Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı - Son Dakika

Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı

18.05.2017 11:15
Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı, System.String[]

’Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika’ çalıştayı Ankara’da başladı.

'Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' çalıştayı Ankara'da başladı. Çalıştayda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Emeğin dini ve ideolojisi olmaz diyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hakim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz. Çünkü emek evrenseldir" dedi.

Memur-Sen, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ve Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün (TODAİE) ortaklaşa düzenlediği 'Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' çalıştayı Ankara'da gerçekleştiriliyor.

"Sendikal birikimlerimizi paylaşmak istiyoruz"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, programın bir başlangıç olduğunun altını çizerek, "Bu programları sürdürmek istiyoruz. Amacımız karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladığımız sendikalarla iletişimimizi artırmak ve sendikal birikimlerimizi paylaşmaktır. Bu konuda nitelikli dostluklar geliştirmeyi, emek hareketini evrensel bir harekete dönüştürmek adına çok önemli görüyoruz. Bu buluşmanın, bundan önceden yapılan buluşmaların da amacı birbirimizden daha fazla istifade edebilmektir. İyi ki buradasınız ve iyi ki bir aradayız, bir sertifika programını birlikte icra ediyoruz. Bu bizim için son derece kıymetlidir. Memur-Sen olarak biz, dünyadaki tüm emek hareketleriyle hiçbir mensubiyetine bakmaksızın dayanışmayı ve iletişimi önemli görüyoruz" diye konuştu.

"Alın terinin ve gözyaşının rengi aynıdır" diyen Yalçın, "Biz Memur-Sen olarak gücümüzün yettiği nispette bireysel sorumluluğumuzu yerine getirdik mi sorusunu kendimize çok soruyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hakim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Emek hareketleri olarak kirli senaryolara karşı çıkmalıyız"

Dünyanın birçok yerinde egemen güçlerin etkileriyle kanın ve gözyaşının aktığını kaydeden Yalçın, "Bizler emek hareketleri olarak tüm bu kanlı senaryolara karşı çıkmak için varız. Birlikte iletişim ağını oluşturarak bir kelebek etkisi oluşturabiliriz. İstişarelerimizi artırır iletişimimi fazlalaştırırsak, biz o zaman başarılı olmuşuz demektir. Dünyadaki adaletsizlikler her geçen gün maalesef büyüyor. Dünyadaki 3 kişinin elinde bulundurduğu servet, dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün. Burada bir adaletsizlik var. Oda ve kafa konforunu elde edenler, biliyoruz ki bu anlamda elindeki mevcut kaynakları işleme kapasitesine ulaşmamış ülkelerin zenginliklerini sömürerek bu noktaya geliyor. Emek kesimi olarak, alın terinin muhatapları olarak, ekmeğimizi helalinden, alnımızın teriyle kazanan kesimi olarak, hakkımızın peşine düşmezsek, halkımızı da savunamayız. Biz örgütlü yapılar olarak bizim oluşturabileceğimiz kamuoyu bireysel gündemlerden daha güçlüdür. Dünyanın her bölgesindeki sorunları, bu sorun bizim diyerek benimsemeli ve çözmek adına çaba sarf etmeliyiz. Dünyadaki büyük adalet eşitsizliğini dile getirecek olan kesim biziz" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu programlar sürmeli"

TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, güzel bir dostluk ve kardeşlik programının ortaya çıktığını belirtti. Arslan, "Eğitim sertifika programlarının çok başarılı geçtiğini belirtmek isterim. Bu program coğrafyalarımızdaki iş birliğini artıracak önemli bir vesile olmuştur ve olmaya devam etmelidir" dedi. Program açış konuşmalarının ardından çalıştaya geçildi.

"Afro- Asya'da Emek ve Emek Örgütlenmesi" başlıklı bir panelin oturum başkanlığı Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Hasan Hüseyin Öz gerçekleştirdi. Oturumun panelistliklerini ise, Afganistan'dan Maroof Kaderi, Uganda'dan Usher Wilson Owere, Malawi'den Luther Limbani Mambala, Senegal'den Fatou Diouf yaptı. İkinci oturumda ise, "Emek Üretim ve Sermaye" konulu panelin başkanlığını Memur-Sen Dış İlişkiler Koordinatörü Osman Timurtaş üstlenirken, Moritanya'dan İsmail El Gazali, Gana'dan Anthony Yaw Baah, Gine'den Mamadou İssa Dille Diallo ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de panelistlik yaptı. Esen sunumunda, Kapitalist hegemonyanın ürettiği modellemenin sorunlu olduğunu kaydetti. Üçüncü oturumda, "Gelir Dağılımındaki Sorunlar" konusu işlendi. Panelin oturum başkanlığını Kenan Bağcı üstlenirken, panelistler ise şu isimlerden oluştu; OATUU'dan Emmanuel Titus Nzunda, Kamerun'dan Maximilien Ntone Diboti, Tanzanya'dan Noel Lotary Nchimbi, Morityus'tan Muhammed Hanif Perun.

İki gün sürecek çalıştayda "Sömürgecilik ve Sendikal Mücadele", "Sendikacılık-Politika-Bürokrasi İlişkileri", "Küresel Vesayet ve Sendikal Duruş" başlıklı konularda da sunumlar gerçekleştirilecek.

Çalıştaya, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, Memur-Sen ve Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile 24 ülkeden 25 katılımcı ve uluslararası sendikaların yöneticileri katılıyor. - ANKARA

Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı
Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı
Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika' Çalıştayı Ankara'da Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Kız arkadaşını bıçaklayıp sosyal medyadan paylaştı: Ben gururluyum, yapmayın etmeyin dedim bıçakladım BB Erzurumspor'da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı Irak'ta füze saldırısı düzenlenen petrol rafinerisinde yangın çıktı Artan vakalar sonrası gözler Kabine toplantısına çevrildi! Yeni kısıtlamalar gelecek mi? CHP'li ilçe başkanının cinsel istismarına uğrayan genç kızın tüyler ürperten ifadesi ortaya çıktı Hollywood filmlerinden sıkılanlara! İşte dünya sinemasının 10 şaheser filmi 2. kattan düşen Görkem bebeği çanak anten hayatta tuttu! İşte o anlar Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı