Uluslararası Öykü Festivali Başladı - Son Dakika

Uluslararası Öykü Festivali Başladı

17.02.2016 09:43
Uluslararası Öykü Festivali Başladı

Dünyanın en önemli yazarlarının ağırlanacağı Uluslararası Öykü Festivali düzenlenen açılış töreniyle start aldı.

Dünyanın en önemli yazarlarının ağırlanacağı Uluslararası Öykü Festivali düzenlenen açılış töreniyle start aldı. 5 gün boyunca sürecek olan festivalde okur-yazar buluşmaları, öykü tiyatrosu, öykü okumaları, hayal kurma atölyesi ve öykü yarışmaları gerçekleştirilecek.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Öykü Festivali düzenlenen açılış töreniyle başladı. Dünyanın tanınmış öykü yazarlarının katıldığı festivalde beş gün boyunca, okur-yazar buluşmaları, öykü tiyatrosu, öykü okumaları, hayal kurma atölyesi ve öykü yarışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca 16-20 Şubat tarihlerinde Zeytinburnu'nda, öykü yazarlığı üzerine oturumlar, öykü okumaları ve bilgi evi öğrencileri için planlanan "hayal kurma atölyeleri" gibi pek çok etkinlikler de festival kapsamında düzenlenecek.

Protokol konuşmaları ile başlayan açılış programı öykünün anlatıldığı bir tiyatro oyunu ile devam etti. Yerli ve yabancı öykü yazarları kısa öykülerini sahnede anlattı.

Uluslararası Öykü Festivali'nin açılış programında, Moğol müziğinin ünlü grubu Sedaa da, " Türkiye'de ilk kez" bir konser verdi.

"HER NOKTADA BİR HİKAYE VAR"

Türkiye'de ilk defa bir öykü festivalini gerçekleştireceklerini ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Baktığınız her noktada bir hikaye var. Zeytinburnu'nda yaşayanlardan çok toprağın altında olanlar var. Bizim ilçemizde çok mezarlık vardır. Birçok hikayesi olanlar o mezarlıkta unutulup gitmiştir. Ama onların içerisinde unutulmayanlar hikayesi devam edenler var. Bunlar daha çok yazanlar ve çizenler oluyor. Geleceğe yazarlar bugünün değerlerini aktarmış olacaklar" şeklinde ifadeler kullandı.

DÜNYANIN TANINMIŞ ÖYKÜ YAZARLARI FESTİVALDE

Onursal Başkanlığını Rasim Özdenören'in yaptığı festivale Türkiye'den; Hüseyin Su, Cemal Şakar, Ömer Lekesiz, M. Fatih Andı, Köksal Alver, Abdullah Harmancı, Handan Acar Yıldız, Güray Süngü, Naime Erkovan, İsmail Özen, Remzi Şimşek, Mukadder Gemici, İsmail Isparta, Akif Hasan Kaya, Burcu Bayer, Ali Görkem Userin, Yunus Emre Özsaray, Arda Arel, Aykut Ertuğrul, Bünyamin Demirci, Doğukan İşler, Ertuğrul Emin Akgün, Ali Işık, Esra Demirci, Tuna Lütfi Yukay ve Betül Nurata gibi öykü yazarları katılıyor.

Festivalin yabancı konukları arasında ise; Afag Mesud, Alek Popov, Ben Okri, Filip Mursel Begovic, Hisham Bustani, Mustafa Mestür, Nenad Joldeski ve Ziad Khaddash yer alıyor.

Beş gün boyunca sürecek festivalde; İngiltere, İran, Bosna Hersek, Ürdün, Bulgaristan, Filistin, Azerbaycan ve Makedonya'dan gelecek konuk yazarlar, Türkiye'den okur yazarlarla buluşma fırsatını yakalayacak. - İSTANBUL

Uluslararası Öykü Festivali Başladı
Uluslararası Öykü Festivali Başladı

Ünlü anketçiden gündem olan sözler: Türkiye'yi alma gücün varsa İstanbul'u verirsin, seçildikten 3 gün sonra kayyum atarsın Ünlü anketçiden gündem olan sözler: Türkiye'yi alma gücün varsa İstanbul'u verirsin, seçildikten 3 gün sonra kayyum atarsın Yunanistan Hükümet Sözcüsü İkonomu'dan Erdoğan'a cevap: Tartışmayacağız Yunanistan Hükümet Sözcüsü İkonomu'dan Erdoğan'a cevap: Tartışmayacağız Avrupa şampiyonu milli tekvandocular yurda döndü Avrupa şampiyonu milli tekvandocular yurda döndü
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Uluslararası Öykü Festivali Başladı - Son Dakika


Advertisement