden topluma doğru uzanan, geniş kapsamlı bir çalışmaya doğru gidebileceğini söyleyebiliriz." dedi.

Genel olarak bireylere ne yapmaları gerektiği söylense dahi, hem bireyin hem toplumun bundan katkı sağladığının unutulmaması gerektiğini dile getiren Sezgin, şunları kaydetti:

"Sağlık iletişimi çalışmaları bir kere hedef kitle odaklı olmak zorunda. 'Hedef kitleniz kim?' diye bakıldığında bazı ülkeler, bazı topluluklar yanlış değerlendirme yapabiliyor. Tüm ülke halkını hedef kitle olarak alıyorlar. Tüm ülke halkını hedef kitle olarak alırsanız boşuna emek, zaman ve para harcamış olursunuz. Hedef kitleyi birtakım özelliklerini belirleyerek daraltmak ve buna yönelik çalışma yapmak her zaman daha başarılı sonuçlar verir. Araştırmanın tekniklere dayanması gerekiyor. Bir araştırma yapmadan yola çıkmak işin kötü tarafı. Çünkü geçmişini bilmezseniz, ne yapmak istediğinizi belirlemezseniz doğru bir yere ulaşmanız pek mümkün olmayacak. Strateji çok önemli. Bir amacınız olabilir. Ülkenizde organ bağışı oranlarını artırmak isteyebilirsiniz ama hangi stratejiyi kullanacağınıza karar vermek yine hedef kitleniz ve yapmış olduğunuz araştırmalarla belirlenecek şeylerden biridir. Hemen bugünden yarına yaptığınız çalışmaların sonucunu almak mümkün değildir."

"Sağlık iletişimi çok disiplinli bir alan"

Deniz Sezgin, yaratıcı olmayan herhangi bir mesajın kimsenin aklında kalmayacağına işaret ederek, "Sağlık iletişimi çok disiplinli bir alan, birden fazla alandan destek alınması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Sağlık okur-yazarlığının kişilerin sağlıkla ilgili bilgiyi okuyup, anlamasıyla ilgili bir kavram olduğuna dikkati çeken Sezgin, "Yüksek eğitimli olmak sağlık okur-yazarlığının yüksek olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin Türkiye'nin sağlık okur-yazarlığı oranı toplumun yüksek eğitimli olmasına rağmen ilkokul iki düzeyinde. Her ülkenin sağlık okur-yazarlığı düzeyine göre sağlık iletişimi çalışması yapması gerekiyor." diye konuştu.

Oturumda Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun "Organ Bağışı ve Naklinde Medya ve Etik", Show TV'den Pınar Erbaş "Gazetecilerin Organ Bağışı ve Nakliyle İlgili Habercilik Tecrübeleri: Türkiye", TVNET Sağlık Programcısı Ayşenur Asuman Uğur da "Olumsuz Haberleri Yönetmek: Türkiye Deneyimi" başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Aralarında Arnavutluk, Bosna Hersek, Ukrayna, Gürcistan, İran, Gana olmak üzere 13 ülkeden 26 yabancı gazeteci ile DEİK Genel Sekreteri Mustafa Mente, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er'in de katıldığı çalıştay, uluslararası teknik yardım ve iş birliği amacıyla hayata geçiriliyor.

Medya çalıştayı, yapılan oturumların ardından sona erdi.

Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tokat'ın Başçiftlik ilçesindeki Kuman Göleti Tamamen Dondu
  13:35 Tokat'ın Başçiftlik ilçesindeki Kuman Göleti Tamamen Dondu

  Tokat'ın Başçiftlik ilçesindeki Kuman Göleti, soğuk havaların etkisiyle tamamen dondu. Yüksek kesimlerde hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü ilçede, 1680 rakımdaki göletin yüzeyi buzla kaplandı. Bir süre önce kar yağışının da etkili olduğu bölgede, buz tutan gölet ve kar manzarası güzel görüntü oluşturdu.

 • Elazığ'da 93 Bin 800 Makaron Ele Geçirildi, 2 Şüpheli Gözaltına Alındı
  13:35 Elazığ'da 93 Bin 800 Makaron Ele Geçirildi, 2 Şüpheli Gözaltına Alındı

  Elazığ'da tütün mamülleri ile ilgili kaçakçılığın önlenmesine yönelik yapılan çalışmada, 2 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin bağ evi ve iş yerinde yapılan aramada, 61 bin 800 dolu ve 32 bin boş makaron ile 3 tütün doldurma makinesi ele geçirildi. 2 şüpheli gözaltına alındı ve emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönem vizyonunu ve projelerini açıkladı
  13:35 Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönem vizyonunu ve projelerini açıkladı

  Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönem için gelecek vizyonunu ve projelerini açıkladı.

 • Çorum'da Jandarma Ekipleri Çocukları ve Aileleri Bilgilendiriyor
  13:34 Çorum'da Jandarma Ekipleri Çocukları ve Aileleri Bilgilendiriyor

  Çorum İl Jandarma Komutanlığı, köy köy gezen ekipleriyle çocukları ve aileleri madde bağımlılığı, kadına yönelik şiddet, çevre sorunları ve trafik konularında bilgilendiriyor. Jandarma ekipleri, anne ve anne adaylarına uyuşturucu kullanımının erken tespit ve müdahalesinin önemini vurgulayarak, anne desteğiyle uyuşturucu ile mücadeleyi sürdüreceklerini belirtiyor. Ayrıca, trafik dedektifleri projesiyle öğrencilere trafik kuralları konusunda bilgi verilerek trafik bilinci aşılanmaya çalışılıyor. Jandarma ekipleri ayrıca çevre, doğa ve hayvanların korunması konusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

 • İzmir'de Yunanistan unsurları tarafından geri itilen 13'ü çocuk 50 düzensiz göçmen kurtarıldı
  13:34 İzmir'de Yunanistan unsurları tarafından geri itilen 13'ü çocuk 50 düzensiz göçmen kurtarıldı

  İzmir'in Çeşme ve Seferihisar ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurları tarafından Türk kara sularına geri itilen 13'ü çocuk 50 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Çeşme ve Seferihisar açıklarında can salları içerisinde bulunan düzensiz göçmenleri kurtardı. Kurtarılan göçmenler sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

 • Tunceli'de Deprem Hazırlıkları: Arama Kurtarma Okulu Oluşturulacak
  13:33 Tunceli'de Deprem Hazırlıkları: Arama Kurtarma Okulu Oluşturulacak

  Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, kentte olası depremlere karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tunceli'de jandarma ve polis sayısının diğer illere göre fazla olduğunu belirten Tekbıyıkoğlu, 1200 arama kurtarma ekibi oluşturulduğunu ve Tunceli'nin adeta bir arama kurtarma okulu gibi olacağını söyledi. Ayrıca, deprem riski taşıyan bölgelerin tespiti için çalışmaların devam ettiği ve kentteki konut problemini azaltmak için TOKİ ile işbirliği yapıldığı da açıklandı.


Advertisement